Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 15. oktoobril

OPOLUKORD 15102023

Vene väed viisid läbi pealetungioperatsioone mööda Kupjanski-Svatove-Kreminna liini, Bahmuti lähedal, piki Avdiivka-Donetski linna liini, Donetski-Ida-Zaporižžja oblasti läänepiirialal ja Lääne-Zaporižžja oblastis ning jõudsid mõnes piirkonnas edasi.

Ukraina kaitsejõud jätkavad kaitset Ukraina ida- ja lõunaosas, pealetungi läbiviimist Melitopoli ja Bahmuti suundadel.

Kupyanski suunal Ukraina sõdurid tõrjusid 10 vaenlase rünnakuid Synkivka ja Ivanivka (Harkivi oblast) ümbruses. Ukraina 32. mehhaniseeritud brigaad ründas väidetavalt Venemaa positsioone Ivanivkast kirdes. Ilmselt vaenlane kontrollib siin rohkem maad, kui oli teada.

Image

Lymani suunal Ukraina kaitsejõud hoiavad jätkuvalt vastase pealetungi tagasi Makiivka, Srebrjanske metsamajandi (Luganski oblast) ja Torske (Donetski oblast) ümbruses. Ukraina kaitsjad tõrjusid selles piirkonnas 7 vaenlase rünnakut.

Image

Bahmuti suunal Ukraina kaitsejõud jätkavad rünnakuoperatsioone Bahmuti lõunaosas (Donetski oblast), tekitavad vaenlasele elavjõu- ja varustuskaotusi ning kindlustavad oma uusi positsioone.

Avdiivka suunal vastane üritab Ukraina kaitsest läbi murda, kuid edutult. Ukraina kaitsjad tõrjusid 15 vaenlase rünnakut Avdiivka, Tonenke ja Pervomaiske (Donetski oblast) ümbruses. Vaenlane jätkab ründeoperatsiooni läbiviimist Avdiivka ümber piiramiseks minimaalse edu ja suurte kaotustega. Vene väed jõudsid Krasnohorivka ja Stepove vahelisele raudteele ja Avdiivkast põhja pool asuvale tuhapuistangule.

Image

Marinka suunal tõrjusid Ukraina kaitsejõud edukalt enam kui 10 vaenlase rünnakuid Marinka (Donetski oblast) ümbruses.

Shakhtarske suunal vaenlane ei sooritanud ühtegi pealetungi. Vaenlane on Novomõkhailivkast lõuna pool asuva puujoone võrra edasi jõudnud. Ukraina väed tungisid Pryiutne poole ja surusid venelased lähedalasuva veekogu taha.

Zaporižži suunal sissetungijad tegid 5 ebaõnnestunud katset kaotatud ala tagasi võita Robotyne ja Verbove (Zaporižži oblast) läheduses. Ukraina 128. mägibrigaadi sõdurid ründasid Venemaa positsioone Kopanist põhja pool.

Image

Venemaa Musta mere laevastik (BSF) hoiab osa laevu Sevastopoli mereväebaasis Ukraina rünnakute ajal Venemaa laevadele, kuna Venemaa mereväe peamine kuivdokk Mustal merel asub Sevastopolis.

__________________________________________________________________

 • Internetis kirjutatakse Simferopoli lähedal gaasijuhtme ulatuslikust tulekahjust
 • Volodõmõr Zelenski pöördumine 598. sõjapäeva lõpus: «See nädal on lõppemas, Ukraina õhutõrjenädal, tugevdamise nädal. Enne talve on see esmatähtis. Kõik juhid, kes meid aitavad, on täielikult kursis hetkeolukorraga lahinguväljal. Maailm mõistab, milleks Venemaa valmistub ja milliseid terroristlikke samme võib kavandada. Samuti teame, kuidas okupandile vastata. Ja me vastame jõuliselt. Ajal, mil terror levib üle maailma, on oluline, et maailm annaks kõige ühemõttelisema signaali, et terrorivastane kaitse ei nõrgene kusagil.»
 • Valge Maja riikliku julgeolekunõukogu koordinaator John Kirby. Venelaste edusammud Donbassi pealetungi ajal “näivad väga kesised välja”. “Nagu juhtus eelmisel aastal ebaõnnestunud Venemaa talvise pealetungi ajal, kasutavad Vene sõjaväelased lainerünnakute taktikat, kui nad viskavad massiliselt halva väljaõppega sõdureid ilma korraliku varustuseta otse lahinguväljale,” märkis Kirby. Valge Maja Rahvusliku Julgeolekunõukogu koordinaator rõhutas, et Venemaa ei hooli omaenda sõdurite eludest, “ohverdades nad vabatahtlikult oma eesmärkide saavutamiseks”. Samal ajal “võitleb Ukraina tõhusalt ja arukalt”. “Ukrainlased teevad kõvasti tööd, et need ründemanöövrid tõrjuda. Vene üksuste edusammud, isegi seal, kus see on, tundub väga kesine,” rõhutas ametnik.

Image

 • Ameerika kirjanik ja ajakirjanik Casey Michel: Venemaa diktaator Vladimir Putin ja tema käsilased on alates 2014. aastast korduvalt väitnud, et nende poolt okupeeritud Ukraina Krimm on väidetavalt algselt olnud “Vene” maa, Vene Föderatsioon kaitseb seda alati ning kõik Ukraina katsed poolsaart tagastada on tõeline „punane joon”. Hiljutised sündmused – regulaarne rünnak Krimmis, mis toimub Ukraina sõjaväe pingutuste tõttu ja Kremli oodatud reaktsiooni puudumine sellele näitavad aga, et kõik väited Krimmi “püha” staatuse kohta on väljamõeldis.
 • Lääne satelliidipilt tõketest Sevastopoli lahe sissepääsu juures, mis on paigaldatud Ukraina mehitamata kamikaze-paatide vastu. Pildil on ujuvad poomid, võrgud, praamid ja valves olevad laevad.

 • Raskete lahingute käigus Avdiivka ümbruses purustasid UA väed hinnanguliselt enam kui tosin RU rünnakut. Viimase ööpäeva jooksul ületasid RU kaotused 1000 KIA, 26 lahingutanki (MBT), 49 jalaväe lahingumasinat ja 44 suurtükisüsteemi. Märkimisväärne osa neist kaotustest tekkis Avdiivka N, E ja S ebaõnnestunud rünnakute seeria ajal.

Image

 • Pühapäeva õhtul “võtsid õhutõrjesüsteemid kinni” 27 mehitamata õhusõidukit, mis olid Vene Föderatsiooni territooriumi kohal, teatas Venemaa kaitseministeerium oma telegrammi kanalis. Osakonna teatel tulistati Kurski oblasti kohal taevas alla 18 drooni ja Belgorodi oblasti kohal veel kaks. Samas ei anna kaitseministeerium teada, mis juhtus teates tuvastatud seitsme teise drooniga. Varem öösel teatas piirkonna kuberner Roman Starovoit droonide allatulistamisest Kurski oblasti kohal.
 • Kõik Ukrainas sõjaväeteenistuse eest vastutavad isikud peavad oma andmete uuendamiseks teatama territoriaalsetesse värbamiskeskustesse (TCC). Ukraina relvajõudude maavägede pressiteenistuse juht Vladimir Fityo teatas sellest telekõne ajal.
  “Selleks, et olla valmis täitma oma põhiseaduslikku kohustust, peate saabuma Maapealsesse Värbamiskeskusesse ja uuendama oma volikirjad,” ütles Fityo, meenutades kodumaa kaitsmise kohustust, mis on sätestatud Art. Ukraina põhiseaduse artikkel 65.
  Mehed vanuses 18 kuni 60 aastat, samuti ajateenistuskohustuslikud naised, näiteks arstid ja apteekrid, peavad endast märku andma sõjaväe registreerimis- ja värbamisametisse.
 • Saksa Liit 90/Rohelised kaasesimees Omid Nouripour kutsus üles mitte unustama Ukraina toetust radikaalse islamiliikumise Hamas Iisraeli vastu suunatud rünnaku taustal. “Ukraina on väga mures, et tema tulevik on nüüd ohus,” ütles poliitik Roheliste haru kongressil Baden-Württembergis.
  Ukraina president Vladimir Zelenski hoiatas mõni päev varem Lähis-Ida konflikti eskaleerumise tõttu rahvusvahelise toetuse vähenemise ohu eest Kiievile. Ukraina riigipea sõnul suudab Venemaa seda olukorda ära kasutada ja koguda uusi jõude naaberriigi ründamiseks.
 • Arestovich valmistub valimisteks ja hakkas valitsust kritiseerima. OP endise nõuniku Oleksi Arestoviči sõnul on Ukraina juhtkond “oma pädevuse piirid ammendanud”. “Minu hinnangul on meie juhtkond oma pädevuse piirid ammu ammendanud. Neilt pole enam vaja oodata adekvaatseid, olukorrale vastavaid otsuseid. Nad ei taha isegi rahvale tõtt rääkida – 1991. aasta piire ei tule  ja lähitulevikus ei eksisteeri Krimmi, aga kaitset, verd, higi ja pisaraid tuleb,” kirjutas ta.  Arestovitš ütles ka intervjuus ajalehele Berliner Zeitung, et kandideerib parlamenti ja presidendivalimistel.
 • Roman Svitan käsitles 15. oktoobri uues sõjalises raportis järgmisi teemasid:
  – NATO ootamatu otsus;
  – Donetski vabastamise tõenäosus lähitulevikus;
  – rünnakud Venemaa territooriumile.
 • Kas Aserbaidžaan valmistub tungima Armeeniasse? Miks kehtestati pärast NSV Liidu lagunemist paljudes vabariikides diktatuurid? Miks otsustas Putin pärast Rahvusvahelise Kriminaalkohtu arreteerimis korraldust Biškekit külastades esimest korda väljapoole Venemaa Föderatsiooni reisida? Kas Vene Föderatsioonis on laskemoona puudus? Kõigest sellest ja muust rääkis intervjuus Vassili Golovanovile Venemaa opositsionäär, FSB erru läinud kolonel Gennadi Gudkov. Samuti kustutas ekspert salastatuse, millal Lääs langetab otsuse Putini režiimi likvideerimiseks.
  • 00:30 Kas Aserbaidžaan valmistub tungima Armeeniasse?
  • 12:08 Miks kehtestati paljudes liiduvabariikides diktatuur?
  • 21:33 Putini esimene välisreis pärast Rahvusvahelise Kriminaalkohtu vahistamis määrust.
  • 23:21 Kas Vene Föderatsiooni laskemoon on otsas?
  • 29:25 Millal otsustab lääs Putiniga asjad lõpetada?
 • Briti luureraport

 • Intervjuus Dmytro Komaroviga dokumentaalfilmiprojekti “Aasta. Harkivi oblast” rääkis GUR-i juht Ukraina eelmise aasta võiduka pealetungi tähtsusest Harkivi oblasti vabastamisel:
  • Linnade ja asulate üle kontrolli kehtestamiseks kaasati Vene kaardivägi. See on venelaste tavataktika;
  • Reaalsuse muutumine, tavaliselt kõikjal, saab alguse ajaloo kunstlikust muutmisest”;
  • Kiire ja äkiline Ukraina pealetung Harkivi oblastile eelmisel aastal, mil suudeti vabastada peaaegu kogu piirkond, jahmatas ka Kremli kõige raevukamad ja pöörasemad propagandistid;
  • Vene ühiskonnas tekkis küsimus: “Kuidas saab olla, et Venemaa sai lüüa?”. Neil polnud sellist vaimset lüüasaamist kui Harkivi oblastis. Garanteerin teile, et seda lehte ei mäletata isegi Venemaa ajaloos.
 • Ukraina relvajõudude reservkolonel, endine kindralstaabi ohvitser ja militaarekspert Oleg Ždanov ütles, et Ukraina relvajõud said jagu venelaste esimesest ründelainest idas. Kuid Vene Föderatsiooni väed sellega ei lõppenud, nad kogunesid uuesti ja jätkasid võimsaid rünnakuid Esimese jõesuudme piirkonnas. Samal ajal jätkuvad laiaulatuslikud rünnakud Avdiyivka lähistel – seal käivitati okupantide eriüksused terikoonide hõivamiseks, kuid Ukraina relvajõudude suurtükivägi nurjas kogu vaenlase plaani.

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • oktoober 15, 2023


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar

Your email address will not be published / Required fields are marked *