Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 29. jaanuaril

OPOLUKORD 29012024

Venelased on väga aktiivsed, nad on suurendanud ründeoperatsioonide arvu, teist päeva järjest on fikseeritud vähemalt 50 lahingut päevas. Keeruline olukord püsib Tabaivka lähedal ja Avdiivkast lõuna pool. Kahjuks on vaenlasel viimasel ajal olnud mitmeid taktikalisi edusamme. Kaos valitseb kuna rinnet hoiavad erinevate brigaadide erinevatest pataljonidest pärit üksused ja nendevaheline koordinatsioon jätab sageli soovida.

  • Lahingud toimuvad riigi kirdeosas, Harkivi ja Luganski oblasti kohtumisalal.
  • Krahmalnõi lähedal – Tabaivkas ja Stelmahhivkas – viiakse läbi palju suurtükirünnakuid. Hommikul saabus teave, et vaenlane on hõivanud Tabaivka ja üritab edasi liikuda Pischany suunas. On valida kas riskida reservide hävitamisega positsioonide taastamiseks või stabiliseerida rindejoont ja saada jalgealune uutel piiridel.
  • Klescheivka ja Andriivka lähedal Bahmuti suunal on suur õhutõrjetule oht, vaenlane koondab jõude.
  • Vaenlane üritab Zaporižži piirkonnas kaotatud positsioone tagasi saada.
  • 92. brigaadi seersandi sõnul on okupantidel rohkem UAV-sid kui UA-l, sealhulgas termopildiga droone.

 

Ööl vastu 29. jaanuarit ründas vaenlane 8 Shahed-136/131 UAV-ga Primorsko-Ahtarski oblastist – Venemaalt, ühe Iskander-M raketiga Voroneži oblastist, Venemaalt ja kolme õhutõrje S-300 raketiga Donetski oblasti okupeeritud territooriumilt. Ukraina kaitseväe õhutõrje vahenditega hävitati kaheksa vaenlase UAV-d Mõkolaivi, Dnipropetrovski, Hmelnõtski ja Rivne piirkonnas.

Kupjansi suunal: Ukraina kaitsjad tõrjusid 1 rünnaku Pishchanest ida pool (Harkivi oblast). Selles piirkonnas tegid okupandid ebaõnnestunud katseid Ukraina kaitset murda. Sinkivkast läänes asuvas metsas olid okupandid edukad seal tekkinud kaose tõttu. Praegu võetakse meetmeid positsioonide stabiliseerimiseks ja taastamiseks. Tabaivka lähedal takistas kaitsevägi vaenlasel külas kanda kinnitamast. Terni lähedal ründas vaenlane kolonnis, kuid edu ei saavutanud.

Lymani suunal: Ukraina kaitsjad tõrjusid Jampolivkas (Donetski oblastis) Ternõi lähedal 6 rünnakut. Selles piirkonnas tegi vastane katseid Ukraina kaitset murda.

Bahmuti suunal: Ukraina kaitsevägi tõrjus 2 rünnakut Ivanivske (Donetski oblast) ümbruses, kus okupandid tegid ebaõnnestunud katseid oma taktikalist olukorda parandada. Vaenlane tõmbab juurde reserve rünnakuoperatsioonide võimalikuks uuendamiseks.

Avdiivka suunal: Ukraina kaitsjad tõrjusid 16 rünnakut Ocheretyne, Novobakhmutivka, Stepove, Avdiivka ja 5 rünnakut Pervomais’ke ja Nevel’s’ke (Donetski oblast) lähedal. Allikad näitavad, et RU on hõivanud osa Avdiivka kaguosas asuva kompleksi “Tsarskaja Okhota” kõrval asuvast maaalast. RU väed on sunnitud sinna sisenemiseks ja sealt väljumiseks kasutama kanalisatsiooni- ja drenaažitorusid. Eile kell 2100: Ukraina 47. mehhaniseeritud brigaadi sõdurid, keda toetasid M2 Bradley ja M113, tõrjusid venelased Avdiivka eeslinnast välja ja jõudsid lähedalasuvasse hotellipiirkonda. Vaenlane ründas Novokalynovõst lõuna pool asuvaid kaitseväe positsioone, kuid ei saavutanud edu. Vaenlane jätkab oma grupeeringu tugevdamist Avdiivka lõunaosas. Opytnyst  põhja pool pidid meie võitlejad taganema soodsamatele positsioonidele. Okupandid edenesid Pervomaskyis, sündmused leidsid aset eelmisel nädalal ja oli lootust kaotatud positsioonid tagasi saada. Rasked lahingud jätkuvad Georgiivka idaserval ja Trudivskaja kaevanduse ventilatsioonišahti lähedal. Novomõkhailivkast põhja pool parandas vaenlane oma taktikalist positsiooni.

Image

Mar’inka suunal: Ukraina kaitsevägi jätkab sissetungijate tagasihoidmist Heorhiivka, Pobjeda ja Novomõkhailivka (Donetski oblast) ümbruses. Sellel alal tegi vastane 18 ebaõnnestunud katset oma taktikalist olukorda parandada.

Shakhtars’ke suunal: vastane ei sooritanud rünnakuid.

Zaporižži suunal: Ukraina kaitsjad tõrjusid Prjuutnest (Zaporižži oblast) lõuna pool 1 rünnaku.

Hersoni suunal: vastane tulistas suurtükiväest Hersoni linna. Peale selle alustasid okupandid MLRS-lööke Novotyahynka, Ivanivka ja Ponyativka (Hersoni oblast) ümbruses. Okupandid ei jäta maha oma kavatsust ajada Ukraina üksused Dnipro vasakkaldal oma tugipunktidest välja. Nii sooritas vaenlane päeva jooksul 7 ebaõnnestunud rünnakut Ukraina vägede positsioonidele.

__________________________________________________________

 • Ungari paremäärmuslaste liider nõuab Ukraina Zakarpattia oblasti hõivamist, kui Venemaa võidab sõja. Ungari paremäärmusliku erakonna Meie Kodumaa juht Laszlo Toroczkai ütles 27. jaanuaril, et kui Kiiev kaotab sõja Venemaaga, võtab partei endale Ukraina Zakarpattia oblasti. “Kui see sõda lõppeb sellega, et Ukraina kaotab omariikluse, sest see on samuti plaanis, siis ainsa Ungari poolena, kes sellele positsioonile astub, annan märku, et pretendeerime Taga-Karpaatiale,” ütles ta. Zakarpattia oblastis elab märkimisväärne hulk ungarlasi.
 • Gumenyuk: Registreeriti Venemaa FPV droonide rekordiline kasutamine. Üleeile kasutasid venelased Hersoni piirkonnas enam kui 70 FPV drooni. Meie vastutusalas ei peata vaenlane rünnakuid paremkalda tsiviilelanikkonna vastu, vaid jätkab ka meie positsioonide terroriseerimist vasakul kaldal. Eelkõige on ta intensiivistanud mereväe mehitamata õhusõidukite kasutamist. FPV tüüpi ja muud modifikatsioonid, mis viskavad kildmoona.
 • Eurooplased ei taha sõjaväkke astuda isegi sissetungi ohu korral. Euroopa riikide küsitluskeskused uurivad regulaarselt elanike sõjavalmiduse taset. Kuigi see näitaja tõusis pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse, kuid mitte drastiliselt. Fakt jääb faktiks: eurooplased pole valmis potentsiaalse vaenlasega võitlema.
  • Suurbritannias ainult 20% meestest (18-40-aastased) läheb vabatahtlikuks ja 27% mobiliseeritakse ajateenistuse teel otsese kallaletungimise ohu korral. Naiste toetuse tase on vastavalt 4% ja 20%. 30% inimestest keelduks ajateenistusest.
  • Saksamaal on veelgi vähem inimesi valmis riiki kaitsma, relvad käes. Vaid 17% vastanutest vastas selgelt “jah”. Väärib märkimist, et 2022. aastal uuris Bundeswehri sõjaajaloo ja sotsiaalteaduste keskus, et 41% sakslastest on valmis asuma relvastatud vastupanule.
  • Poolas läheks sõtta 15,7% elanikest. 29% vabatahtlikuks ja 37,4 evakueeruks. Poolakate relvastatud vastupanu valmisoleku tase on üllatav, sest seda riiki ähvardab peaaegu otsene Moskva rünnak, kuna tal on piir ja on Kremli jaoks eriline tähtsus.

Eurooplased peavad ümber mõtlema oma suhtumise võimalikku ohtu kui väga kaugesse ja ebatõenäolisesse väljavaadet. Näide Venemaa invasioonist Ukrainasse näitab, et autoritaarse riigi agressioon on reaalne ja sellele on võimalik vastu seista vaid suure tsiviilvastupanu arvelt. Just see vanal mandril puudub.

 • Roman Svitan käsitles 28. jaanuaril toimunud uuel sõjalisel briifingul järgmisi teemasid:
  – Bideni ja Zelensky šokeeriv otsus;
  – uus relv kaitseväele;
  – kas Ukraina saab Briti fregatte.
 • Saksa droonitootja Quantum-Systems kingib Ukrainale 100 erinevas konfiguratsioonis Trinity drooni.

Image

 • Prantsusmaa saab Ukraina armeed varustada iga kuu 3000 mürsuga – kaitseministeerium

Image

 • Venemaa ja NATO sõja võimalikud stsenaariumid ja Ukraina roll. Briti ajaleht Daily Mail palus paljudel ekspertidel ja endistel sõjaväejuhtidel ennustada, kuidas võib kujuneda Venemaa rünnak Euroopale. Oht, mille eest Põhja-Atlandi alliansi kõrged ametnikud hiljuti hoiatasid järgmise 20 aasta jooksul.
  • Esimene faas: kübersõda ja raketilöögid. Ekspertide hinnangul võib konflikt alata ulatuslike küberrünnakute ja raketirünnakutega Ida-Euroopas ja kaugemalgi. Tehnoloogia areng võimaldab Venemaal tekitada NATO-le rohkem kahju kui varasemates konfliktides, sealhulgas on võimalik hävitada satelliitside. Eksperdid hoiatavad ka võimalike ulatuslike raketirünnakute eest tsiviilsihtmärkide vastu kogu Euroopas.
  • Teine faas: sissetung – maa, mere ja õhu kaudu. Ekspertide sõnul võib rünnak alata Poola, Leedu ja Venemaa Kaliningradi vahelisest Suwałki lõhest. Kui koridor õnnestub vallutada, laiendavad venelased sissetungi tõenäoliselt mõnda Balti riiki – Leetu, Eestisse või Poola. Sündmuste edasine käik ja sissetungi areng sõltuks NATO reaktsioonist isegi kuni alliansi võimaliku lagunemiseni artikli 5 täitmata jätmise tõttu.
  • Venemaa liitlased võiksid võitlusse astuda. Analüütikud arutavad Venemaa liitlaste võimalust konfliktiga liituda. Tõenäoliselt kasutab Hiina olukorda Taiwani ründamiseks, Iraan võib konfliktiga liituda Venemaa poolel ning Põhja-Korea võib võtta kasutusele tuumarelvad või ähvardada neid otseselt USA vastu kasutada.
  • Kuidas vältida kõikehõlmavat sõda? Eksperdid usuvad, et täiemahulist sõda Venemaa ja NATO vahel saab vältida, kui allianss on valmis ja ühtne. Kindral Ben Hodges usub, et aidata Ukrainal Venemaad lüüa on parim viis konflikti ära hoida.
 • Saksamaa kantsleri O. Scholzi visiit Airbusi tehasesse Manchingis (Saksamaa), kus komplekteeritakse Saksa õhujõudude jaoks moderniseeritud hävitajaid Eurofighter Typhoon. Kokku tellimus aastani 2030 on 38 ühikut. 30 üheistmelist ja kaheksa kaheistmelist hävitajat. Lennuk saab uuendatud tarkvara, täiustatud kaitsesüsteemi, konformsed kütusepaagid ja radarijaama koos aktiivse faasmaatriksiga antenniga. Lepingu maht oli 5,4 miljardit eurot.

Image

 • Berezovets IL-76 allakukkumisest.
 • Oleg Zhdanov opolukorrast
 • Zelenski: Uueks nädalaks on juba olemas rahvusvahelise suhtluse ajakava, mis tugevdab meie riiki. Ja mis puudutab positsioone Euroopas – suhetes Euroopa Liidu ja meie naabritega Euroopa Liidus ning mis puudutab rahvusvahelisi institutsioone – neid, mis peavad kaitsma rahvusvahelist õigust, ja loomulikult valmistame me oma sõduritele ette uusi kaitsepakette. Uue nädala tulemuste põhjal võib öelda, et Ukraina on muutunud tugevamaks. Oluline on, et iga nädal lisaks meie kahepoolsetesse suhetesse partneritega selgemaid kokkuleppeid ning stabiilsust kaitsekoalitsioonide relvade, laskemoona ja varustuse tarnimisel. Aitäh kõigile maailmas, kes sel moel abistavad – et kokkulepped toimiksid ja meie sõdurite vastupidavus tugineks meie partnerite vastupidavusele. Au igale inimesele, kes võitleb ja selle nimel töötab
 • India kavatseb katkestada kaitsesidemed Venemaaga ja keskenduda uuesti läänele. Riik püüab aga ka tasakaalu hoida, et mitte suruda Moskvat Pekingile veelgi lähemale. Kohalikud ametnikud ütlevad, et vastupidiselt Venemaa avalikele üleskutsetele tugevdada sõjalisi sidemeid, keskendub peaminister Narendra Modi kodumaisele tootmisele, kasutades lääne tehnoloogiat.
 • Endine NATO Euroopa ülemjuhataja Stavridis – Kiiev peab sõja lõpetamiseks loobuma idapiirkondadest ja Krimmist. “Korea stsenaarium” saab teoks: idapiirkonnad ja Krimm tunnistatakse Venemaa omaks ning Ukraina ühineb NATOga.
 • Vähemalt üheksa riiki peatas ÜRO Gaza palestiinlaste agentuuri rahastamise pärast Iisraeli võimude väiteid, et mõned organisatsiooni töötajad olid seotud Hamasi 7. oktoobri rünnakuga. See olukord tõi esile üldised probleemid ÜROga. Juba mõnda aega on olnud selge, et ÜRO ei täida enam eesmärki, milleks see loodi.
  • ÜRO terrorismivastase võitluse büroo 1. asekantsler on venelane Vladimir Voronkov, terroristliku riigi esindaja.
  • ÜRO Genfi esinduse 13. peadirektor on venelanna Tatjana Valovaja.
  • ÜRO desarmeerimisasjade büroo töötaja on Lavrenti Zahharov, Vene lahingdrooni Lancet arendaja poeg.
  • Isegi pärast seda, kui Venemaa algatas 2022. aastal oma jõhkra ja genotsiidirünnaku Ukraina vastu, pole muudatusi tehtud. Venemaa on jätkuvalt ÜRO hinnatud liige ja omab vetoõigust ÜRO Julgeolekunõukogus. António Guterres jätkab sõjakurjategija Lavroviga kätlemist.

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • jaanuar 29, 2024


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar

Your email address will not be published / Required fields are marked *