Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 20. mail

OPOLUKORD 20052023

Ukraina ametnik teatas, et Vene väed on viimase 24 tunni jooksul koondanud suurema osa oma olemasolevatest reservidest Bahmuti piirkonda ja aeglustanud Ukraina vasturünnakuid. Ukraina vasturünnakud Bahmuti lähedal on tõenäoliselt kõrvaldanud ohu, et Venemaa piirab ümbere Bahmuti Ukraina üksused ja on sundinud Vene vägesid eraldama nappe sõjalisi ressursse, et kaitsta end piiratud ja lokaliseeritud vasturünnakute eest.

Vene allikad väitsid, et Vene väed jätkasid pealetungioperatsiooni mööda Kupjanski-Svatove liini, jätkasid rünnakute korraldamist Bahmuti piirkonnas ja suurendasid veidi maapealsete rünnakute tempot piki Avdiivka-Donetski linna joont. Ukraina ametnikud teatasid, et Vene väed valmistavad ette kaitset, ujutades üle Venemaa okupeeritud Zaporižžja oblasti põllud. Kahhovka hüdroelektrijaama veehoidlast lasti vett välja. Kuna Dnepri läänekallas on kõrgem, siis jõeäärsed vene kaitsepositsioonid idakaldal on muutunud pehmelt õeldes vesiseks.

Eile õhtul andsid Venemaa terroristid Ukrainas järjekordse õhurünnaku, milles kasutati mehitamata õhusõidukeid Shahed. 20. mai 2023 südaöösel ründasid Venemaa sissetungijad Kiievit 18 Shahed drooniga põhjasuunast. Kõik hävitati. Samuti hävitati 19. mail idasuunal õhuväejuhatuse “Ida” vastutusalas kaks “Shahed” tüüpi ründedrooni ning lõunasuunal luure droon “Merlin-VR”.

19. mail andis vastane 6 raketi-, 62 õhulööki ja sooritas 65 MLRS-rünnakut Ukraina vägede ja erinevate asulate positsioonidele. Tsiviilinfrastruktuur sai kahjustada. Krõvõi Rihi (Dnipropetrovski oblast), Stepnohirski (Zaporižži oblast), Beryslavi ja Zelenivka (Hersoni oblast) tulistamises hukkus ja sai haavata tsiviilisikuid. Laps hukkus, eramajad, meditsiiniasutused ja muu tsiviilinfrastruktuur hävitati.

Vastane keskendub jätkuvalt oma peamistes jõupingutustes Lymani, Bakhmuti, Avdiivka, Marinka ja Shakhtars’ke telgedele. 19. mail fikseeriti nendes piirkondades üle 80 lahingu, millest ägedaimad lahingud toimusid Bahmuti, Marinka ning Avdiivka, Stepove ja Novomõhhailivka ümbruses. Ps! UA PS ettekannetes on „tõrjutud rünnakute“ asemel tulnud väljend „lahingutegevus“ mis viitab, et UA võis ka rünnata.

Image

Vene okupandid jätkavad Kahhovka (ajutiselt okupeeritud Hersoni oblasti territoorium) elanikele Venemaa passide pealesurumist. Protsessi kiirendamiseks korraldavad sissetungijad demonstratiivseid haaranguid, mille eesmärk on hirmutada tsiviilelanikke võimaliku mobiliseerimise ja vara võõrandamisega. Eelkõige käivad okupandid ukselt-uksele ja majast-majja. Nad viivad läbi rahvaloenduse ja avaldavad psühholoogilist survet, sundides inimesi passe hankima. Samuti ähvardab vaenlane kodust sundväljatõstmise ja elektrikatkestusega Ukraina kodanikke kes keelduvad saamast Venemaa passi.

Ukraina õhuvägi andis 19. mail 13 õhulööki vägede ja sõjatehnika kontsentratsioonidele ning 8 õhulööki vastase õhutõrjeraketisüsteemidele. Ukraina kaitsejõud tabasid 3 tiibraketti Kalibr, 18 Iraani Shahedi UAVd, 4 Lancet ja 10 erinevat tüüpi vastase luure UAV-d.

Ukraina raketi- ja suurtükiväeüksused tabasid 1 komandopunkti, 7 relva- ja sõjavarustuse kontsentratsiooni, 2 suurtükiväeüksust laskepositsioonidel, 6 elektroonilise sõja jaama, 1 laskemoonaladu ja 1 S-300 radarijaama.

 • Svatove suunal Vene väed sisenesid Masjutivkasse.
 • Siversky suunal:
  • Ukraina suurtükivägi võttis sihikule Vene väed Dibrova lääneküljel. Küla on selgelt Venemaa kontrolli all. (allikas)
  • Ukraina kindralstaap teatab rünnakute tõrjumisest järgmistes piirkondades: Bilohorivka.
 • Bahmuti suunal:
  • Ukraina kindralstaap teatab rünnakute tõrjumisest Bahmuti, Ivanivske piirkonnas.
  • Wagneri palgasõdurid jõudsid tõenäoliselt Bahmuti lääneosas Vulytsya Yuvileyna tänavale.
  • Pole visuaalseid tõendeid selle kohta, et vaenlane oleks vallutanud ülejäänud Lääne-Bahmuti osa, nagu väidab Venemaa sotsiaalmeedia.
 • Avdiivka suunal Ukraina kindralstaap teatab rünnakute tõrjumisest Novokalynove, Stepove, Sieverne, Pervomaiske piirkonnas.
 • Donetski suunal teatab UA PS rünnakute tõrjumisest Marinka, Novomykhailivka piirkonnas.

Olukord Bakhmuti linnas on lähenemas oma loogilisele lõpule. Vaenlasel on tiibadel raske, seetõttu tuuakse reserve, sealhulgas nn Luganski rahvavabariigi üksuseid. Krasnohorivkast põhja pool on vaenlane osaliselt edukas, mis halvendab olukorda Avdiivkas. Pervomaiske-Nevelske piirkonnas jätkavad okupandid oma 9-kuulist “endi hävitamist”. Bakhmuti linna kokkupuutejoont on uuendatud kuna täna teatas Hanna Malyar positsioonide hoidmisest. Vaenlane teeb lääneosas edusamme. Kaitsevägi on lõpuks vabastanud Stupky trakti ja jätkab Ivanivskest lõuna pool asuvate okupantide survestamist. Avdiivka suunas  korraldas vaenlane Pervomaiskele 4 rünnakut. Selle tulemusena: nad kaotasid paar tanki ja jalaväe lahingumasinat ning märkimisväärne hulk jalaväelasi. Vaenlane jätkab reservide kogumist Donetski eeslinnas. Krasnohorivkast põhja pool ründas vaenlane UA üksusi, mis kaotasid positsioonid kuni raudteeni välja. Svatove suunas jätkub lokaliseeritud võitlus piki kontaktliini. Vaenlane üritab oma taktikalist positsiooni suurtükiväe abil parandada.

UA hinnang ru kaotustele

____________________________________________________________________________

 • “Kurganets” on surnud, elagu “Manul”. Rostec teatab, et peagi jõuab tootmisse uusim jalaväe lahingumasin Manul. Sõiduk on BMP-3, millel on mootori paigutatud ette. Aastakümned ja miljonid Kurganetsi arendamiseks on jooksnud liiva ja kellegi taskusse.

Image

 • Ukrainlaste käsitööliste demineerimismasin. Tublid

 • Budanov andis intervjuu Dmitri Komarovile.
  • Kõige olulisem luureinfo saadakse eranditult salajastel meetoditel;
  • Budanov nuttis kaotuste pärast mitu korda: “Iga meetri maa tagastamine maksab palju rohkem kui selle kinnipidamine.”
  • Venemaa tahtis rünnata juba 2021. aasta märtsis, kuid nende plaanid avalikustati.
  • veebruaril teadis Budanov juba, et sõda algab ja ootas kella 4 hommikul. Venelased lükkasid sissetungi 2 nädalat edasi. Sissetungieelsel ööl valmistusid GUR-i hävitajad juba edasi minema Gostomeli lennuväljale.
  • Venelased uskusid kindlalt, et Ukraina ei hakka vastu. Gostomeli maandumise ebaõnnestumine purustas kõik Vene Föderatsiooni plaanid.
  • 4 päeva enne sissetungi ostis Sberbank kogu sularaha maksimaalse kursiga kokku. See tähendab, et nad ootasid “omade” sissetulekut.
  • Pärast võitu ootab meid ees väga raske taaslõimumise etapp. Saame pluss kolm miljonit inimest, kes on 9 aastat Venemaa propaganda all elanud.
  • Täna pole Venemaal potentsiaali tekitada järjekordset tõsise pealetungi katset kuskil Ukrainas.
  • Budanov: Venemaal on “kollektiivne Putin”, pole vahet, kas Kremli tegelik juht on elus või mitte.  GUR-i juht nentis, et diktaator Putinil on palju pooli. Viimase poole aasta jooksul pole Kremli juht tavaliselt ametlikel üritustel kohal. Tema sõnul on agressorriigi presidendil olnud tõsiseid terviseprobleeme alates 2021. Aastast. “Võin kindlalt väita, et Putin oli olemas. Kas ta on praegu olemas, ootame ja aja jooksul näevad kõik tõde. Igal juhul oli ta 2021. aastal väga haige,” ütles Budanov.
 • Moldova president Maia Sandu. Kevadel üritas Venemaa Chişinăus kukutada Euroopa-meelset valitsust ja tuua võimule venemeelsed jõud. “Sel kevadel oli plaanis valitsus kukutada, kuid see ebaõnnestus, sealhulgas seetõttu, et meil oli piisavalt teavet ja meie organite valvsus. Oleme kindlad, et nad teevad uue katse, kuid mul ei ole selle kohta konkreetset teavet. Tehakse uusi katseid, kuna Kremli plaanid on ilmselged – see on Chişinău valitsuse muutmine venemeelseks ja Moldova Vabariigi kasutamine Ukraina vastu selles sõjas,” ütles Sandu intervjuus. Moldova-1 telekanalile.
 • Zalužnõi ja Milly arutasid Patrioti abiga vene “kinzal’de” alla tulistamist. Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi rääkis Ameerika Ühendriikide staabiülemate ühendkomitee esimehele kindral Mark Milleyle venelaste massilistest rünnakutest erinevat tüüpi droonide ja rakettidega, eelkõige Kh-47M2 “Kinzhal” aeroballistikast. “Ta tänas Patrioti komplekside eest ja märkis ära nende tõhusa töö. Prioriteet on täiendavad õhutõrjesüsteemid meie taeva kaitse tugevdamiseks,” kirjutab Zalužnõi.
 • Image
 • Ignat ei kinnitanud Venemaa hävitaja hävitamist Patrioti süsteemi poolt. Õhujõud pole veel kinnitanud CNN-i andmeid Venemaa hävitaja hävitamise kohta õhutõrjesüsteemi Patriot poolt. «Me ei teatanud sellest. Me ajame vahel midagi sassi – anname sellest oma lehel teada. Meie infograafikas ilmuvad lennukid või tiibraketid. Meie ei teatanud, keegi teine ​​teatab,» rääkis Ignat. Mäletatavasti teatas CNN-i Ameerika väljaanne varem Pentagoni ja Kongressi esindajatele viidates, et Ukraina õhutõrjejõud tulistasid õhutõrjesüsteemi Patriot abil alla Vene lennuki. Seda teavet pole veel kinnitatud. Ukraina õhutõrje on juba alla tulistanud 7 Vene knzal-raketti. Vene armeel on teadaolevalt 80 seda tüüpi raketti.
 • USA president Joe Biden kavatseb pärast sel nädalavahetusel Jaapanis G7 tippkohtumisel oma Ukraina kolleegi Volodymyr Zelenskiga kohtumist teatama uuest 375 miljoni dollari suurusest (346 miljoni euro suurusest) sõjalisest abipaketist Ukrainale, teatas Politico allikatele viidates.
  USA president Joe Biden kavatseb pärast sel nädalavahetusel Jaapanis G7 tippkohtumisel oma Ukraina kolleegi Volodymyr Zelenskiga kohtumist teatama uuest 375 miljoni dollari suurusest (346 miljoni euro suurusest) sõjalisest abipaketist Ukrainale, teatas Politico allikatele viidates.
  Pakett sisaldab suurtükimürske, soomusmasinaid ja tankitõrjerelvi, mida Kiiev lähikuudel ägeda võitluse jooksul vajab, märgib ajaleht.
 • aasta veebruaris hakkas Eesti Raudtee vedama kaheksa korda vähem kaupa kui 2007. aasta märtsis. Sellest kirjutab Delfi Eesti statistikaameti andmetele viidates. Raudteetranspordi kaubakäive ulatus tänavu veebruaris 0,9 miljoni tonnini ja 2007. aasta märtsis 7,7 miljoni tonnini. Selgub, et 16 aastat tagasi veeti Eesti raudteedel üle kaheksa korra rohkem kaupa. Venelased ütlevad, et sanktsioonide tõttu. Tegelikult piiras vene ise 2007 pronkssõduri mässu järel.
 • Briti luureraport

Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 20 May 2023.

 • Zelensky siseneb Hiroshimasse

 • Tuleb vist aitäh õelda brittidele Storm Shadow eest. UA saab juba kaugele tulistada ja vaenlast hävitada. 12 mail saadi selle vahendiga Luganskis millelegi pihta. Arvan, et tänane pauk ka ja Mariupol eile öösel. Briti KM kinnitas, et tormivarju on UA kasutanud.

 • Ukraina loodab F-16 hävitajaid vastu võtta 2023. aasta sügisel. Seda väitis kaitseministeeriumi nõunik Juri Sak oma kommentaaris. Washington Post. “Kui me kõik pingutame ja otsused tehakse kiiresti, siis usun, et septembri lõpus – oktoobri alguses saame näha esimesi F-16 lennukeid Ukraina õhuruumis,” ütles Sak.
 • G7 riikide juhid võtsid vastu ühiskommünikee, milles lubasid Ukrainale vankumatut toetust sõjas Venemaaga.
  • toetada Ukrainat senikaua, kuni see Venemaa poolse ebaseadusliku agressiivse sõja tõttu vajab;
  • desarmeerimise ja massihävitusrelvade leviku tõkestamise alaste jõupingutuste tugevdamine, mille eesmärk on saavutada lõppeesmärk – maailm ilma tuumarelvadeta ja ilma kõigi julgeolekut ohustamata;
  • hõlbustada üleminekut tuleviku puhta energiamajandusele läbi koostöö G7 raames ja väljaspool.
  • Lisaks võtsid nad vastu plaani selliste riskide vastu võitlemiseks nagu Venemaa “energiarelvastamine”.’
 • Eesti Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) teatas, et pärast Tapal toimunud toimunud võrdluskatsete tulemusi on Eesti sõjaväe kergsoomukite (4×4) valiku viimases etapis jäänud lauale neli ettepanekut kolmelt Türgi tootjalt – Otokar, BMC ja Nurol Makina. Avaldatud foto järgi otsustades on need Otokar Cobra II, BMC Amazon ja Nurol Makina Ejder Yalçın ja NMS. Hanke esimestes etappides sõeluti välja Prantsuse, Itaalia, Iisraeli, Soome ja Hispaania ettevõtted. RKIK teatas, et pärast tulemuste hindamist ja lõplikke läbirääkimisi sõlmitakse leping valitud ettevõttega selle aasta teises kvartalis. Eraldatud ressursside järgi saab Eesti osta kuni 200 4×4 soomukit. Ps! Mis on huvitav, et Türgi? Ega ometi üksnes hinna järgi valik? Ukrainas teevad ilma teised Türgi 4×4 soomukid?

 • Esimene kohtumiste ja läbirääkimiste päev Jaapanis “Seitsmeste” tippkohtumise eelõhtul. Kohtus Itaalia valitsusjuhi Giorgia Maloniga. Uurisime, kuidas saaksime nüüd tugevdada oma võimet kaitsta elu Venemaa õhuterrori eest Itaaliaga. Vestlused Rishiga – härra Suurbritannia peaminister. Ta tänas eestvedamise eest meie võimete arendamisel taevas: Suurbritannia võttis Ukraina jaoks väga aktiivselt kasutusele kaasaegsed hävitajad ja need on ajaloolised asjad. Rääkisin India peaministri Modiga. Tõsine jutt. Andsin ülevaate meie rahuvalemi edenemisest. Usun, et India osaleb reeglite põhise rahvusvahelise korra taastamises, mida kõik vabad riigid selgelt vajavad. Sellist päeva ei ole, et Ukraina ei muutuks tugevamaks!
  Au Ukrainale!
 • Holland tühistas oma F-16 müügi osaühingule Draken International. 2021. aastal teatas Hollandi kaitseministeerium, et 28 hävitajat tuleks tagasi küsida. Sõjaväeportaal kirjutab, et tõenäoliselt viiakse nad üle Ukraina relvajõudude õhuväkke.
 • Ukraina relvajõudude reservkolonel, endine kindralstaabi ohvitser ja sõjaline ekspert Oleg Ždanov rääkis, millised muutused on viimasel päeval rindel toimunud. Tema sõnul jätkuvad ägedaimad lahingud Bahmutis ja Marinkas. Bakhmuti piirkonnas on Ukraina relvajõud edukad ja on tegelikult Stupka trakti täielikult vabastanud. Avdiivka lähedal ründasid okupandid kaks korda, kuid Ukraina relvajõud tõrjusid rünnakud ja tekitasid vaenlasele olulisi kaotusi. Ždanovi sõnul hukkus lahingus suur hulk Vene Föderatsiooni ründelennukeid.
  Lisaks rääkis ekspert, et lõunas Zaporižži piirkonnas asusid Vene sõjaväelased ehitama veetakistusi, lootes, et see takistab relvajõude pealetungi ajal.
 • Peale Bahmuti on teed lahti? Bakhmuti kaitsmine on läbi. See kestis 292 päeva. Võrdluseks, kaitse kestus Teise maailmasõja ajal:
  – Kiiev 72 päeva
  – Odessa 73 päeva
  – Sevastopol 250 päeva 292 päeva Venemaa armee, ähvardades Kiievi mõne päevaga kaheksaks aastaks vallutada, tungis väikesesse linna Donetski oblastis. Pärast asula hävitamist, tasandamist vallutas Venemaa selle täielikult.

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

MilitaarSõdaUkraina

kolonelHans • mai 20, 2023


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar