Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 16. mail

OPOLUKORD 16052023

16. mail 2023 kella 03.30 paiku ründasid Vene okupandid Ukrainat põhja-, lõuna- ja idasuunast 18 erinevat tüüpi õhu-, mere- ja maapealse raketiga. Kuuest MiG-31K lennukist kuus X-47M2 Aerobalistic Rakett “Kinzal”, 9 tiibraketti “Kaliiber” – Musta mere laevadelt ja kolm raketti C-400, “Iskander-M”. Ukraina relvajõudude õhuväe õhutõrje jõudude ja vahenditega hävitati kõik 18 raketti. Lisaks ründas vastane ööl vastu 16. maid ründe droonidega Shahed-136/131 ning viis läbi õhuluuret kolme operatiiv-taktika tasemega drooniga – “Orlan-10”, “SuperCam”. Kõik on purustatud!

Vastane keskendub oma põhitegevuses Lymani, Bakhmuti, Avdiivka ja Marinka suundadele. 15. mai päeva jooksul toimus ülaltoodud aladel 49 rünnakut. Bakhmut ja Maryinka jäävad lahingute keskpunkti. 15. mail teatati Kostjantõnivkas (Donetski oblastis) kahekordsest raketirünnakust S-300 õhutõrjesüsteemidega. Lisaks korraldas Venemaa 48 õhurünnakut ja enam kui 50 MLRS-rünnakut.

Ukraina ametnikud tunnistasid hiljutiste lokaalsete vasturünnakute käigus Ukraina lahinguväljal Bakhmutis ja selle ümbruses toimunud vähest edu. Vene väed jätkasid maapealsete rünnakuid Bahmutis ja selle ümbruses ning viisid läbi piiratud pealetungioperatsioone Donetski linna lähedal. Agressor on edenenud positsioonidele sügaval “tsitadelli” sees, mis on Ukraina tugipunkt Bahmuti linnas. Vene allikad väitsid, et Vene väed vallutasid Harkivi oblasti Masjutivka ja rajasid Oskili jõe läänekaldale sillapea, kuid see pole visuaalset kinnitust leidnud.

Image

Vastane jätkab ajutiselt okupeeritud asulates asuvate õppeasutuste küünilist kasutamist oma eesmärkidel. Näiteks kasutavad vene okupandid oma vägede majutamiseks kohaliku kooli hoonet Yasynuvatas (Donetski oblastis). Sõjatehnika on peidetud kooli hoovi, kelder on kasutusel varjendina.

Ukraina õhuvägi andis 15. mai päeva jooksul 9 õhulööki vastase vägede ja sõjatehnika kontsentratsioonidele ning 7 õhulööki vastase õhutõrjeraketisüsteemidele. Hävitati 6 erinevat tüüpi UAV-d. Ukraina raketi- ja suurtükiväeüksused tabasid 3 komandopunkti, 5 vägede kontsentratsiooni, 4 suurtükiväeüksust oma laskepositsioonidel, 1 õhutõrjeraketisüsteemi, 5 elektroonilist sõjajaama ja 1 vastase laskemoonaladu.

 • Svatove suunal Ukraina kindralstaap teatab rünnakute tõrjumisest järgmistes piirkondades: Masjutivka, Synkivka.
 • Bahmuti suunal:
  • Ukraina 56. motoriseeritud brigaadi sõdurid ründasid ja vallutasid Bohdanivkast põhja pool asuvaid Venemaa positsioone. (allikas)
  • Ukraina 3. rünnakbrigaadi suurtükivägi tulistas Venemaa positsioone Bila Horast kirdes, kinnitades meie märgistust. (allikas)
  • Vene allikate väitel on vaenlane Ivanivskest edela pool asuvast metsast taganenud. Kuna aga puuduvad visuaalsed kaadrid, mis seda toetaksid, märgiti mets praegu vaid osaliselt kontrollitavaks.
  • Ukraina kindralstaap teatab rünnakute tõrjumisest järgmistes piirkondades:
  • Hryhorivka, Bohdanivka, Bahmut, Ivanivske, Predtechyne.
  • Wagneri palgasõdurid tungisid sügavale viimasesse Ukraina kontrolli all olevasse elamupiirkonda ja lõikasid selle de facto pooleks. (allikas)
 • Donetski suunal tõrjuti vene rünnakud Marinka piirkonnas.

Lahingud Bahmuti linnas jätkuvad, vaenlane on jõudnud Levanevski ja Yuveliyna tänavate ristmikuni. Lahingud käivad Stupki traktis ja Ivanivskest lõuna pool. Orikhovo-Vasylivka lähedal likvideeris 225. territoriaalkaitse brigaad Venemaa tugipunkti, mida hoidsid PMC “veteranid”. Avdiivka suunal  jätkuvad lokaliseeritud võitlused Avdiivka lähedal ja Marinkas. Pervomaiskist lõuna pool on vaenlasel traditsiooniliselt kaotused. Svatove suunas jätkub  lokaliseeritud võitlus piki kontaktliini. Vaenlane vallutas Masiutivka, pommitades küla suurtükiväega. Piirkonna kontaktliin on selgitamisel. Masjutivka kohta ütleb PS, et rünnak tõrjuti. Enamus allikaid väidab aga vastupidist. Samuti pole kinnitust leidnud varasem info, et UA vabastas Klishchivka. On üsna tavaline, et UA PS info tuleb avalikkuse ette hiljem kui teistelt allikatelt.

UA hinnang ru kaotustele

____________________________________________________________________________________

 • Moldova Vabariik on lahkumas Venemaa domineerivast “sõltumatute riikide ühendusest” (SRÜ). Esimene samm, SRÜ assambleest lahkumine, on juba tehtud. Järgmine samm on liikmelisuse ametlik lõpetamine. Peamine põhjus on Venemaa jätkuv toetus niinimetatud Transnistriale, mis praegu okupeerib Moldova territooriumi riigi idaosas.

Image

 • Ungari blokeeris Euroopa rahutagamisrahastu (EPF) Ukrainale sõjalise abi kaheksanda osa eraldamise, tsiteeris uudisteagentuur ANSA oma allikat. Osamakse suurus on 500 miljonit eurot ja see eraldatakse järgmisel esmaspäeval. Budapest on nõudnud tagatisi, et EPF säilitab oma globaalse staatuse ka tulevikus ja seda ei kasutata ainult Kiievi relvastamiseks, teatas agentuur. Euroopa rahutagamis rahastu loodi 2021. aastal ja seda rahastatakse EL-i liikmesriikide panustest.
 • UK teatas, et see alustab Ukraina pilootide koolitamisega sel suvel. Kommenteerides Ukraina presidendi Volodymyr Zelensky visiiti Ühendkuningriiki, tegi kaitseministeerium mitmeid intrigeerivaid avaldusi. Eelkõige mainisid nad sadade õhutõrjerakettide ja täiendavate mehitamata õhusüsteemide, sealhulgas sadade uute kaugründe droone, mille lennuulatus on üle 200 km, üleandmist Ukrainale. Kõige intrigeerivam on väide meie pilootide koolitamise kohta:”Sel suvel alustame Ukraina pilootide algkoolitusega. Sellega kohandatakse Ühendkuningriigi pilootide poolt kasutatavat programmi, et anda ukrainlastele piloodioskused, mida nad saavad kasutada erinevat tüüpi õhusõidukitel. See koolitus käib käsikäes toetada Ühendkuningriigi jõupingutusi teha koostööd teiste riikidega F16 reaktiivlennukite pakkumisel – Ukraina parimad hävitajad. Tuleb märkida, et Ühendkuningriigi arsenalis ei ole hävitajaid F-16, mistõttu ei saa ta neid ise anda. Tõenäoliselt peavad nad silmas “hävitajate koalitsiooni”, sarnaselt Leopardi tankidega juhtunule – millele UK tahab igal võimalikul viisil kaasa aidata.https://www.gov.uk/government/news/pm-welcomes-president-zelenskyy-to-the-uk-ahead-of-anticipated-ukrainian-military-surge
 • Bahmuti suunalt uudiseid. Ukrainlastel õnnestus lõpuks Venemaa vägede kaitse lõunatiivalt mitme kilomeetri võrra korraga kokku kukutada. 14. mail sai teatavaks, et Ukraina väed piirasid Bahmuti lähedal metsas strateegiliselt Vene väed, katkestades nende side- ja varustusliinid, mis viis Venemaa kaitse kokkuvarisemiseni ja peamiste Vene komandöride kaotamiseni.https://euromaidanpress.com/2023/05/15/frontline-report-ukraine-eliminates-russian-troops-in-forest-near-bakhmut-leaving-russian-brigade-without-high-command/?swcfpc=1

 • Briti luureraport

 • Ukrainasse on toimetatud üks Prantsuse-Itaalia õhutõrjeraketisüsteemi Samp/T patarei, kirjutab Itaalia ajaleht La Stampa. Nüüd antakse kompleks kasutusse; hooldus on usaldatud 20 kohalikule spetsialistile, märgib väljaanne. La Stampa märgib, et see süsteem “võib tagada suure osa territooriumist või suure linna kaitse”.
 • Kreml valmistab tõenäoliselt ette mehhanismi Wagneri PMC omaniku Jevgeni Prigožini kui reeturi diskrediteerimiseks. Ameerika Sõjauuringute Instituut (ISW) kirjutab sellest oma uues raportis. Teave, et Prigožin pakkus Ukraina luure peadirektoraadile Vene vägede positsioonide avalikustamiseks, ilmselt ei šokeerinud Vene Föderatsiooni presidendi administratsiooni, väidavad sõjaväeeksperdid. Samal ajal usub ISW, et tõenäoliselt ei võta Kreml riske ja ähvardab Prigožinit ajal, mil Wagneri väed on Bahmuti piirkonnas eesliinil.
 • RU ja Wagneri grupi väed jätkavad ebatõhusaid pealetungioperatsioone Bahmuti teljel. Linnapiirkonnas käib tihe võitlus. UA lõhkus RU pealetungi Hyrhorivkas, Bohdanivkas, Bahmutis, Ivanivskes, Stupochkys ja Predtechynes.

Image

 • UA purustab Venemaa rünnakud SW linnapiirkonnale. RU korraldab SE Avdiivkale 3 õhurünnakut.

Image

 • Oleg Ždanov ütles, et Ukraina relvajõud edenevad Bahmuti äärtel, meil on edu linna põhjaosas. Lõunatiival lahkus vaenlane positsioonidest Ivanovo rajoonis metsas ja Klištšiivkas pommitasid nad brigaadi käsul Vene Föderatsiooni peakorterit. Kuid linnas endas on asjad meie jaoks halvasti – vaenlasel on edu ja ta on Bahmuti vallutamisele veelgi lähemale jõudnud, hoolimata küljeprobleemidest. Venelased viskasid oma reservid linna vallutamiseks lahingusse. Wagnereid hakati tugevdama õhudessantvägedega, kes on selles suunas kaks diviisi.
 • Ööl vastu 16. maid lasid Vene okupatsiooniväed Kiievi suunas välja raketid Kinzhal, mille Ukraina õhutõrje edukalt hävitas. Sõjaväeekspert Roman Svitan rääkis, kuhu Kiievis sissetungijad sihivad, millise provokatsiooni venelased Belgorodi oblastis veel korraldasid ja kuidas saavad Ukraina relvajõud Bahmuti sissetungijad katlasse viia. Sellest ja muudest asjadest – intervjuus Jevgenia Kutnovaga.
  00:00 Jevgenia Kutnova intervjuu Roman Svitaniga
  00:12 Miks venelased Kiievit “pistodadega” ründasid?
  06:41 Ukraina õhutõrje tulistab nüüd “Iskanderit” alla?
  08:40 Kas Venemaa Föderatsioon lööb nüüd otsustuskeskusi?
  09:29 Kas Venemaa löök Kiievile on “tere” Hiinale?
  15:33 Vene Föderatsioon ütles, et Belgorodi oblasti tulistamine fosfori laskemoonaga oli provokatsioon?
  17:38 Mis toimub Bahmutis?
  20:12 Kas liitlased kiirendavad pärast Venemaa rünnakut Kiievile relvade üleandmist Ukrainale?

 

 

 

 

 

MilitaarSõdaUkraina

kolonelHans • mai 16, 2023


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar

Your email address will not be published / Required fields are marked *