Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 27. jaanuaril

OPOLUKORD 27012024

Venemaa president Vladimir Putin kordas Kremli tavalisi narratiive, mis süüdistavad sõjas Ukrainat, tõstes samas esile ka Vene vägesid Soledari suunas. Vene väed tungisid Avdiivka lähedale edasi keset jätkuvat positsioonitegevust kogu teatris.

27. jaanuari öösel ründas vaenlane nelja “Shahed-136/131” tüüpi ründe UAV-ga. Kõik neli hävitati Kirovohradi oblastis. Samuti tulistasid okupandid Rostovi oblastist Donetski oblasti pihta rakett Iskander-M. Seni ohvritest infot pole.

Image

Vaenlane jätkab initsiatiivi säilitamist ja ulatuslike rünnakute korraldamist paljudes piirkondades. Avdiivka peab kaua vastu ja vaenlane teeb hulga vigu. Samal ajal muudab okupantide ankurdamine Tsarska Ohhota lähedal metsas ja suvilate piirkonnas kaitse oluliselt keerulisemaks, sest tulevikus üritab vaenlane siseneda Himikute naabrusse ja selle osalise kaotamise korral muutub edasine kaitse äärmiselt kahjulikuks – nagu Bahmuti keskuse kaotamine omal ajal.

Kupianski suunas tõrjusid meie kaitsjad 12 rünnakut Harkivi oblasti Tabajivka ja Luganski oblasti Stelmahivka lähedal, kus vaenlane üritas meie vägede kaitsest läbi murda.

Limany suunas võitlesid Ukraina sõdurid 7 rünnakut Ternivi ja Torski Donetski oblasti piirkonnas, kus vaenlane üritas meie vägede kaitsest läbi murda.

Bakhmuti suunal tõrjus kaitsevägi 10 rünnakut Donetski oblasti Bogdanivka, Ivanivski, Klištšiivka ja Andrijivka lähedal.

Avdiyivki suunas tõrjusid UA kaitsjad 19 rünnakut Novobahmutivka, Stepove, Avdiyivka asulate piirkondades ja veel 9 rünnakut Opitnogo, Vodyany, Pervomaiski ja Nevelski Donetski oblasti läheduses. Okupandid suurendavad survet Berdychist põhja pool. Stepovoy lähedal ründavad ilma muudatusteta kaitseväe kaitset traditsiooniliselt ja mitte nii arvukad vaenlase rühmad. Samal ajal ründab vaenlane AKHZ lähedal asuvaid suvilaid, et tehasest mööda minna. Russistid üritavad teha kahte paralleelset rünnakud Kamianka ja samade datšade vahel. Keeruline olukord püsib Avdiivkast lõuna pool. Vaenlane ründas ka Zeniidist läänes, kuid ebaõnnestus. Olukord Pervomaskyis on äärmiselt keeruline, vaenlasel õnnestus edasi liikuda, kuid edasitungi ulatus on selgitamisel. Vaenlase rünnakud Georgiivkale ja selle ümbrusele jätkuvad, lahingud jätkuvad Novomõkhailivka küla piirkonnas.

Marinski suunal jätkavad kaitseväelased okupantide tõrjumist Donetski oblasti Georgiivka, Pobeda ja Novomõhhailivka lähedal. Siin üritasid sissetungijad 14 korda edutult taktikalist positsiooni parandada. Vene pätid lasid Novomõkhailivka lähedal maha 6 meie sõdurit, rikkudes järjekordselt sõjapidamise reegleid ja meetodeid. 6 neist pandi põlvili ja lasti maha, ülejäänud 2 võeti vangi.

Image

Šahtarski suunas tõrjusid meie kaitsjad Donetski oblasti Kuldse Niva lähedal vaenlase rünnaku.

Zaporožje suunas tõrjusid Ukraina kaitsjad 5 vaenlase rünnakut Prijutnogost põhja pool, Tšervonogost lõunas ja Paju Zaporižžja piirkonnast läänes. Verbovoist läänes oli raskete ja pikaajaliste lahingute tulemusena võimalik hõivata mitu positsiooni. Lahingud käivad ka Robotynyst läänes.

Hersoni suunal vaenlase suurtükiväe tulistamises kannatasid Herson, Mõkolaivka, Tjaginka, Novotjaginka, Hersoni oblasti Antonivka ja Mõkolaivi oblasti Solončaki. Samuti tulistas vaenlane reaktiivsüsteemidest Hersoni oblasti Ivanivka, Tokarivka, Tomin Balka asulate piirkondades.

Vaenlane ei loobu kavatsusest meie üksused Dnepri vasakul kaldal asuvast platsdarmist välja lüüa. Jah, ühe päeva jooksul sooritas vaenlane Ukraina vägede vastu 4 ebaõnnestunud rünnakut.

________________________________________________________

 • Venemaa Samara elanikud kurdavad massiliselt supermarketite tühjade riiulite üle, vahendab kohalik meedia. “Pole mune. Ei mingit kanaliha, samuti. Ei mingeid köögivilju ega puuvilju,” kirjutab kohalik veebisait. Kohalikud võimud väidavad, et see kriis on tingitud tihedast lumest ligi nädal tagasi ja nüüd on kõik korras. Kohalikud Telegrami kanalid teatavad, et paljudes poodides on endiselt tühje riiuleid.

Image

 • Saksamaa kaitseminister teatas relvade tarnimisest Ukrainasse 2024. aastal:
  • IRIS-T SLM;
  • Gepard;
  • suurtükiväesüsteemid + 230 000 laskemoona;
  • 80+ Leopard 1 A5 tanki;
  • IFV + 450 soomukit;
  • tehnilised masinad ja sillakihid;
  • demineerimissüsteemid;
  • droonid…
 • Simon Shusteri raamat Zelenskyst “The Showman”: Ukraina oleks nõus loobuma oma NATO-ga liitumise plaanidest vastutasuks Vene Föderatsiooni “julgeolekugarantiide” ja “garantiiriikide” nimekirja vastu.
  • Jaanuaris 2022, kui CIA direktor Kiievit külastas, teatas ta, et venelased soovivad Gostomelisse maandada oma väed, mille arvust piisaks Kiievi vallutamiseks;
  • President Zelenski ei uskunud, et Venemaa plaan nägi ette piisava hulga vägede osalemist 4 miljoni elanikuga linna hõivamiseks;
  • Zelenski ei arvanud, et Putin paneb ukrainlaste vastu genotsiidi;
  • Sõja alguses ei suutnud rassistid kohaneda muutustega lahinguväljal ja ootasid pidevalt käsku “ülalt”;
  • Punkrist olukorda jälgides ütles Zalužnõi, et Vene Föderatsioon ajab oma sõdurid lihtsalt tapale. Ta ei suutnud uskuda Vene poole ebaõnnestumiste ulatust;
  • Lukašenka pakkus end hiljem Zelenskile läbirääkimistel vahendajaks. Zelenski vastas delegatsioonile: “Ma väga ei usu, et see kohtumine tulemusi toob, aga las nad proovivad”;
  • Zelensky oli sõja esimestel päevadel valmis järeleandmisi tegema, ta palus relvarahu;
  • Ukraina pool pakkus Putinile kohtumist Zelenskyiga ja arutaks kokkulepet sõja lõpetamiseks, mida ei juhtunudki.

 • Relvajõudude uus toiduskandaal? Kaitseministeerium nõuab tarnijatelt tooteid hindadega, mida enam ei eksisteeri. Ekspert Juri Havrilechko sõnul maksab kartul kaitseministeeriumi lepingutes 6 UAH/kg, tegelik hind on aga 12-24 UAH/kg. Kapsas, mille ostmist kaitseministeerium nõuab hinnaga 12,6 UAH/kg, maksab tegelikult 15 UAH/kg ja veiseliha hinda on mitu korda alandatud – turul pakutud 260-400 UAH/kg fantastiliselt madalale 87-le. 174 UAH/kg kaitseministeeriumi lepingutes. Ehk siis kaitseministeeriumi hinnad olid parimal juhul asjakohased eelmisel või üle-eelmisel aastal. Samal ajal pöördusid tarnijad MO poole nõudega tõsta toodete piirhindu ja tuua need reaalsetele lähemale. Kuid kaitseministeerium ehmatas “17 muna” skandaalist nii ära, et kardab nüüd hindu tõsta, usub ekspert. „Kui SM lepingutes hinnad jäävad muutumatuks, siis arvake ära, mis muudatustest sellest tulenevalt saab? See on õige, Ukraina kaitsja lauale jõudva toidu kvaliteet.”
 • Taani 155-mm iseliikuva haubitsa Caesar töömehhanism Ukraina relvajõududes

 • NATO ja Euroopa Liidu liitlased peavad praegusel kriitilisel ajal Ukrainat veelgi rohkem rahastama, ütles Stoltenberg. Peasekretäri sõnul on Putini Ukrainas võidu korral reaalne oht, et ta kasutab taas jõudu.
 • Terras räägib õiget juttu.

 • Roman Svitan arutas 26. jaanuaril toimunud uuel sõjalisel briifingul järgmisi teemasid:
  – Venemaa sulges Krimmi sisenemiseks;
  – Donetski lähedal asuva harjutusväljaku hävitamine;
  – NATO isoleerib Venemaa merest.
 • 77 langenud Ukraina sõduri surnukehad viidi Ukraina kontrolli all olevale territooriumile tagasi 26. jaanuaril, teatas sõjavangide kohtlemise koordinatsioonistaap.
 • Vene relvajõudude insenerid kaevasid Tsaari jahi piirkonnas vanasse kanalisatsioonitorusse, kõndisid 2 km ja tulid välja Ukraina relvajõudude võitlejate tagalas. Torusse augu puurimisest tekkivate helide varjamiseks tulistasid nad piirkonda aktiivselt suurtükiväe ja õhupommidega. Osa kaitsjatest suri, teised tabati. See on veel üks meeldetuletus, et vaenlane on kaval ja õpib. “Volka-vstanka” ja “chmobik” on juba lõppenud ning tugevamad jäävad ellu ja on valmis ebastandardseteks tegevusteks.

 • Ukraina projekti FURY eesmärk on tutvustada täiustatud lääne veealuseid droone, seades kahtluse alla Venemaa domineerimise Mustal merel. Kuna USV-d seisavad silmitsi üha suurenevate vastumeetmetega, pakuvad autonoomsed allveesõidukid (AUV) üllatust, vargsi ja kulutõhusat korduvkasutatavust. Projekt FURY teeb koostööd Lääne AUV-tootjaga, kasutades võimaluste suurendamiseks ära olemasolevat tehnoloogiat. Seisurelvadega relvastatud AUV-d kujutavad endast strateegilist eelist, tagades Ukraina mereväe üleoleku ja tõrjudes arenevaid ohte. Algatus näitab Ukraina pühendumust innovatsioonile jätkuva edu saavutamiseks Mustal merel.

Image

 • Uusim Lõuna-Korea jalaväe lahingumasin AS21 Redback Mk44S Bushmaster II relva ja Spike ATGM’ga. Lõuna-Korea on maailmas liider mitte ainult tankide ja iseliikuvate haubitsate, vaid ka jalaväe lahingumasinate osas.
 • Volodõmõr Zelenski pöördumine 702. sõjapäeva lõpul. Täna Stavka. Peaasi on rinde olukord. Aruanded on üksikasjalikud, igas suunas. Ja üldse meie kaitseoperatsioonid ja aktiivsed tegevused. Kõik Ukrainas teavad, kus see praegu kõige ägedam on. Avdiivka, Maryinka, Kupyanskyi suund, lõunasuunad – maksimaalne tähelepanu igaühele. Samuti analüüsiti kõiki Stavka mürskudega seotud küsimusi – puudujääkide täitmist, vägede tarnimist, lepinguid partneritega ja oma tootmist. See on väga oluline: Ukraina relvade ja mürskude tootmine näitab positiivset dünaamikat. Olen tänulik kõigile, kes on asjaga seotud, kõigile, kes töötavad meie endi võimaluste nimel – Ukrainas. Aitäh kõigile, kes võitlevad ja töötavad Ukraina ja kogu meie inimeste, meie ühiskonna – kogu selle mitmekesisuses – heaks. Aitäh kõigile, kes mõistavad, et ainult Ukraina pidev tugevdamine toob selle sõja lõpu, õiglase lõpu meie, Ukraina võidule.
 • Euroopa Liit (EL) annab Ukrainale lähitulevikus täiendavalt viis miljardit eurot “kiireloomuliste sõjaliste vajaduste” rahuldamiseks. Väidetavalt importis Venemaa 2023. aastal 1,7 miljardi dollari väärtuses täiustatud mikrokiipe ja pooljuhte, peamiselt läänest, vältides Lääne sanktsioone, mille eesmärk oli jätta Venemaa sellisest tehnoloogiast ilma.
 • USA sõjaplaanid Ukraina jaoks ei näe ette kaotatud territooriumi tagasivõtmist. Bideni administratsioon töötab Kiievi toetamise pikaajalise plaani kallal, mis ei eelda Ukraina märkimisväärset territoriaalset kasu 2024. aastal, vahendas Washington Post.

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • jaanuar 27, 2024


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar

Your email address will not be published / Required fields are marked *