Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Unenägude seletamine

HansRasmus – igati asjalik ja perspektiivikas kaitsevägilane, lugenud minu unenägu aastast 2025 küsis, et miks ma arvan et tema see viimane on kes kaitseväkke jääb kui sotsiaalsed garantiid kaovad. Seletasin Rasmusele, et unenäos oli see lihtsalt üks Rasmus laigulises. Ja miks ta arvab, et ma oma meessoost alluvaid öösiti unes näen – see oleks vist ebanormaalne? Üks teine kaitsevägilane, Peeter, kes on ka tööstressis ja ülekoormatud, väitis et unenäo Peeter on kindlasti tema kuna temagi „pump“ pidi streikima. Pidin talle vastama sedasama – minu unenäos on tegemist lihtsalt ühe üldistatud Peetriga. Kolmas kaitsevägilane, jõudnud unenäo lugemisel nimeni Margus väitis, et puhkes hüäänina naerma kuna kirjeldus meenutas ühte meie ühist tuttavat.

Neile, kes kavatsevad ennast samuti unenäost ära tunda, kordaksin üle – tegemist unenäos on üldistatud ilmakodanikega kellele on valitud ilusad Eesti poiss- ja tüdruklaste nimed. Mis aga puutub unenäo sisu seletusse siis saab seda teha mitmel erineval moel.

Esimese variandina soovitaksin kasutada mõnda neist paljudest posijatest kes meil viimastel aastatel kapist on välja tulnud nagu seda näha posijate hiigel-hulgast „Selgeltnägija tuleproovis“. Juhul, kui keegi on oma aega raisanud ja seda teleteatrit vaadanud, saab ta endale välja valida südamelähedase soolapuhuja kelle poole siis abi saamiseks pöörduda.

Teise võimalusena pakuksin välja kirjatsurade poolt kogutud ja koostatud materjalide uurimist. „Unenägude ja nende seletamisega on inimkond tegelenud aastasadu, otsinud sealt nõu ja abi nii oleviku kui tuleviku tarvis. Nii on seda ka Eestimaal tehtud“. Sedasi kirjutab üks veebi-avarustest leitav lehekülg. Kuid ainuke häda tekstidega on see, et tegemist on vanaemade-isade tarkustega ning minu-teada viimase 50-60 aasta jooksul pole uusi seletusi koostatud. Kindlasti pole neist abi meie noorte ministeeriumite tegemiste seletamiseks. Sotsiaalministeerium näiteks loodi alles aastal 1993.

Kolmas võimalus lähtub sellest, et kindlasti on olemas unenägudele teaduslikud seletused. Näiteks järgmine:
„Unenäod on meie omad kujutlused ja nendega seotud teised psüühilised protsessid. Sellepärast on unenägude seletamiseks vajalik kõigepealt meie oma hingeelu, tema iseärasuste ja seaduste tundmine, mis on saadud teiste hingeliste nähtuste uurimise põhjal. … Meie unenäod ununevad äärmiselt ruttu. Sellepärast on vaja peale ärkamist unenägu kõikide tema üksikasjadega endale võimalikult täielikult meelde tuletada ja siis täpselt üles kirjutada.“ („Uni ja unenäod“)

Olen alati iseennast ja oma tegemisi analüüsinud. Vahel küll õnnetuseks tagantjärgi. Olen tööstressist, ülekoormusest ja teenistuse temaatikast tulenevalt olnud unetu ja kasutanud magamajäämiseks suigutavaid aineid. Äkki on taoline õudusunenägu tõesti võimalik teenistusest saadud hingeliste üleelamiste tõttu? Ilmselt jääb lõpliku tõe selgitamine tulevaste psühholoogide, ajaloolaste ja sotsiaalteadlaste õlgadele.

Mida ma soovitaks kõikidele, kes unenägudest ja nende täitumisest on huvitatud või kes oma tulevikku tahavad planeerida. Ilmselt seda sama mida soovitavad teadlased – kirjutage oma unenäod kohe üles ja avaldage. Siis on tulevastel põlvedel vähemalt tagantjärele võimalik unenäole ja selle täitumisele teaduslik selgitus anda. Kaasaegsete unenägude seletamine muutub eriti oluliseks juhul, kui ühel või teisel põhjusel langeb riigile totaalne salastatuse loor. Kust see vaene „karvajalg“ siis teab mida „saatus“ talle tulevaseks eluks sepitseb. Meil tuleb muidugi loota, et „karvane käsi“ „kummitempliga“ unenägude kirjapanemist ja avaldamist ära ei keela.

Siinkohal ma lõpetan. Pean hakkama kiiresti kirja panema eelmise öö unenägu. Nimelt eile öösel külastas mind jumal. Karvane ja kodukootud.

kolonelHans • veebruar 24, 2010


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar