Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 13. jaanuaril

OPOLUKORD 13012024

Vene väed tegid kinnitatud marginaalseid edasitungeid Bahmuti kirdes, Avdiivkast loodes, Donetski linnast edelas, Verbovest läänes ja Hersoni oblasti vasakkaldal (idas) keset jätkuvat positsioonivõitlust kogu rindel.

Relvajõud lõid vaenlase rünnakud tagasi kaheksas suunas: toimus 68 lahingukohtumist. Ukraina relvajõudude üksused hoiavad kindlalt kaitset, jätkates hõivatud positsioonide hoidmist ja tekitades vaenlasele tulekahjustusi. Käesoleva päeva jooksul toimus 68 lahingukokkupõrget, millest 8 toimus Dnepri vasakul kaldal Hersoni oblasti ajutiselt okupeeritud osas.

Järjekordne agressori raketirünnak Ukrainale. Kasutati kokku 40 ründevahendit millest Ukraina hävitas 8. Osa X-101/555 rakettidest läbis 2,5 lennutunni jooksul suurima vahemaa ~2000 km. Vaenlane kasutas:

 • Vähemalt 6 tiibraketti Kh-101/555, mis on Kaspia-Volgodoni piirkonnast Tu-95 lennukite poolt välja lastud;
 • 5 Kh-47M2 “Kinzhal” ballistilist raketti MiG-31K;
 • S400/OTRK “Iskander-M” ballistilised raketid Krimmi suunalt;
 • ülehelikiirusega raketid Kh-22/32 Tu-22m3 külgedelt Brjanski ja Kurski oblastist.
 • erinevat tüüpi juhitavad raketid taktikalistest lennukitelt Su-34.

Rünnaku all olid Dnipropetrovski, Sumõ, Kirovohradi, Volõni ja Frankivi piirkonnad.

 • Rivnenshchyna – õhutõrjesüsteem töötas, ilma kahjustuste ja tagajärgedeta.
 • Tšernigovi piirkond töötas ka õhutõrjega, rünnaku tagajärjel on kahjustusi. Ohvreid ei olnud.
 • Poltavštšina – üks vaenlase rakettidest kukkus Krementšuki rajoonis eramaja hoovi. Mürsk ei plahvatanud. Ohvreid pole.
 • Kirovohradi oblastis töötas õhutõrje. Ilma ohvrite ja hävinguta.
 • Hmelnõtski – töötasid ka õhutõrjejõud, õhusihtmärk tulistati alla. Kriitilised infrastruktuurirajatised ja inimesed viga ei saanud.

Kupyanski suunal tõrjus kaitsevägi Harkivi oblastis Synkivka lähistel 9 rünnakut, kus vaenlane üritas meie vägede kaitsest läbi murda.

Limany suunal tõrjusid meie kaitsjad Makiyivka Luganski oblasti ja Merry Donetski oblasti Grigorivka piirkondades 6 okupantide rünnakut.

Bakhmuti suunal tõrjusid meie sõdurid Andriyivka ja Klišíivka Donetski oblasti lähedal 5 vaenlase rünnakut.

Avdiivka suunal tõrjusid meie kaitsjad 4 vaenlase rünnakut Avdiivka lähedal ja veel 17 rünnakut Pervomaiski ja Nevelski lähedal Donetski oblastis.

Marinski suunal jätkab kaitsevägi vastase pidurdamist Donetski oblasti Krasnohorivka, Georgiivka, Marinka ja Novomõhhailivka rajoonides. Siin püüdsid okupandid lennunduse toel 26 korda meie vägede kaitsest läbi murda.

Zaporozje suunal: UKR purustas 8 RU rünnakud Robotyne’ile. Kui need RU rünnakud paiskusid, säilitasid UKRi väed kontakti ja liikusid Robotyne’ist SW edasi. UKR lennundus oli aktiivne, korraldades õhulööke RU positsioonide, vägede koondamise ja manöövrielementide vastu.

Image

Vaenlane ei loobu kavatsusest meie üksused Dnepri vasakkalda sillapeadest välja lüüa. Nii sooritas vaenlane päeva jooksul 8 ebaõnnestunud rünnakut. Ukraina sõdurid jätkavad oma positsioonide hoidmist ja tekitavad vaenlasele olulisi kaotusi.

_________________________________________________________

 • Korea miinid!

 • Maidanil peeti lahkumistseremoonia ukraina luuletaja Maksim Kryvtsoviga, keda tuntakse kutsungi “Dali” järgi. Luuletaja kaotas elu rindel 7. jaanuaril koos oma ingverkassiga. Luuletaja ja sõdalane sängitatakse homme Rivne linna. Ta asus 2014. aastal vabatahtlikuna rindeteenistusse ja töötas hiljem ATO osalejate rehabilitatsiooni- ja kohanemiskeskuses. Pärast täiemahulise sissetungi algust läks ta taas kodumaad kaitsma.

Image

 • Roman Svitan käsitles 12. jaanuaril toimunud uuel sõjalisel briifingul järgmisi teemasid:
  – Kadõrovi peakorter hävitati;
  – Biden käskis alustada sõda;
  – Zelenskyi USA avalduste kohta.
 • Sunak ülemraadas. Mitte Ukraina ei vaja NATOt, vaid NATO vajab Ukrainat:
  • Putin peab mõistma, et ükski armee ei saa võida vabu inimesi – ja seetõttu peab Ukraina võitma.
  • Ta (Putin) on nüüdseks jõudnud punkti, kus ta peab end alandama, et küsida Iraanist ja Põhja-Koreast relvi.
  • Sõlmisime uue partnerluse – see loob Ukrainale uue tuleviku. See on “purustamatu liit”.
  • Aitame teil sõda võita. Teatasime kõigi aegade suurimast sõjalise abipaketist.
  • 200 miljoni naelase toetusega alustame teile droonide tootmist nii Ukrainas kui ka välismaal.
 • Feigin ja Berezovets venelaste sõjalistest liitlastest
 • Vene meedia andis ülevaate Vene armee ulatuslikust kaevikute süsteemist, mille pikkus on sadu meetreid, sügavus kuni 2 meetrit ja laius seest kuni 1,5 meetrit. Sellised mõõtmed võimaldavad kahel relvade ja varustusega sõduril üksteisest sees mööduda. Kaevikud ise on pealt kaetud lagedega ja külgedelt seintega, põrand on kaetud laudistega ning sees on terve süsteem üksikuid mürsuvarjendeid ja laskekohti. Samuti on kogu pikkuses valgustussüsteem elektri- ja kraaviküünlatega, drenaaž ning hoitakse mugavat temperatuuri. Seoses sõja üleminekuga positsioonilavale hakkavad kindlustused üha enam meenutama Esimese maailmasõja aegseid sisseelatud kaevikuid ja neid isegi ületama.
 • Venemaa kutsus kokku ÜRO’s kohtumise USA Jeemeni rünnaku hukkamõistmiseks. President Donald Trump kritiseeris Joe Bidenit õhurünnaku eest Jeemenis. “Jälle üks sõda, mille Biden alustas. Nad ütlesid, et mina põhjustan 3. maailmasõja. Täiesti hull mees kasutab Jeemeni vastu sõjajõudude seadust F-22 reaktiivlennukite ja Tomahawki rakettidega. Miks? Ma lõpetan kõik sõjad lühikese aja jooksul! Olen pettunud, et USA ja Ühendkuningriik pommitasid Jeemeni Joe Bideni käsul. Ma pole kunagi näinud, et demokraadid oleksid otsusega nii palju nõus. Isegi demokraadist kongresmen Rashida Tlaib süüdistas Joe Bidenit selle õhurünnaku eest: “POTUS rikub põhiseaduse artiklit I, korraldades õhulööke Jeemenis ilma kongressi nõusolekuta.” Ameerika rahvas on lõputust sõjast väsinud. See on veel üks tõestus, et presidendid nagu Joe Biden ja George Bush ei esinda oma erakonda ega rahvast. Meil on vaja presidenti, kes ei esinda kumbagi parteid. Meil on vaja Donald Trumpi.
 • Briti luureraport

Ukrainian forces operating on the east bank of the Dnipro River have been using First Person View Uncrewed Aerial Vehicles (FPV-UAVs) fitted with munitions to target Russian Forces. The FPV-UAVs are being used in conjunction with artillery to target Russian Forces’ vehicles, with a Russian military blogger estimating 90 per cent of Russian military equipment in the Krynky sector has been destroyed. Russia’s inability to counter the FPV-UAVs is likely due to a shortage of Russian Electronic Warfare capability in the area.

 • Trump: “Kui Ameerika Ühendriikide presidendil ei ole puutumatust, on ta täiesti ebaefektiivne, sest ta ei saa midagi teha. Sest see tähendab, et teda süüdistatakse, karmilt süüdistatakse võib-olla niipea, kui ta ametist lahkub Nii et Ameerika Ühendriikide presidendil – ma ei räägi ainult minust – ma räägin, et igal presidendil peab olema puutumatus. See on lihtsalt absurdne. Kui endine president esitatakse kohtu alla, visatakse see kohtusse, kui ta on süütu.
 • Volodõmõr Zelenski pöördumine 688. sõjapäeva lõpul
  See päev on juba sisenenud meie riigi ajalukku: täna on meil Suurbritanniaga leping, julgeolekuleping, mille kallal töötasime kaua. See on esimene kahepoolne leping, mis rakendab “Suure Seitsmese” põhilepingut Ukraina julgeoleku, meie kaitse ja meie turvalise kasvu kohta. Tänan Suurbritanniat ja isiklikult peaminister Sunakit teie juhtimise eest.
  Ja loomulikult tahan tänada kõiki meie sõpru Balti riikides – kolm visiiti olid väga tulemuslikud. Leedu, Eesti, Läti. Meie sõdalastele on olemas relvalahendused. Seoses Ukraina majandusliku toetusega. Meie suhete toetamine Euroopa Liiduga, meie liikumise toetamine NATO-s.
  Aitäh kõigile maailmas, kes aitavad! Aitäh kõigile, kes võitlevad ja töötavad Ukraina heaks! Olen uhke meie inimeste üle! Just tänu meie rahva tugevusele pööravad maailma juhid Ukrainale tähelepanu ja soovivad näha Ukrainat oma partnerina. Tema liitlane. Ja me kõik peaksime olema Ukrainas olemasoleva potentsiaali väärilised.
 • USA riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby teatas 11. jaanuaril, et USA on peatanud julgeolekuabi andmise Ukrainale ega jätka abi saatmist Ukrainale enne, kui USA Kongress on rahastamise heaks kiitnud. Pentagoni pressiesindaja brigaadikindral Patrick Ryder teatas 11. jaanuaril, et puuduvad usaldusväärsed tõendid USA-st tarnitud täiustatud tavarelvade ebaseadusliku suunamise kohta Ukrainasse.
 • Vahepeal põleb Peterburis ettevõtte Wildberries kaubaga ladu, ametlikel andmetel on põlengu pindala 1000 ruutmeetrit, mitteametlikult juba üle 5000 ruutmeetri.
 • Huthid on kogemata rünnanud rakettidega Vene naftat transportinud tankerit. Intsident leidis aset täna Jeemeni rannikul. Teadaolevalt maandusid raketid vette ega põhjustanud laevale ega meeskonnale kahju. Allikate sõnul oli see teine kord, kui huthid ründasid Venemaa naftatankerit.
 • Avdiivka. Enneolematud droonikaadrid, millel on näha paari USA-st tarnitud M2A2 Bradley IFV-d Ukraina teenistuses, kes peavad peaaegu 10-minutilist duelli Venemaa T-90M MBT-ga, mille need edukalt neutraliseerivad.

 • NATO peasekretär kutsus üles valmistuma selleks, et sõda Ukraina ja Venemaa Föderatsiooni vahel kestab kaua ja ei pruugi lõppeda isegi 2025. Aastal:
  • Me ei näe praegu kummagi poole sõjalist võimet võita;
  • Euroopas on probleem tööstusvõimsustega, kõik 30 aastat arvasime, et pärast külma sõja lõppu on aeg vaikne ja rahulik;
  • Venemaa VPC “vastab tänapäeva vajadustele”. Lisaks saadavad KRDV ja Iraan relvi Vene Föderatsioonile;
  • Ukrainlastel õnnestus meie toel tagastada 50% territooriumist. See pole väike asi.
 • Ukraina Ohvitseride Liidu esimehe esimene asetäitja, kapten Jevhen Lupakov: Vaatamata probleemidele Lääne relvade tarnimisel, Vene okupatsiooniarmee aktiviseerumisel on Ukraina kaitsevägi “plussis”. See “pluss” on aga väga kõrge hinnaga. Ja küsimus pole siin mitte ainult liitlaste ebapiisavas abis, vaid ka meie sisemistes probleemides. Eelkõige asjaolu, et Ukraina sõjaliste disainerite unikaalseid leiutisi, näiteks neid, mis suudavad “Moskva rakette purustada”, ei saa ikka veel masstootmise formaadis rakendada. Edu Ukraina lahinguväljal nõuab inimesi, relvi ja võimude suuremat motivatsiooni. Kuid Ukraina taastamisest tasub rääkida mitte ainult 1991. aasta piirides, vaid ka piirides, mis 1918. aastal Bersty rahuga fikseeriti.
 • Ukraina relvajõudude maavägede ülem Aleksandr Syrsky palus läänelt Ameerika A-10 Thunderbolt II ründelennukeid. Vaatamata märkimisväärselt paranenud lahinguvõimele võrreldes praegu Ukraina relvajõudude käsutuses olevate Nõukogude Su-25-dega, ei saa ka Ameerika A-10-sid tarnimise korral täielikult ettenähtud otstarbel kasutada. Thunderboltid saavad kasutada Ukrainas juba kasutusel olevaid ülitäpseid JDAM pomme, kuid nagu nende praegused kandjad, saavad nad õhutõrje- ja hävitajate koondumise tõttu neid kasutada vaid perioodiliselt ja rindejoone lähedal.
 • Hanna Malyari sõnul valmistuvad venelased sõjategevuse järgmiseks etapiks. Venelaste eesmärk pole praegu suurpealetung, vaid relvajõudude kurnamine. Nende eesmärk on praegu meid võimalikult kurnata. Et me ei saaks tekitada laskemoonavarusid, valmistada varustust ja olla moraalselt katki. Nad tegutsevad nii, et meil poleks aega taastuda. Samal ajal “päästavad oma personali” venelased ise, kasutades väikestes rühmades ründamise taktikat, mille peale UA relvajõud on sunnitud kulutama palju mürske. Samal ajal alustas Vene Föderatsioon uute vägede moodustamist.Venelased edenevad idas samas tempos nagu sügisel. Meie omad tõrjuvad võimsad rünnakud ja hävitavad need, kuid vaenlasel on ressursse. Nad taastavad kiiresti isikkoosseisu ja tehnikat. Tõsi, nad peavad juba inimesi säästma. Venelased hakkasid laskemoona veidi vähem kasutama. Kui arvestada kasutatud laskemoona suhet, siis on neil 6-8-kordne eelis. Mõnikord kasutavad nad seda 7-10 korda rohkem – oleneb päevast, ilmast ja olukorrast. Idas kasutavad venelased väikeste ründegruppide taktikat. Okuandid teevad kõik endast oleneva, et Avdiivkasse ja Kupjanskisse jõuda. Nende jaoks pole see oluline mitte niivõrd sõjalises mõttes, kuivõrd propagandaeesmärkidel ja oma armee moraalsel toetamisel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • jaanuar 13, 2024


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar

Your email address will not be published / Required fields are marked *