Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

“Ei” Euroopa Liidu aluspõhimõtete rikkumisele Eestis

Meie, mina ja minu viis sõpra, oleme olnud paadunud suitsetajad väga pikka aega. Saan aru, et see on paha-paha ning olen üritanud suitsetamist maha jätta kordi kuid kahjuks ei ole see õnnestunud – peale söömist tuleb nii suur suitsuisu mille vastu minu tahtejõust ei piisa. Olen katsetanud plaastreid, närimiskummi ja ka väljamaa supertablette. Ei mingit tolku. Eelmise aasta alguses otsustasin katsetada e-sigaretiga. Nii ka minu sõbrad. Tegime aasta lõpuni iseenda peal inimkatseid sobivate vahendite ja vedelike leidmiseks ning … olengi suitsuvaba. Ütleme, et peaaegu. Kui looduses e-sigareti patarei tühjaks läheb ja isu harjunud tegevuse järele suureks kasvab, olen mõnelt sõbralt selle sigareti küsinud. Kuid üldiselt olen suitsuvaba. Üks minu sõpradest suitsetab edasi, üks jättis täiesti maha, kaks on täielikult e-sigaretile üle läinud ja üks tõmbab e-suitsule lisaks vahel ka mõne päris sigareti.

Kokkuvõttes on areng positiivne – meile positiivne kuna me tunneme ilma pigi ja tõrvata endid palju paremini. Aga riigi maksusüsteemile mitte nii väga positiivne, pigem negatiivne. Riigile jääb ju hulk aktsiisi- ning käibemaksu saamata. Kui ma enne ostsin Eestist sigarette kusagil 150 euro väärtuses kuus siis nüüd ei osta ma üldse meie jaevõrgust. Üksnes naisele vahel paar pakki sigarette aga temagi on juba e-sigaretti asunud proovima. Ostan reeglina läbi interneti Euroopa Liidust sest seal on suurem valik, sobivam kaup ja mis kõike olulisem – kaks kuni kolm korda odavam kui Eesti firmadel. Kulutan sellele kuus kusagil 30-40 eurot.

Aga ega riik loll pole, tema teab kuidas rahvast nöörida ja maksuraha saada. Usinad ametnikud teevad tööd, lasevad endid jaemüüjatel lobistada, ja nuputavadki välja – keelame e-sigarettide ja vedeliku Euroopa Liidust ostmise ära. Või õigemini keelame suitsuvaba tubakatoote edasitoimetamise Eestisse posti teel või muul samalaadsel viisil sest ostmist ära keelata ei saa kui liidus ametlikult müüakse. See muu samalaadne viis on kullerteenus. Usin ametnik oli välja uurinud või jaemüügifirmad talle kõrva sosistanud, et internetist ostetud kaup toimetatakse kohale posti või kulleriga. JOKK? Vormiliselt pole ju keelatud osta?
Silmakesed lõid ametnikul särama – heureka! Ametnikud kirjutasid „TUBAKASEADUSE, REKLAAMISEADUSE NING ALKOHOLI-, TUBAKA-, KÜTUSE- JA ELEKTRIAKTSIISI SEADUSE MUUTMISE SEADUS“ parandusse §24. uue lõike mis ütleb, et Eestis on keelatud selline riigivaenulik tegevus nagu lubatud kauba postiga saatmine. Ametnik lisab seaduse seletuskirja korraliku annuse retoorikat, küsitavaid vihjeid ja osutab mõnele riigile õeldes, et „tema tegi ka“! Ostke aga oma kraami Eestist ja siis saab riik maksu ning kaupmees on õnnelik. Rahva rahakoti tervisele ei mõtle keegi. Ja kui mõtlevad, siis seda, kuidas sealt veel viimast kätte saada.

Tundes natuke Euroliidu põhimõtteid ja mäletades Euroliiduga liitumiseks läbiviidud kampaaniaid, hakkab mul aga kõrva taga kudistama „tark mees taskust“. Et kas selle ametniku tegevus ikka on seadusepärane või mitte. Kas see pole mitte kaupade vaba liikumise ja konkurentsivabaduse piiramine? Sest kaubad, mis korra on juba õiguslikult sisenenud EL siseturule või on liidus toodetud, võivad siseturul vabalt liikuda. Liikmesriikide vahel on keelatud ekspordi- ja impordi maksud ning kõik samaväärse toimega maksud, samuti kõik koguselised impordi- ja ekspordipiirangud ning samaväärsed meetmed. Põhimõtteliselt on keelatud kõik kaubandusreeglid, mis takistavad  kaupade vaba liikumist kaudselt või otseselt, tegelikult või potentsiaalselt on koguseliste piirangutega samaväärse toimega meetmed. (Euroliidu kohtulahend Dassonville 1974). Ametnik ilmselt ei mõtle inimese seisukohalt sest ta on ametnik ja peab mõtlema ameti seisukohalt. Mina ei taha suitsetada ja e-sigareti aurutamine asendab seda piisavalt hästi. Kuigi jah, võib-olla peab uuesti suitsetamist alustama sest riik tahab maksu ja kaupmees nutsu.
Sõbrad „e-suitsetajad“ ja nende toetajad. Ütleme välja oma arvamuse selle seaduseelnõu paragrahvi kohta! Ütleme sellele seadusepunktile „ei“ ja ka teistele JOKK skeemidele mida meie “targad” ja “ilusad” meie peal aeg-ajalt katsetavad.

http://rahvahaal.delfi.ee/news/uudised/lugeja-kusib-mis-oigusega-keelab-riik-suitsuvaba-tubakatoote-edasitoimetamist-eestisse.d?id=68465337

kolonelHans • aprill 2, 2014


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar

Your email address will not be published / Required fields are marked *