Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 12. oktoobril

OPOLUKORD 12102023

Vene väed viisid läbi pealetungioperatsioone piki Kupjanski-Svatove-Kreminna liini, Bahmuti lähedal, piki Avdiivka-Donetski linna joont, Donetski oblasti lääneosas, Donetski-Zaporižžja oblasti piirialal ja Lääne-Zaporižžja oblastis ning liikusid mõnel pool edasi. 11. oktoobril.

Käimasolevad Venemaa lokaliseeritud pealetungioperatsioonid Avdiivka lähedal näitavad tõenäoliselt Vene vägede võimet õppida ja rakendada taktikalisi lahinguvälja õppetunde Ukrainas. Tõenäoliselt ei too need taktikalise tasandi kohandused ja edu Vene vägede jaoks ilmtingimata laiemat operatiivset ja strateegilist kasu.

Öösel vastu 12. oktoobrit ründas vaenlane Ukrainat Shahed UAV’ga põhja- ja lõunasuunalt – Bilgorodi piirkond (RF) ja Chauda neemelt (TOT Krimm). Kokku registreeriti 33 drooni. Ukraina õhutõrje töötas vähemalt kuues Ukraina piirkonnas. Kokku hävitati täna öösel õhuväe jõudude ja vahenditega koostöös Ukraina kaitseväega 28 “Shahed-131/136”.

Ukraina kaitsejõud jätkavad kaitset Ukraina ida- ja lõunaosas, pealetungi läbiviimist Melitopoli ja Bahmuti suundadel. Avdiivka sektoris jätkuvad vene rünnakud. UA kaitsevägi suutis vastu pidada ja vastase tõrjuda. Kuid rünnakud pole veel lõppenud selles piirkonnas. Vaenlane alustas mitmes piirkonnas mitmes kohas massilist pealetungi. Arvestades kaasatud tehnika ja personali hulka, olid okupantidel Avdiivkaga tõsised plaanid, kuid neil ei vedanud. Svatove suunal survestab vaenlane Makiivka lähedal ja Serebrjanske metsamajandis. Bahmuti suunal jätkab UA kaitsevägi pealetungi Klištšiivka ja Andriivka lähistel. Zaporižžja suunal jätkuvad lahingud Verbove ja Novoprokopivka lähedal kus initsiatiivi püüavad haarata okupandid.

Kupjansi suunal Ukraina sõdurid tõrjusid Syn’kivka ja Ivanivka (Harkivi oblast) asulate läheduses enam kui 10 vaenlase rünnakut. Analüütik Kostjantyn Mašovets: “Kupjanski suunal on olukord teatud viisil järsult eskaleerunud.” Vaenlase 25. ja 138. OMSR vasaku tiiva üksustel tema 6. OVA koosseisust õnnestus edasi liikuda ZSU jaoks kõige “tundlikumas” suunas – Sinkivkasse Liman Pershy poolelt.

Lymani suunal Ukraina kaitsejõud jätkavad vastase pealetungi pidurdamist Makiivka (Luganski oblast) ja Tors’ke, Serebryanske metsamajandi (Donetski oblast) ümbruses.

Image

Bahmuti suunal Ukraina kaitsjad tõrjusid Andriivka (Donetski oblast) ümbruses vaenlase rünnakud. Samal ajal jätkavad Ukraina kaitsejõud oma rünnakuoperatsioone Donetski oblastis Bahmuti lõunaosas, saavutades edu Klištšiivkast ida pool ja Andriivkast ida pool asuvatel aladel. Sissetungiväed püüdsid ida suunast edasi liikuda Makiivka poole ning kaotasid selle tagajärjel mitu soomukit ja tanki. Vaenlane saavutab aeglaselt Berkhivske veehoidlast lõuna pool, kus ta saavutas väikese edu.

Avdiivka suunal Ukraina kaitsjad hoiavad vapralt joont, tõrjusid 10 vaenlase rünnakut Avdiivka lähedal ja veel 10 rünnakut Stepovest idas, Sjevernest kagus ja Pervomaiskest (Donetski oblastist) lõunas. Vene väed liikusid Krasnohorivka suunast Avdiivka poole ja neid tabas täpne suurtükitule. Vaenlane üritas samuti Stepove poole edasi liikuda, kuid sisenes Ukraina miiniväljale. Samuti trügisid Sieverne poole ja on pidama jäänud külast eemal.

Marinka suunal tõrjusid Ukraina kaitsejõud edukalt rünnakud Marinka, Pobjeda ja Novomõkhailivka (Donetski oblast) ümbruses.

Šahtarsi suunal vaenlane viis läbi edutuid rünnakuoperatsioone Zolota Nyvast lõunas ja Vuhledarist kagus (Donetski oblastis). Vaenlane püüdis lõunast liikuda Novomõkhailivka poole. Ukraina 79. õhurünnakubrigaad tõrjus rünnaku linnale endale, kuid venelastel õnnestus lähemale tungida.

Zaporižži suunal Ukraina kaitsjad hoiavad vaenlast tagasi Verbove (Zaporižži oblast) ümbruses. Vene allikad väidavad, et Ukraina väed suutsid siseneda Novoprokopivka põhjaservadesse, kuid hiljem suutsid nad vasturünnata ja Ukraina väed asulast välja tõrjuda.

__________________________________________________________________

 • Ukraina sõjaväeluure juht Kyrylo Budanov ütles intervjuus Ukrainska Pravdale, et Venemaal on tõenäoliselt majanduslik ja tehniline võimekus jätkata sõda Ukraina vastu aastani 2025 või 2026.
 • Pentagon teatab, et USA juhib riikide koalitsiooni, mis aitab Ukrainal välja töötada oma õhujõud. F-16 saabuvad hilja, kuid nad tulevad.
 • Tundub, et Venemaa pealetung Avdiivkas ja Makiivkas kannatab raskete sõidukite kahjude käes. Arvestades nähtavate sõidukikadudega kaadrite hulka, võib sellest saada Venemaa kõige kulukam rünnak alates sõja algusest.

Image

Mis toimub Avdiivka ümber? MBA juht Vitaliy Barabash andis oma kommentaari:

  • oktoobril alustasid okupandid ulatuslikku pealetungi, milles osales umbes 2000 sõdurit;
  • venelased hakkasid peamiselt 20-30-liikmelistes rühmades läbi viima massilist mürsku ja ründama ukrainlaste positsioone;
  • kannatada on saanud kõrghooned, mitu inimest on hukkunud ja mitu inimest on saanud vigastada;
  • Teist päeva jätkub pingeline võitlus, sissetungijad üritavad ronida 10-12 suunast;
  • Kaitsevägi on juba hävitanud umbes 60 ühikut Vene tehnikat, sealhulgas 16 tanki

Image

 • Valge Maja: ATACMS-i rakettide üleandmine Ukrainasse pole välistatud. Nii vastas USA riikliku julgeolekunõukogu strateegilise kommunikatsiooni koordinaator John Kirby küsimusele, kas praegu pole just parim aeg kaugmaarakettide üleandmiseks. “Me jätkame täiendavate võimaluste läbivaatamist, mida Ukraina vajab. Ma ei saa praegu ATACMS-i kaudu midagi teatada.”
 • Sumy territoriaalkogukonna piirkonnas ülesandeid täitnud territoriaalkaitsebrigaadi võitlejad avastasid täna südaööl vaatluspostil ülesannete täitmisel 8-liikmelise vaenlase õõnestusliku luurerühma. Saboteerijad üritasid ületada Ukraina riigipiiri ja võtsid eesmärgiks liikuda edasi ühe tsiviilkriitilise infrastruktuuri rajatise suunas. Suurtükiväe- ja miinipildujaüksused tulistasid vaenlase pihta. Kannatades lahingukaotusi, sabotaažirühm lahkus.
  Ukraina sõjaväelaste seas hukkunuid ei ole.
 • Zelensky: Raport meie tänasest tööst Brüsselis. Kohtumine “Ramsteini” formaadis, meie lai kaitseliit: enam kui 50 osalevat riiki. Meie põhirõhk on õhutõrje tugevdamisel ja rindel kõige olulisematel tööriistadel: suurtükiväel, kaugmaasüsteemidel. Olen tänulik kõikidele partneritele nende pideva valmisoleku eest meie kaitset aidata.
  Ta kohtus USA kaitseministri Austini ja USA staabiülemate ühendkomitee uue esimehe kindral Browniga. Pikk kohtumine, konkreetne.
  Meil oli hea kohtumine NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga: meie kaitseprioriteedid, suhtlemine alliansiga.
  Väga tähtis. Läbirääkimised Belgia peaministriga – tulemuslik kohtumine. Belgia liitus meie lennunduskoalitsiooniga ja annab Ukrainale F-16. See on võimas käik. Belgiast on uus kaitsepakett. Sellel on mitu olulist komponenti. Eriti tahaksin märkida õhutõrje rakette. Aitäh!
  Nii et see oli võimas päev. Belgia, aitäh! Kõik liitlased Ramsteinis, aitäh! Ameerika Ühendriigid, hindan teie juhtimist ja toetust!
  Iga päevaga on meie sõdurid ja kogu meie rahvas tugevam.
  Au Ukrainale!
 • Sel sügisel ja talvel seisab Ukraina ees taas “lahing elektri pärast”. Vene Föderatsiooni plaanid pole muutunud, ütles luure peadirektoraadi juht Budanov:
  • Vene Föderatsioon võib probleemideta võidelda aastani 2025. Seadmete arvu osas – kuni 2026. aastani maksimaalselt;
  • Iisraeli sündmustes on Vene jälg. Venemaa andis Hamasile kätte püütud relvi ja võib-olla ka luureteavet;
  • Vene Föderatsioon kogub rakette. Sellest piisab, et tekitada tõelisi probleeme mitte ainult Ukraina energiasektorile, vaid ka teistele tööstusharudele;
  • Lääs toetab Ukrainat vähemalt 2024. aasta keskpaigani ja siis “kõik sõltub meist”;
  • kas peaksime Moskvas voolukatkestusi ootama: ajutised ehk;
  • “Kadõrovil on neeruprobleemid, aga ma ei tea, kas Prigožin suri tõesti”;
  • Ukraina ründeoperatsioon jätkub lõunas ja Bahmuti lähedal
 • Leedu ettevalmistatav uus Ukraina sõjalise abi pakett sisaldab muu hulgas NASAMS-i õhutõrjeraketisüsteemide kanderakette. Leedu kaitseminister Arvydas Anusauskas teatas sellest 11. oktoobril pärast Ramsteini formaadi kohtumise esimest päeva Brüsselis. Lisaks tarnitakse Kiievile koos mitmete teiste EL-i riikidega 155 mm laskemoona. Ministri sõnul on Vilnius valmis eraldama olulise osa vahenditest ka miinitõrjeseadmete ostmiseks ja Kiievile üleandmiseks. Samuti annab Leedu lähiajal Ukrainale üle elektrigeneraatorid ja muud külmaks aastaajaks vajalikud seadme
 • Roman Svitan käsitles 12. oktoobri uues sõjalises raportis järgmisi teemasid:
  – uued droonirünnakud Ukrainale
  – hoiatas NATO Venemaad.
  – Krimmis lasti õhku laev.
 • Räägiti sündmustest Iisraelis, Hamasi operatsiooni ettevalmistamisest ja selle globaalsetest tagajärgedest, uuriti Iisraeli luurevea põhjuseid, uuriti võimalikke seoseid Hamasi ja Venemaa vahel ning väljavaateid, mis on seotud Iisraeli parima raadioga. Tulevased sõjalised konfliktid maailmas.
  • 00:00 Analüüsis Hamasi operatsiooni, mis üllatas Iisraeli sõjaväeteenistusi: ettevalmistatud rünnak tavaliselt õnnestub. Operatsiooni ei pruukinud moodustada Hamas;
  • 03:55 Iisraeli luureteenistuste tähelepanu hajus: nad hindasid õigesti võimeid, kuid hindasid valesti kavatsusi. Miks oli rünnaku ajal kohapeal minimaalselt vägesid?
  • 06:15 Ühekordne luurerike ei tähenda selle võimetust tulevikus tõhusalt tegutseda;
  • 06:50 Praeguse rahuprotsessi poliitika tulemusena väheneb kõigi luureteenistuste ja armee võitlustõhusus maailmas;
  • 08:55 Kremli jälg: Hamasi võitlejate väljaõppe viisid läbi wagnerilased? — Otsesed tõendid veel puuduvad;
  • 10:45 Kas Iisrael on ühe, kahe või kolme sõja lävel? Kolm võimalikku sõjastsenaariumi. Iisraeli valitsus on valmis kõigiks stsenaariumideks;
  • 12:25 USA lennukikandja on juba Iisraelis: kollektiivne vastus kollektiivsele ohule. Kuidas on muutunud Iisraeli strateegiline pilt;
  • 13:43 Hamas hoiab erinevate riikide kodanikke pantvangis;
  • 14:10 USA sõjalist abi Ukrainale Iisraeli sõjalise abi tarnimine suure tõenäosusega ei mõjuta;
  • ’15:28 Kui Iisrael võidab ja alistab Hamasi, kuidas võib see mõjutada sõjategevust Venemaa suhtes? — USA-s ei ole Venemaa suhtes strateegilist vastust, et tema üle on võit;
  • 17:28 Iisrael katkestas Gaza elektri-, vee- ja kütusevarustuse. Kus on barbaarsuse vastase humanismi sõja piir?
  • 20:18 Hamas suudab toota umbes 20 protsenti Gaza veest, mida saavad kasutada tsiviilisikud;
  • 21:54 Iisrael katkestas elektrienergia, sealhulgas selleks, et Gazas ei oleks Internetti. Elekter on sõjaline vajadus. Gaza elamupiirkondades sõjalist tööd ei tehta;
  • 24:24 Iisrael hoiatas Gaza pommitamise ajal sõjalise operatsiooni tsoonist lahkumiseks. Iisrael peab töötama riigi teabetoe kallal;
  • 26:30 Iisraeli õppetunnid Ukrainast: rahvusvaheliste korrespondentide kajastus 7. oktoobri tragöödiast, peaministri rahva poole pöördumise aeg;
  • 29:15 Pole olemas endist Iisraeli, Lähis-Ida ja maailma. Vaja on tegutseda vastavalt uutele oludele – pidada läbirääkimisi ja dokumenteerida sõjakuritegusid, et koostada rahvusvahelistele standarditele vastavad aruanded;
  • 31:49 Kas Ukraina võib iseseisvalt rünnata Iraani droonitehaseid?
  • 33:35 Ukraina-Iisraeli suhetes on tulemas muutused: sõja esimesel päeval helistasid Iisraeli peaminister Netanyahu ja Ukraina president Zelenski;
  • 35:47 Ukraina ja Iisraeli suhted: Ukrainas on esitatud seaduseelnõu Hamasi terroristlikuks organisatsiooniks tunnistamiseks;
  • 37:50 EL-i suhtumine terroristidesse: Saksamaal kukkus Merkel läbi seaduseelnõu, millega tunnistati Hezbollah terroriorganisatsiooniks;
  • 39:15 Venelaste suhtumine Iisraeli tragöödiasse;
  • 39:50 Kas Iisraeli strateegia Ukraina suhtes muutub pärast venelaste reaktsiooni ja Venemaa Föderatsiooni süsteemset poliitikat Hamasi suhtes? Venemaa ja Iraan on sõjalised liitlased. Venemaa Föderatsioon kardab Ukraina ja Iisraeli liitu, kuna on algatanud teabeoperatsiooni kahe riigi lõhendamiseks;
  • 42:30 2014. aasta Palestiina omavalitsuses ja Ukrainas on rahuprotsessis kokkuleppimisel orienteeruv. Kooskõlastatud iidne kurjus mõjutab Ukrainat ja Iisraeli;
  • 44:40 Alati toimub liikumine vasakule. Aja jooksul ilmuvad Iisraeli vasakpoolsed poliitikud ettepanekuga lõpetada verevalamine ja pidada rahuläbirääkimisi;
  • 47:23 Ukrainas arutatakse, mida lääs räägib läbirääkimiste kohta;
  • 48:45 Euroopa riikide liberaalsed poliitikud: üldine parempoolne suund on tekkinud, kuid vasakpoolsete mõju jääb kauaks püsima;
  • 50:12 Ukrainas võib 2024. aasta kujuneda üheks kõige raskemaks aastaks sõjas, kui räägitakse Euroopa riikide sõjalise abi vähendamisest. Pidevalt tuleb rääkida kollektiivsest ohust Euroopale. 10. oktoobril Soome ja Eesti vahelise gaasitoru õhkulaskmine on tegu, mis puudutab otseselt NATO artiklit 5.
 • Taras Berezovets

 

 

 

 

 

IisraelMilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • oktoober 12, 2023


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar