Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Mina – Ametnik

HansOlen ametnik, üks paljudest. Palju MEID on, ME ei tea. ME isegi ei vaeva oma pead selle numbri kokkuarvestamisega sest peade üleslugemise metoodikaid saab valida täpselt selliseid nagu tulemused olema peavad. MEIE päid vaevab hoopis miski muu – ME tahame kõik elus edasi jõuda kuid oh õnnetust, MEID on liiga palju. Kõik ei saa. Ametnikuna on MEIL karjääri tegemiseks väga vähe võimalusi. Mina olen oma teinud ja kõik mis võimalik, saavutanud. Võin spektaaklit vaatama minnes ennast kilinaid-kulinaid täis riputada aga minu noortel kolleegidel, neil on veel kõik ees. Nende sotsiaalne seljakott on tühi ja võtab aastaid enne kui nad millestki aru hakkavad saama. Kuid ma pole kade ja talletan siia teksti oma õpetussõnad oma noortele kolleegidele.

Üldiselt kehtib karjääri tegemisel rusikareegel – karjääri tuleb siis, kui paistad silma ülemusele, ministrile ja veel parem kui mitmele ministrile ning ka auväärseile rahvaasemikele. Seda arvestades jääb karjääritegemise tööriistakasti üks ainumas vahend – seaduste vorpimine. Kui sul õnnestub oma käsi seaduste kribamisele sisse saada, oled õnneseen – esimene samm karjääris on tehtud. Kuid see pole veel kõik. Sa pead arvestama milline on ülemus, kelle heaks sa töötad. Kui sa näiteks paned oma tööga täiega rappa võib normaalse juhi puhul asi lõppeda noomusega. Halvemal juhul, kui eelmine juht on olnud või praegune juht on, alfa-isane, sa nii kergesti ei pääse. Tule taevas appi kui alfa-isased on nii eelmine ja ka praegune. Siis on kõik helgemad pead juba vehkat teinud või parasjagu jooksevad, järelejäänud seltskonnast on üks loll ja teine laisk ning sina pead üksinda rabama. Alfa-isastest juhid on ju äärmiselt võistluslikud ja tulemusele orienteeritud. Lisaks teistele, võitlevad nad ka iseendaga ning tahavad alati ja kõiges olla parimad ja silmapaistvamad. Neid piitsutab pidevalt kärsitus – kõike on vaja teha kiiresti ja kohe praegu. Nad arvavad, et agressiivsus, viha ja hirmutamine on teiste mõjutamiseks parimad vahendid. Seega sa pead arvestama, et surve sulle saab olema üüratu ja läbikukkumist ei andestata.

Oletame, et sul läks alfa-isastega õnneks ja sa saad ülemuselt ülesande hakata kirjutama seadust või seaduse muudatust. Parimal juhul antakse sulle eesmärk ja lubatakse soovi korral valida alluvad. Siis oled sa jällegi õnnega koos – avanenud on sinu elu suurim võimalus. Sa saad kujundada seaduse MEIE näo ja MEIE eesmärkida järgi. Halvimal juhul, kui pead seadusandluse tegema puhtaks mingist teemast, teed sa tuima „otsi-ja-kustuta“ tööd ning see sulle karjääri ei taga. Loodame jällegi, et sul läks õnneks, sa said pärisülesande ja nüüd kuluvad minu õpetussõnad sulle marjaks ära.

1. Leivaisad on kindlasti huvitatud, et seadus või seaduse muudatus saaks koostatud nii kiiresti kui võimalik ja et keegi enne seaduse vastuvõtmist selle olemasolu ei märkaks. Ole rahulik. Kõik, keda seadus võib huvitada, tegelevad eelkõige oma vürstiriigi ehitamisega. Nad on unustanud, et riik on süsteemide süsteem, kus igale muutusele süsteemi ühes osas järgneb reaktsioon teistes osades. Vürstide tähelepanu võid kogemata äratada juhul, kui kutsud vürstiriikidest eksperte koostamisel osalema ja kui seaduse seletuskirjas oled sisse kirjutanud kõikvõimalikud mõjud, mida seadus või selle muudatus võib kaasa tuua. Õpetussõna: Ära kaasa kedagi, eriti teistest vürstiriikidest ja koosta projekt kiiresti ning salaja. Kõige parem, kui sa saad seaduse kuni selle vastuvõtmiseni salastada avaliku teabe seadusega.

2. Ülemusel, kes iganes ta ka on, on mingi oma eesmärk selle seaduse või muudatusega. Arvesta, et ta on üksi. Halvemal juhul on neid 14 või 115 kuid siis on sul ka suuremad võimalused silma paista. Sina aga pead arvestama, et MEID on kümneid tuhandeid kelle heaolu eest pead sa seisma ja kelle huve kaitsma. Seetõttu on ülemuse eesmärkidest hoopis tähtsamad MEIE eesmärgid. Õpetussõna: Arvesta seaduse koostamisel ülemuse eesmärki niivõrd, kuivõrd see ei kahjusta MEIE huve.

3. Kui ülemuse ja MEIE eesmärgid on täidetud ja MEIE huvid kaitstud, siis on alati mingi võimalus MEIE positsiooni kindlustamiseks ja parandamiseks ning MEIE tööpõllu laiendamiseks. Isegi kui MEIE positsiooni ei ole võimalik tõsta saab kõikide teiste positsioone langetada. Või kui kirjutad seadusesse mingi uue aruandluse- ja kontrollmehhanismi, viib see MEIE arvu suurenemiseni. Vististi Adam Smith on väitnud, et ühe keskastme ametikoha loomine suurendab MEIE hulka vähemalt viie võrra. Õpetussõna: Kirjuta seadus või selle muudatus nii keeruliseks kui võimalik. Juba vanarahvas teadis, et sogases vees on kergem kala püüda. Keeruliseks sogatud seadus ehmatab eemale üksikud taibud, kes vähegi seaduse vastu huvi on ilmutanud ning annab suuremad võimalused selle kiireks “ärakoputamiseks”. MEIE tööpõld aga seaduse rakendamisel aina kasvab. Sest ainult MEIE teame ja oskame seletada mida see papüürus ütleb.

4. Arvesta, et inimestel, kes seda seadust või seaduse muudatust loevad ja sobilikuks peavad kiitma, on väga vähe aega. MEIE oleme hoolitsenud, et olemasolevad seadused ja regulatsioonid need kodanikud paberikuhjade sisse uputavad. Reeglina jääb neil aega ainult seletuskirja lugemiseks. Seetõttu on seletuskirja kirjutamine palju olulisem kui seaduse koostamine. Õpetussõna: Leia üks korralik tekst mida sa hakkad siis „vahtu lööma“. Kõige kavalam on baastekstiks võtta midagi sellist, millega auväärsed rahvaasemikud on juba tuttavad. Tõenäoliselt leiab sobiliku teksti „Riigikogu Toimetistest“ kuid arvesta sellega, et peale „vahtulöömist“ peab tekst jääma äratuntavaks auväärsustele – tuttavat teksti on lihtsam omaks võtta kui vöörast. Igasugu graafikud, tabelid ja statistiline informatsioon lisab seletuskirjale tähtsust ja usaldatavust. Arvesta, et on olemas väike vale, suur vale ja statistika. Alati võib valida sobiva statistika või olemasolevat vajadusel söödavaks kohendada. Juhul, kui keegi märkab seda pisukest soolapuhumist, vannu taevaisa nimel, et korrastasid andmeid mingitest kindlatest kriteeriumitest lähtuvalt. Ega ülemus kontrollima lähe, tal pole aega sest MEIE oleme juba selle eest hoolitsenud. Kõige olulisem – ära näita seletuskirjas kõiki mõjusid mis seaduse rakendamine endaga kaasa toob. Katsu eriti peita neid, mis võivad olla eluliselt tähtsad paljudele.

Kui sa oled teinud kõik nii, nagu MEILE vaja on, saab seadus suure tõenäosusega ärakoputatud. MEIE mõjuvõim suureneb, auväärsed ja lugupeetud sõltuvad üha enam MEIST ja pööbel teeb seda mida pööbel peab tegema. Ja veel. Edu korral tuleb kasuks, kui su ülemus on alfa-isane. Ta tänab sind palju heldemalt kui mingi tutu-lutu.

Ja nüüd, kõik tööle MEIE heaolu nimel ja hüvanguks.„Selle kõrval tuleb kokku leppida ka ühiste mängureeglite, meie seaduste muutmise viisis. Mitmed Eesti tippjuristid, õigusfilosoofid ja mõjukad mõtlejad on kutsunud üles loobuma seaduste hoogtööna muutmisest.“ Presidendi kõne 24. veebruaril Tartus.
(Kasutatud psühholoog Mart Murdvee alfa-isaste kirjeldust)

kolonelHans • veebruar 24, 2010


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar