Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Infokillud sõjateatrist 17 mail

Sõjaga seonduv informatsioon Ukraina- ja sotsiaalmeediast. Täiendan päeva jooksul.

 • Miskit hakkab Mordoris murduma! Eile Venemaa riigitelevisioonis üliharuldasel avameelsuse hetkel, andis riigikaitse kolumnist Mihhail Hodarjonok hukkamõistva hinnangu Venemaa sõjale Ukrainas ja oma riigi rahvusvahelisele isolatsioonile.

 • Lisaks lubasid vatnikud Azovstalist evakueerida 53 raskelt haavatud võitlejat. Küll vatnike kontrollitavale alale kus siis vahetatakse nad vene sõjavangide vastu. Jääme lootma, et nii ka läheb.
 • Hinnatõusu vastu protesteerimine kogum maailmas hoogu. Tadzikistan, Iraan SriLanka, jne.

 • Veel üks äsja nähtud lääne kingitus UA vägedele, mis ilmnes hiljutistes õppematerjalides – Poola jalaväe liikursõiduk AMZ Dzik-2. Tarnitav kogus pole teada. Seda tüüpi sõidukid pole võitluses uued – Iraagi armee kasutab palju Dzik-3, mis on väga sarnased.

 • Sõja algusest alates on Venemaa kaotanud 6 triljonit rubla. Venemaa ettevõtete aktsiate ja valuutakursside pealt 2,6 triljonit. Veel 3,4 triljonit arestitakse läänes.
 • Briti luure andmetel on valimatute suurtükirünnakute taktika tingitud Venemaa piiratud võimest sihtmärke avastada, samuti soovi puudumisest riskida regulaarsete sõjalennukite lendudega väljaspool oma rindejoont. Skaudid toovad näiteks Tšernigovi oblasti, kus venelased hävitasid või kahjustasid 80% eluhoonetest ehk umbes 3,5 tuhat hoonet. “Selle kahju ulatus näitab Venemaa valmisolekut kasutada suurtükiväge asustatud alade vastu, arvestades minimaalselt proportsionaalsust ja tsiviilelanikkonna huve,” ütlevad eksperdid. Luure oletab, et lähinädalatel jääb Venemaa tõenäoliselt jätkuvalt suurel määral toetuma massilistele suurtükirünnakutele, kui ta püüab oma pealetungi Donbasis hoogu juurde saada.
 • Ukrainasse on saabunud kolm USA helikopterit Mi-17, mis täidavad lahinguülesandeid. Need on esimesed 11 helikopterist Mi-8 ja Mi-17, mis on varustatud 800 miljoni dollari suuruse USA sõjalise abipaketiga. Samuti on selle paki raames Ukrainale lubatud 209 000 155-mm haubitsate mürsust juba 60% Ukrainasse jõudnud.
 • UA hinnang agressori kaotustele

 • Nagu Kommersandile teada sai, hakkas sõjaväekohus tagaselja arutama rahvusvahelises tagaotsitavate nimekirjas oleva endise FSB koloneli Dmitri Senini kriminaalasja. Uurijate sõnul tegutses välismaale põgenenud tšekist vahendajana restoranipidaja altkäemaksu üleandmisel oma sugulasele, siseministeeriumi endisele kolonelile Dmitri Zahhartšenkole. Viimane peaks täna saama teise korruptsioonisüüdistusega kohtuotsuse.
 • Venelaste vähese nõudluse tõttu sel suvel Krimmis puhkamiseks ei pruugi poolsaarel avaneda kuni kolmandik kõrghooajal turiste vastuvõtvatest hotellidest ja külalistemajadest. Hotellipidajaid hirmutab suveks prognoositud täituvuse vähenemine kuni 30-40% ning nemad ei suuda märkimisväärse inflatsiooni tingimustes puhkajaid täiendavate hinnaalandustega meelitada. Turistid keelduvad Krimmi reisimast suletud lennujaama, rongipiletite nappuse ja mure tõttu Ukraina läheduse pärast, kus lahingud toimuvad.
 • USA õhujõud katsetasid edukalt hüperhelirelva, vahendab Reuters avaldusele viidates. Selle kiirus oli viis korda suurem kui heli kiirus. Katsed toimusid Lõuna-California ranniku lähedal. Raketti tulistas pommitaja B-52. USA meedia teatel katsetasid Ühendriigid märtsi keskel edukalt ka hüperhelikiirusega raketti. Võimud ei teatanud katsetest, et hoida ära suhete eskaleerumist Venemaaga Ukraina sõjalise operatsiooni taustal. 2021. aastal toimus USA-s mitu hüperhelirelvade ebaõnnestunud katset.
 • Uralvagonzavod (UVZ) teatas uute T-90M Proryv tankide partii tarnimisest Venemaa kaitseministeeriumile. See on T-90 uusim modifikatsioon. Kui palju tanke sõjaväkke saadeti, pole täpsustatud. “Ešeloni piduliku lahkumise ajal” pühitses Dimitry Donskoy templi rektor ülempreester John Bragin tankid UVZ pressiteate kohaselt. “Hea peab alati suutma end kaitsta. Kasutu on veenda kurje jõude peatuma. Ja seetõttu on selline relvade pühitsemise traditsioon, ”ütles ülempreester (tsitaat RIA Novostist). Laste joonistusi ja kirju pandi lahingumasinatesse kui “Vene sõdurite toetussümbolit”. Vene Föderatsiooni kaitseministeerium teatas, et 2021. aastal pidi sõjaväkke sisenema üle 240 tanki T-72B3M, T-80BVM ja T-90M Proryv.

 • Esmaspäeval suri USA-s 75-aastasena Vene Õigeusu Kiriku Väljaspool Venemaad (ROCOR) esimene hierarh, Ida-Ameerika ja New Yorgi metropoliit Hilarion. Sellest rääkis ajakirjanikele isa Victor (Potapov), Washingtoni Ristija Johannese õigeusu kiriku rektor. „Täna kell 14.00 (21.00 Moskva aja järgi – umbes TASS) puhkas meie kallis esimene hierarh metropoliit Hilarion Issandas. Rohkem infot mul ei ole. Üksikasjad selguvad hiljem,” ütles isa Victor.
  1. mail toimunud haridusfoorumil New Horizons võttis suu täis Putleri kõneisik Dmitri Peskov:
  • “Oleme kindlad, et võidame, Putin teab, kuhu ta riiki juhib“.
  • Ta märkis, et iga sõda lõpeb rahuga ja Venemaa häält võetakse kuulda: “Seisame enesekindlalt.”
  • “Venemaa püüdis läände karjuda ja uutes julgeolekupõhimõtetes kokku leppida, kuid seda ei võetud palju kuulda.”
  • Eelkõige on USA-st saanud Venemaa vaenulik riik.
  • “On aeg nimetada ebasõbralikke riike vaenulikeks, sest see, mida nad teevad, on sõda. Venemaa vastu ei käi mitte ainult infosõda, vaid ka diplomaatiline, poliitiline ja majanduslik sõda.
  • Venemaad ei saa isoleerida poliitiliselt, majanduslikult ega ka informatsiooniliselt.
  • “Kui riik ei näita üles sihikindlust, nagu ka üksikisik, kui riik ei näita üles põhimõttelisust eksistentsi põhiküsimustes, aga ka üksikisik, kaotab see riik oma iseseisvuse, kaotab oma suveräänsuse.”
  • Läänes pole ajakirjandusvabadust “ideaalses mõttes”, nagu pole ideaalset demokraatiat.
  • „Uukrainlased ise on andekad, rahumeelsed inimesed, Venemaaga seotud rahvas, kuid neid on petetud pikka aega.”
  • Lisaks läheb Peskovi sõnul Ukrainas kõik plaanipäraselt, “üsna tõhusalt”.
  • Varem nimetas Peskov Bucha tapatalguid küüniliselt “meisterlikult täiuslikuks verejanuliseks lavastuseks”. Tema sõnul aitavad Lääne PR-inimesed väidetavalt infosõja ajal Ukrainal võltsinguid luua ja üks neist loodi Buchas.
 • Saksa abi uus relvapartii: 2450 RGW-90 käeshoitavat tankitõrjegranaadiheitjat (soomukite vastu), mida Bundeswehr nimetab Matadoriks, 1600 tankitõrjemiini DM22 ja 3000 tankitõrjemiini DM31.
 • Üks vägistaja jälle tuvastatud, 20 aastane tatikas. Prokuratuur on kogunud piisavalt tõendeid selle kohta, et 2022. aasta märtsis tungis Fassahhov koos kolleegiga Brovarski rajooni külas asuvasse eramajja. Ta käskis kaasosalisel sulgeda kõik keldris oleva maja elanikud, välja arvatud üks naine kelle ta vägistas. Mõne päevaga sõjakuritegu kordus. Sama Vene Föderatsiooni sõjaväelane läks koos kolme teisega teise majja. Perekond viidi õue, jäi üks naine, keda vägistati ja ähvardati mõrvaga.

 • Feigin ORDLOst ja Krimmist, jms

 • Feigin-Arestovich õhtune jutusaade tänase päeva kohta.
 • Putleri vabandused Lavrovi väljaütlemiste pärast on vist tühistatud. Vene väed avasid esimest korda täiustatud õhutõrjerakettidega S-300 tule Iisraeli lennukite pihta. Kanal 13 eile avaldatud uudistearuande kohaselt toimus rünnak pärast Iisraeli õhujõudude rünnakut eelmisel nädalal Loode-Süürias asuvatele sihtmärkidele.
 • Veel tõendeid uudishimulike tarnete kohta UA vägedele – seekord näeme 7x Alvis 4 APC-d (Lõuna-Aafrika Mamba Ühendkuningriigis toodetud versioon) – meie andmetel kasutasid need pärast renoveerimist Eesti väed ja anti seejärel Ukrainale. Neid hinnatakse üldiselt hästi.

 

 

 

SõdaUkraina

kolonelHans • mai 17, 2022


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar

Your email address will not be published / Required fields are marked *