Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 25. novembril

OPOLUKORD 25112023

Hanna Malyar: Ukraina on asunud kaitsele ja venelased venitavad nüüd vägesid üle kogu rinde. Okupandid kurnasid rohkem kui aasta oma relvajõude, et teha rindel uus läbimurre. Vaenlane ei koonda vägesid meie kaitsest läbimurdmiseks ühes suunas, vaid venitab vägesid, nagu UA kaitsevägigi. Mobilisatsiooni osas on “populaarsete otsuste aeg möödas. Me peame mõistma, et see on pikk tee. Ja sellel teel on ebameeldivaid asju. Et venelastel on lihtsalt füüsiliselt rohkem inimesi ja meil on väiksem armee. Meil on vähem relvi. Ma ausalt öeldes ei saa aru, miks mobilisatsioon ühiskonna jaoks on nii kohutav teema. Sõda üldiselt on kohutav aga sõja ajal toimub mobilisatsioon.”

Vene väed korraldasid maapealseid rünnakuid piki Svatove-Kreminna liini, Bahmuti lähedal, Avdiivka lähedal, Donetski linnast läänes ja edelas, Donetski-Zaporižžja oblasti piirialal ning Lääne-Zaporižžja oblastis ning jõudsid mõnes piirkonnas veidi edasi. Ukraina ametnikud teatasid, et Vene väed alustasid 22. novembril uut pealetungi Avdiivka suunas, kuigi tõenäoliselt nõrgemate mehhaniseeritud võimetega kui oktoobris toimunud rünnakulainete puhul.

Eile rääkisin AK’le, et nädala jooksul on venelased väga vähe kasutanud Iraani ründedroone. Ilmselt vaenlane kuulis seda ja täna öösel tuli siis suurem rünnak. Põhjus oli vast siiski ilmastikus. Temperatuur muutus selliseks mille puhul lennuki tüüpi droonid nagu ka lennukid jäätuvad ning neid tuleb eelnevalt jäätumisvastase vedelikuga pritsida. Ilmselt võttis selle vedeliku hankimine aega ja sellest ka paus. Rakettide küsimus jääb ikkagi üles. KH-59 sai alguse 1970.a. See tulistatakse välja SU’lt. Suured raketid mida kasutavad strateegilised lennukid ja laevad, on jätkuvalt kadunud. Võib olla seotud sellega, et vene laevastik on Novorossiiskisse pagenud ja ka sellega, et strateegiliste lennukite ressursid on otsakorral. UA häkkerid panid pihta aruande vene tsiviillennukite seisukorrast. Nende ressursiga on küll suur probleem.

Ööl vastu 25. novembrit lasi vaenlane Ukraina suunal välja rekordarvu “Shahed” tüüpi UAV-sid. Kokku registreeriti umbes 75 drooni start kahest suunast, Primorsko-Ahtarskist ja Kurski oblasti piirkonnast. Rünnaku põhisuund on Kiievi linn. Ukraina õhutõrje töötas Ukrainas vähemalt kuues piirkonnas: Kiievi Sumõ, Dnipropetrovski, Zaporižžja, Mõkolaivi, Kirovohradi oblastis. Õhutõrje hävitas 71 Shahed drooni. Valdav enamus hävitati Kiievi piirkonnas! Dnipropetrovski oblastis hävitati ka rakett Kh-59.

Image

Kupjanski suunal õhutoetusel viis vaenlane läbi rünnakuoperatsioone Syn’kivka, Petropavlivka (Harkivi oblast) ja Stel’makhivka (Luganski oblast) ümbruses, kus Ukraina kaitsevägi tõrjus 15 rünnakut.

Lymani suunal vaenlane viis läbi rünnakuoperatsioone Serebrjanske metsanduse läheduses (Luganski oblast), kuid edutult.

Bahmuti suunal Ukraina väed tõrjusid 11 vastase rünnakut Bohdanivka, Ivanivske, Klištšiivka ja Andriivka (Donetski oblast) lähedal. Ukraina kaitsejõud jätkavad rünnakuoperatsioone Bahmuti lõunaosas (Donetski oblast), tekitavad vaenlasele elavjõu- ja varustuskaotusi ning kindlustavad oma uusi positsioone.

Avdiivka suunal õhutoetusega üritab vaenlane Avdiivkat piirata. Ukraina sõdurid seisavad kindlalt ja tekitavad vaenlasele suuri kaotusi. Vastase pealetungioperatsioonid Novokalõnovest, Novobahmutivkast, Stepovest, Avdiivkast, Sjevernest ja Pervomaiskest (Donetski oblast) idas olid ebaõnnestunud. Ukraina kaitsjad tõrjusid selles piirkonnas 30 rünnakut. UKR hävitas RU soomukid ja sõidukeid rasketes lahingutes koksitehase lähedal ja Avdiivka linnapiirkondades. RU kaotas hinnanguliselt 10 tanki, 15 APV-d ja umbes 350 sõdurit.  Praegu Avdiivka lähedal asuvate Storm Z üksuste Vene instruktor kurdab, et vaatamata väga suurele tuletihedusele ei suuda Vene suurtükivägi ründeüksusi korralikult toetada, mistõttu jalavägi kannab suuri kaotusi. Tema sõnul kogunes operatsiooniks küll piisavalt laskemoona, kuid Vene suurtükivägi raiskab seda palju.

Image

Marinka suunal õhutoetusega viis vaenlane läbi rünnakuoperatsioone Mar’inka ja Novomõkhailivka (Donetski oblast) ümbruses. Ukraina kaitsevägi tõrjus piirkonnas 10 rünnakut.

Shakhtars’ke suunal vastane ei viinud läbi ühtegi ründeoperatsiooni.

Zaporižži suunal vaenlane tegi 7 ebaõnnestunud katset kaotatud maad tagasi saada Robotõne ja Novopokrovka (Zaporižži oblast) lähedal. Samal ajal jätkavad Ukraina kaitsejõud pealetungioperatsiooni Melitopoli teljel, põhjustades okupatsioonivägedele elavjõu- ja varustuskaotusi, kurnates vaenlast kogu rindejoonel. Ukraina tõrjus Venemaa rünnakud Kopanist ja Novodanylivkast läänes. RU rünnak W of Verbove võideti 24. nov. RU kaotused hõlmavad soomust, IFV-sid, suurtükiväge; UKR võtab sihikule RU vägede koondamise.

Image

Hersoni suunal Ukraina kaitsevägi säilitab oma positsioonid Dnipro jõe vasakul kaldal, jätkab vastutule korraldamist ja ründavad vaenlase liinide taga.

Image

_______________________________________________________________

 • Vasyl Maljuk dokumentaalfilmis “SBU. Võidu erioperatsioonid”. «Me hävitasime müüdi Vene lipu võitmatusest. See on võlts riik. Sild on hukule määratud. Hiljem on oodata palju üllatusi ja mitte ainult Krimmi silla osas. Venelased rääkisid kogu maailmale, et nende sild, mille kaitsmiseks kulutatakse 1 miljard dollarit, on maailma kõige kaitstum ehitis. Kuid SBU droonid tõestasid vastupidist. SBU rünnakud lõikasid selle venelaste logistilise arteri ära. Nüüd on okupandid sunnitud parvlaevadega oma vägedele relvi tarnima. “Me tegelikult lükkasime mereväe operatsioonide filosoofia ümber.”
 • Zelenski vabastas ametist neli rahvuskaardi ülema asetäitjat – Volodõmõr Kondratjuki esimese asetäitja kohalt. Ametikohalt vabastati ka Oleksandr Nabok, Oleg Sakhon ja Mykola Mykolenko. Samal õhtul määras Volodymyr Zelenskyy nende asemele uued õiguskaitseasutuse töötajad: esimeseks asetäitjaks Vadim Serhijevitš Hladko; asetäitjateks Oleksandr Anatoliyovych Bilous ja Oleksiy Leonidovitš Osypenko.
 • Bild: Biden ja Scholz tahavad Zelenskit Vene Föderatsiooniga läbi rääkida, kuid neil on plaan “B”. Väidetavalt tahavad Ameerika Ühendriigid ja Saksamaa sundida Ukrainat alustama rahuläbirääkimisi agressorriigi Venemaaga. Samal ajal peaks Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenski Washingtoni ja Berliini plaani järgi selle sammu astuma “oma vabast tahtest”, mitte välise veenmise tõttu. Meedia andmetel ei kavatse Saksamaa kantsler Olaf Scholz ja riigipea Joe Biden Ukraina presidenti otseselt veenda Moskvaga läbirääkimistesse asuma, vaid plaanivad vähendada sõjavarustuse tarnimist ja sundida teda sellega seda sammu astuma.
 • Venemaa relvajõududes teenistuses olev Hiina UTV Desertcross 1000-3’le on paigaldatud  kuulipilduja aluse.

 • Ukraina relvajõudude tank Leopard 1A5 Harkovi piirkonnas. Peaaegu 60 aastat pärast teenistusse asumist pidas kunagine Bundeswehri ja NATO peatank lõpuks esimese tõelise sõja ja kohe venelastega.

Image

 • Vene sõdurid Storm Z karistusüksuses tapsid okupeeritud Mariupolis oma komandöri. Torm Z üksused koosnevad vanglatest värvatud süüdimõistetutest ja karistuseks ümber määratud tavasõduritest. Komandör oli alluvaid piinanud, peksnud ja hukkanud.
 • Venemaa sõjaväekohtud said pärast mobilisatsiooni algust 2022. aasta septembris 4121 kriminaalasja üksuste loata mahajätmise kohta. Mediazona teatas sellest reedel, 24. novembril pärast sõjaväekohtute veebisaitide andmete uurimist.
  Neist 3470 puhul on kohtuotsused juba tehtud. “Enamik üksuse omavolilise hülgamise juhtumeid lõppeb tingimisi karistusega ja lepingulistel sõduritel on selliste otsuste osakaal 63% ja mobiliseeritud sõdurite puhul veidi madalam – 56%,” seisab materjalis. Tingimisi karistus, nagu märgitud, võimaldab sõjaväelasel naasta rindele.
  Lisaks sõjaväeosa hülgamise kriminaalasjadele tuvastas Mediazona 317 korralduste täitmata jätmise, 96 deserteerumise, 54 komandöri peksmise ja 42 muude mobilisatsiooniperioodil karmistatud esemete juhtumit.
  Väljaande avaldatud infograafika järgi on enim juhtumeid Moskva (309) ja Rostovi (224) oblastis ning Primorski territooriumil (181). Moskvas algatati 123, Peterburis 116 juhtumit.
 • Briti luureraport. Nagu arvasin, Musta mere laevastiku ajamine Novorosiiskisse vähendas nende võimalusi kasutada laevadel baseeruvaid rakette.

Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 25 November 2023.

 • Roman Svitan arutas 25. novembril toimunud uuel sõjalisel briifingul järgmisi teemasid:
  – Vene Föderatsiooni koosseisu hävitamine;
  – paanika Krimmis;
  – mida NATO Venemaaga teeb.

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • november 25, 2023


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar

Your email address will not be published / Required fields are marked *