Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

1

Sõjaline planeerimine laiadesse massidesse – 1. õppetund

Igal sõjal on algus ja on lõpp. Tee algusest lõpuni on pikk ja käänuline ning tuleb saavutada palju vahe-eesmärke mis esmapilgul ei tundu üldse seonduvat lõpp-eesmärgiga. Tavaliselt vaenlane oma vahe- ega ka lõpp-eesmärke ei avalikusta ja need tuleb sul endal välja nuputada.

Igal eesmärgil on oma eeltingimused, kriteeriumid ja lõpptulemid. Kui vaenlane mõnda vahe-eesmärki ei saavuta, võib ta valida uue „tee“ järgneva vahe- või siis lõpp-eesmärgini. Uue „tee“ valimine võtab tal aga aega ning pahatihti saab uus plaan kiiruga tehtult vigane, mistõttu on järgmiste vaenlase vahe-eesmärkide nurjamine lihtsam. See muudab vaenlase kavatsuste ennustamise ülioluliseks ning toob õnnestumise korral ka edu.

Et sina ei saaks segada vaenlast tema eesmärkide täitmisel, kasutab vaenlane sinu eksiteele juhtimiseks pettemanöövreid, sinu jõudude killustamist ja infooperatsioone. Pettemanööver võib näiteks olla see, kui vaenlane sooritab petterünnaku ja meie, selle asemel et seda läbi näha, koondame oma raskekahurväe selle petterünnaku tõrjumiseks. Samal ajal aga vaenlane hõivab oma tegeliku eesmärgi mis on hoopis mujal, meie tähelepanu piiridest väljas. Petterünnaku eesmärgiks oli vaja sinu tähelepanu pea-eesmärgilt kõrvale juhtida ja vaenlasele tegevusvabadus tagada. Võis siis vaenlane viib läbi operatsioone, mis sunnivad meid – a) mitmes kohas üheaegselt reageerima või; b) võitlema oma huvide eest ühekaupa. See annab vaenlasele võimaluse meid ka üksikult ära noppida. Hiljem on meie ühtsus kadunud vaenuvägedega võitlemiseks ja seda lihtsam on neil meiega hakkama saada. Paljuski saab kõike seda teha ka ilma relvata, viies näiteks läbi infooperatsioone. Tänases õppetunnis räägime infooperatsioonidest natuke rohkem ja toome ka paar näidet.

Infooperatsioonid on algse doktriini alusel defineeritud kui operatsioon vastase elanikkonna ja sõdurite mõjutamiseks. Kindral Einseln rääkis ikka, et enne ei õpi tsivilistid sõjaväelastest aru saama kui tsiviilteenistuses pole piisavalt reserv- ja eruväelaseid. See on näide omamoodi infooperatsioonist – tsivilistide „valgustamine“. Kui aga sõjalised teadmised militaarilmast tsiviilsüsteemidesse levima hakkavad, võib oodata tsivilistide poolt igasugu kummalisi ja ootamatuid tegemisi. Eestlased meil ju nutikad ja panevad täiega. Teevad diile vanakuradi vanaemaga mis siis veel infoopside kasutamisest rääkida. Seega oleme tänapäeval hakanud infoopse kasutama kõikjal ühiskonnas ja vahetevahel ka omade mõjutamiseks. Infooperatsioonide olemusest arusaamiseks tooksin nüüd mõned näited.

1. „Väikesemastaabiline infooperatsioon, mis vabastab „a Mehe“ abikaasa raudsest haardest ja võimaldab tal üksinda kõrtsi minna.“ Nagu me teame, ei ole meie kaasad summagi happid kui meie, mehed, võtame jalad selga ja paneme kõrtsi napsutama. Pärast ei suuda seda nokkimist keegi ära kuulata. Seetõttu me peame saavutama olukorra, kus naine ise ajab meid kõrtsi ja pärast meie kallal ei tänitaks. Kasutades infooperatsiooni, on sellise olukorra saavutamine üpris lihtne. Peate juba aegsasti rääkima abikaasale, et teil on oluliste tööasjade arutamiseks hädavajalik kutsuda külla mõned töökaaslased. Juba esimese teate peale hakkab teie naine nägu krimpsutama sest kes muu kui tema, peab pärast seda laga koristama hakkama. Mõned päevad enne kõrtsi minekut teatate naisele, et külla tulevad samuti mõned sõbrad, kellesse aga teie naine üldse hästi ei suhtu. Sellega te tekitate temas juba sellise vastumeelsuse saabuva õhtu vastu, et teil on vaja anda veel viimane tõuge. Viimase tõuke annate päev või kaks enne kõrtsi minekut. Nimelt informeerite kallist kaasat, et te kalkuleerisite välja palju läheb maksma külaliste vastuvõtmine. Ning et see summa tuleb nii kohutav, et ta ei tahaks seda kuulda ka oma kõige mustemates unenägudes. Nagu muuseas mainite ka, et üks sõber, see kellest teie kaasa väga lugu peab, oli pakkunud hoopis nõupidamist mõne kõrtsi tagatoas kuid teie ise küll ei viitsiks kodust välja minna. Usun, et selleks hetkeks on teie kaasa jõudnud staadiumisse, kus ta näeb, et teie kõrtsi minek oleks nagu jumala õnnistus ja pääsemine. Ning ta hakkab teid veenma selles, et kohtumine kõrtsis oleks kõige õigem mõte. Nii te oletegi oma eesmärgi saavutanud. Peaasi, et te oma õnne ei reeda ja rahulolu välja ei näita. Kahtlustav kaasa võib viimasel hetkel märgata, et midagi on siin valesti ning paigutada teid koduaresti.

 2. „Suuremastaabiline rafineeritud infooperatsioon grupeeringu eesmärkide saavutamiseks.“ Selles näites kasutatakse kombineeritud infooperatsiooni ühiskonna valvekoerte tähelepanu kõrvalejuhtimiseks ja ühtsuse killustamiseks, et siis pikaajalisi ja seni teadmata eesmärke saavutada. Juhtiv grupeering Anomaalias on väga lähedal oma tahtmise läbisurumisele ja pensioniea tõstmisele surmatunnini. Ülemnõukogu jaatava otsuseni on üksnes kaks-kolm päeva aega. Ainukeseks ohuks oli, et vastasleer, ühiskonna valvekoerte kaasabil, algatab sellise mastaabiga protesti mida ilusaks rääkida oleks peaaegu võimatu. Selle vältimiseks otsustas grupeering vastase jõud killustada ja vastuhaku eos ennetada ning teatas avalikult, et algatab ühiskonna valvekoerte suukorvistamise. Sellega juhiti ühiskonna valvekoerte tähelepanu kõrvale grupeeringu lähiaja eesmärgilt nende endi tulevasele heaolule. Ühiskonna valvekoerad unustasid selle, mida nad kõikide huvides peaksid tegema ja keskendusid vastase pettemanöövri tõrjumisele. Sedasi saavutati olukord, kus ametiühingud jäid nurka sosistama sest valvekoerad eelistasid valged kotid pähe tõmmata ja mitte midagi näha ega kuulda peale iseendi. Ja tõenäoliselt, siis kui aeg jõuab ühiskonna valvekoerte suukorvistamiseni, pole enam kedagi kes neid tahaks kaitsta kuna nad jätsid kaitsete ühised huvid. Nii on juhtiv grupeering saavutamas oma eesmärke läbi vastasjõudude killustamise ja pettemanöövri valvekoerte tähelepanu kõrvalejuhtimiseks, kasutades selleks meisterlikult korraldatud infooperatsiooni.


Meisterlikkuse saavutamiseks infooperatsioonide läbiviimisel peaksite kindlasti proovima neid korraldada iseseisvalt, alustades väikesemastaabilistest ja liikudes edasi rafineeritumate poole.

kolonelHans • märts 21, 2010


Previous Post

Next Post

Comments

  1. kadri märts 21, 2010 - 11:02 e.l.

    a mis on kõige edukam infoops, mis Eestis väljaspool koduseinu läbi viidud?

Lisa kommentaar

Your email address will not be published / Required fields are marked *