Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 28. jaanuaril

OPOLUKORD 28012024

ISW: Putin on pikka aega püüdnud konstrueerida Venemaale ideoloogiat, mille abil ta saaks toetada külma sõda meenutavat geopoliitilist vastasseisu läänega ning Kreml võib selle püüdluse toetamiseks üha enam kasutada olemasolevat retoorikat natsismi vastu võitlemise kohta. Venemaa president Vladimir Putin, Valgevene president Aleksandr Lukašenka ja Kremli ametnikud väitsid, et Venemaa on eksistentsiaalses geopoliitilises konfliktis väidetava kaasaegse natsiliikumisega, mis ulatub väljapoole Ukrainat, tähistades samal ajal Leningradi piiramise murdmise 80. aastapäeva. Putin süüdistas Balti riike konkreetselt “natsismi” omaksvõtmises, tõenäoliselt osana Kremli jätkuvatest püüdlustest seada infotingimused Venemaa tulevaseks agressiooniks NATO liikmete vastu.

Vene väed tegid hiljuti kinnitatud edusammud Kupjanski, Kreminna ja Avdiivka lähistel keset jätkuvat positsioonilist tegevust kogu kontaktliini ulatuses 27. jaanuaril. Vene väed korraldasid 26. ja 27. jaanuaril piiratud seeria drooni- ja rakettlööke Ukraina vastu.

Ööl vastu 28. jaanuarit ründas vaenlane 8 “Shahed-136/131” UAV-ga kagusuunast (Prõmorsko-Ahtarsk – Venemaa Föderatsioon), kahe “Iskander-M” raketid Poltava oblastis Voroneži oblastist – Vene Föderatsioonist ja kolme S-300 õhutõrjeraketiga Donetski oblasti okupeeritud territooriumilt. Rünnati objekte Poltava, Donetski, Zaporižžja ja Dnipropetrovski oblastis. Õhuväe mobiilsed tulegrupid hävitasid neli kaheksast vaenlase UAV-st.

Kupianski suunas tõrjusid meie kaitsjad 5 vaenlase rünnakut Synkivka Harkivi oblasti ja Stelmakhivka Luganski oblasti asulate piirkondades, kus vaenlane üritas meie vägede kaitsest läbi murda. Kyslivka lähedal, kus venelased on taasalustanud pealetungioperatsioone, on teatatud rasketest lahingutest. Varem ei saanud venelased Yahidnest Ivanivka poole edasi liikuda.  Venemaa telegramm teatas täna Vene 47. kaardiväe tankidiviisi (tõenäoliselt uus 153. tankirügement) edenemisest Harkivi oblasti põhjaosas asuvatesse Tabaivkasse, Kotljarivkasse ja Kyslivkasse. Pole veel tõendeid ega geograafilisi asukohti.

Ps! Teave Tabaivka ja Berestovi asulate hõivamise kohta russistide poolt pole leidnud kinnitust. Tabaivka: olukord on endiselt keeruline, vaenlane viib läbi rünnakuid ja lähenes külale. Kui kahte maja saab ikka külaks nimetada. Berestov: vaenlane ründab suurtükiväega ning nende tegevuse loogika ja praktika kohaselt võib peale seda alata pealetung külale.

Image

Limany suunas tõrjusid meie kaitsjad 11 vaenlase rünnakut Terna, Jampolivka, Torski Donetski oblasti ja Bilogorivka Luganski oblasti asulate piirkondades, kus vaenlane üritas meie vägede kaitsest läbi murda.

Bakhmuti suunal tõrjus kaitsevägi 6 vaenlase rünnakut Klištšiivka Donetski oblasti Ivanivski asulate aladel, kus vaenlane üritas taktikalist positsiooni edutult parandada.

Avdiyivi suunas tõrjusid meie kaitsjad 8 vaenlase rünnakut Stepove, Avdiyivka asulate piirkondades ja veel 12 rünnakut Pervomaiski Donetski oblasti Tonenki piirkondades, kus vaenlane üritas edutult meie vägede kaitsest läbi murda. Ukraina 116. mehhaniseeritud brigaad asus 25. jaanuaril vasturünnakule lõunapoolses Avdiivka eeslinnas ja tõrjus vastase keskusest eemale.

Image

Image

Marinski suunal jätkab kaitsevägi vastase ohjeldamist Donetski oblasti Georgiivka ja Novomõhhailivka aladel, kus vaenlane üritas 10 korda edutult taktikalist positsiooni parandada.

Šahtarski suunas tõrjusid meie kaitsjad 3 vaenlase rünnakut Kuldsest Nivast lõunas ja Staromajorski Donetski oblastist läänes asuvates piirkondades.

Zaporižžja suunal tõrjusid meie kaitsjad vastase rünnaku Lääne-Palm Zaporižžja oblasti piirkonnas.

Hersoni suunal ründasid vaenlase suurtükiväe tulistamist Hersoni oblasti piirkondlik keskus ning Berislavi, Antonivka, Dniprovski Hersoni oblasti ja Ochakív Mykolaivi oblasti asulate alad. Samuti tulistas vaenlane reaktiivsüsteemidest Ivanivka, Antonivka Hersoni piirkonna asulates.

Vaenlane ei loobu kavatsusest meie üksused Dnepri vasakul kaldal asuvast platsdarmist välja lüüa. Päeva jooksul on vaenlane teinud 1 ebaõnnestunud katse tungida meie vägede positsioonidele.

_____________________________________________________________

 • USA paigutab Ühendkuningriigis tuumarelvi esimest korda 15 aasta jooksul vastuseks Venemaa kasvavale ohule. Telegraph kirjutab sellest viitega USA kaitseministeeriumi dokumentidele. Dokumentide kohaselt kavatseb Suffolki õhubaas paigutada ballistilise kaitse varustuse ja hüdraulilised rambid.
 • The Telegraph: Venemaa relvatootmine “jätab lääne maha” ja 3 aasta pärast võib Venemaa saada lahinguväljal vaieldamatu eelise.
  • Vene Föderatsiooni endised kaubanduskeskused, pagariärid ja muu tsiviilinfrastruktuur muudetakse relvatehasteks.
  • Kreml plaanib sõda pidada veel 3-4 aastat, millest annab tunnistust sõjalise tootmise suurenenud areng.
  • Vene televisioonis on kaadreid, mis näitavad, kuidas nende lapsed õpivad töötubades laskemoona detaile kokku panema.
  • Alates 2022. aasta veebruarist on Venemaa suurendanud tankide tootmist 560%, jalaväe lahingumasinate tootmist 360% ja soomustransportööride tootmist 350%. Venelased lähenevad kahele miljonile suurtükimürsule aastas.
  • Seni ei võimalda nende mastaap 2024. aastal pealetungi.
 • Briti luure teatas vastase kaotustest Ida-Ukraina lahingutes, hinnangud avalikustas Suurbritannia kaitseministeerium. Venemaa jätkab jõupingutusi Donetski ja Luganski oblasti täielikuks okupeerimiseks. Vene väed üritavad nüüd edasi liikuda mitmes suunas. Saavutused, mis vallutajatel õnnestusid, on aga strateegiliselt tähtsusetud. Nende eest maksis Venemaa kolossaalset hinda elavjõu ja sõjatehnikaga.
 • Roman Svitan käsitles 27. jaanuari uues sõjalises kokkuvõttes järgmisi teemasid:
  – Ukraina relvajõud lasid õhku Avdiivkas silla;
  – Putini oluline tehas peatati;
  – USA edastab tuumarelvad Suurbritanniale
 • Okupandid intensiivistasid pealetungi Tavria suunas: Tarnavskyi rääkis vaenlase kaotustest. Vene okupatsiooniarmee suurendas rünnakute arvu vägede operatiiv-strateegilise rühma “Tavria” vastutusalas. Teist päeva järjest viivad sissetungijad iga päev läbi 50 lahingukokkupõrget. Vaenlase pealetungi- ja ründetegevustega kaasneb suur hulk õhurünnakuid.
 • Sumõštšina Täna hommikul tulistas vaenlase luure- ja sabotaažirühm jõhkralt ja küüniliselt Hotõni kogukonnast pärit venda ja õde. Nende maja asub Andriivka külas, mis asub 5-kilomeetrises piiritsoonis. Tegemist on järjekordse juhtumiga meie riigi piiritsoonis, kus tegutsevad ja sageli töötavad vaenulikud sabotaaži- ja luuregrupid. See kehtib eelkõige Sumõ oblasti ja Tšernigovi oblasti kohta, kus Moskva DRG imbub küladesse, tapab tsiviilelanikke, rüüstab ja jahib ka sõjaväelasi. Me mainime oma aruannetes sageli vaenlase DRG-de aktiveerimist ja sellised tungimised on süstemaatilised.
 • Ukraina relvajõudude reservkolonel, endine kindralstaabi ohvitser ja militaarekspert Oleg Ždanov rääkis, kuidas täpselt õnnestus okupantidel Avdiivkasse imbuda ja Ukraina võitlejaid üllatusena tabada. Eksperdi sõnul alustas Vene Föderatsioon rünnakut keset ööd ja kasutas ära halba ilma – udu tõttu ei saanud kaitsejõud droone tõsta. Rinde piirkonnas valitses täielik kaos ja Vene Föderatsioon sisenes kaitsjatele tagant. Nad leidsid end ümbritsetuna, kuid võitlesid.
 • Venelased ikkagi panid IL-76’le sõjavangid (video ja fotod). Venelased püüavad ka edaspidi kõiges Ukrainat süüdistada. Kuid samal ajal pole esitatud tõendeid selle kohta, et pardal oleks tõepoolest sõjavange, märkis Kyrylo Budanov. Kui see juhtus, nagu väidab Vene Föderatsioon, siis miks peitis Venemaa surnukehasid mitu päeva ja varjas neid edasi? Ta pidi seda kogu maailmale näitama: “Vaata, ukrainlased on mõrvarid.” Aga laipu pole, pole midagi,» nentis Kyrylo Budanov.

Image

 • Kõik Venemaa varad – terroririigi enda ja sellega seotud isikute vara –, mis on erinevates jurisdiktsioonides ja külmutatud, peavad töötama kaitseks Venemaa agressiooni eest. Need tuleks konfiskeerida – Volodymyr Zelenskyi. “Teeme kõik selleks, et see otsus saaks lähiajal sisukalt ette valmistatud. Täname kõiki, kes aitavad meil seda õigluse taastamise mehhanismi edendada.
  Ja muidugi sanktsioonid. Vaja on uut ELi sanktsioonide paketti ja me valmistame seda ette. Samuti valmistame ette uusi samme, et piirata Venemaa suutlikkust sanktsioonidest mööda hiilida,“ ütles president õhtukõnes.
 • Venemaa Leningradi oblast teatas öistest mobiilse interneti sulgemisest kuni 31. jaanuarini. Pihkva ja Novgorodi oblasti järel ei ole Leningradi oblastis öösel 4G mobiilne internet saadaval. Võimud lubavad piirata öist internetti neis piirkondades 25. jaanuarist 30. jaanuarini. Ajutist sidepuudust selgitavad operaatorid ülekandesageduste ümberseadistamisega, kuid nende esindajad keelduvad ajakirjanikele üksikasjalikest kommentaaridest. Tõenäoliselt on Interneti-katkestused seotud Ukraina droonide esimese rünnakuga Leningradi oblastile pärast täiemahulise sõja algust. 18. jaanuaril 2024 ründasid UAV-d Peterburi naftaterminali ja 21. jaanuaril tabasid nad edukalt Novateki terminali Ust-Luga sadamas. Hetkel on Peterburi kaugeim punkt, kuhu AFU droonid on jõudnud. Varem teatas ASTRA, et Leningradi oblasti elanikud märkasid piirkonnas õhutõrjeraketisüsteemide S-300 paigutamist.
  SMS sõnum:
  “Pange tähele: Tele2-st mitteolenevatel põhjustel ei pruugi kuni 31.01.24 mobiilne internet öösiti olla. Pange tähele ka seda, et piirangud võivad negatiivselt mõjutada tavapäraste võrguteenuste, sularahaautomaatide ja makseterminalide tööd.”
 • Agressor ei varja, et isegi sanktsioonide survel arendavad nad aktiivselt oma sõjatööstust. Tootmisvõimsused arenevad, uusi seadmeid ostetakse Aasiast. Näiteks Taiwan varustab Venemaad uurijate sõnul sõjatööstuses kasutatavate metallitöötlemispinkidega läbi kolmandate riikide, peamiselt läbi Türgi. Edasimüük toob tootjatele ja vahendajatele lisakasumit. On uuritud, et 60–180 tuhande dollari väärtuses masinaid müüsid vahendajad kolmandate riikide kaudu Venemaa tiibrakettide tootjale ja kosmosetööstusele Comet Corporationile juba miljoni dollari eest. Taiwani Tööstusliidu töötaja jagas muljeid 2023. aastal külastatud Mandri-Hiinas toimunud seadmenäitusest: kriisist tingitud Hiina vähese nõudluse taustal täitus näitus Vene ostjatega, kes olid valmis masinaid ostma. kohapeal ja sularaha eest. Sel aastal plaanib venemaa seoses tootmisruumide moderniseerimise ja laiendamisega kaitseettevõtetelt saada üle 36 000 sõjavarustuse baasnäidise ja 16,5 miljonit relva. Nende sõnul on seda rohkem kui kahel eelmisel aastal.
 • Mustal merel on praegu neli raketikandjat, mille kogusalv on 24 kaliibrit — ohuoht on väga suur — Natalja Humenjuk. “Arvestades asjaolu, et vaenlane pole Calibrit pikka aega kasutanud, ja isegi arvestades raskusi, mis neil on edasise logistika ja hoolduse tagamisel, on nad võimelised kasutama ja seetõttu ei saa seda ohtu välistada.” märkis ta, kutsudes üles reageerima õhuhoiatussignaalidele.

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • jaanuar 28, 2024


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar