Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Berlin ja Washington

Allikas “Orestokraatia”.

Scholz on reedel Bideni juures. Tundub, et Ukraina jaoks on tekkimas uus stsenaarium. Berliin ja Washington on Kiievi euroatlantilise tuleviku suurimad skeptikud. Eelmisel aastal olid Scholz ja Biden vastu Ukraina liitumisele alliansiga. Kuid “ettevaatluse” poliitika sai tõsiseid auke. Scholz ütles alati, et Ukraina ei tohi kaotada ja Venemaa ei tohiks võita. See tähendab, et ta ootas ummikseisu, mis viib diplomaatilise protsessini, millesse ta ratsutab valge poliitilise hobuse seljas. “Sholz peab Venemaad alati tähtsamaks kui kõiki Moskva ja Berliini vahel asuvaid riike,” ütleb Saksa opositsioonipoliitik Norbert Röttgen. New York Timesi artiklis, “Saksamaa valmistub aastakümnete pikkuseks vastasseisuks Venemaaga”, nauditakse Berliini traditsioonilisest russofiilipoliitika kokkuvarisemist.

Kaitseminister Boris Pistorius kutsub sakslasi üles valmistuma pikaks, mitu aastat kestvaks vastasseisuks Venemaa Föderatsiooniga: “Kui Ukrainas sõlmitakse vaherahu, siis kaalub Venemaa juht NATO ühtsuse proovile panemist.” Vajadus äratada Saksa ühiskond tekkis sellest, et ühiskond ei mõistnud ikka veel Vene Föderatsiooni ähvardusi. Vaid 38% küsitletud kodanikest usub, et nende riik peaks muretsema “rahvusvaheliste kriiside” pärast. 76% vastanutest arvab, et Saksamaa peaks piirduma ainult diplomaatiliste vahenditega. Sõjaväe väide, et Saksamaa peaks suutma sõda pidada ja selle võitma, tekitas ühiskonnas paraja kõmu. Scholz ei ole Kremli ja tema enda uinunud ühiskonna vahelises pinges jätkamise vastu, kuid tema valitsus on veendunud, et Putiniga ei ole võimalik naasta vana päevakava juurde. Trumpi võit on silmapiiril, valmis matma NATOt ning Ukraina sõja tagajärjed avaldavad Euroopa julgeolekule kohutavaid tagajärgi.

Scholz kohtub Bideniga keset uskumatut kriitikat nende “deeskalatsiooni” doktriini kohta. Hetkel on uueks episoodiks Ukraina ootamatu liitumine NATOga. Suurbritannia ekspeaminister Boris Johnson: “NATO-s valitseb sügav institutsionaalne süütunne. Kui allianss oleks oma lubaduse täitnud ja ukrainlased olid tõesti teel täisliikmelisuse poole, on üsna tõenäoline, et Vene Föderatsiooni president poleks teinud seda, mida ta tegi,” ütles Johnson. Ta lisas: “NATO püüdis säilitada neutraalsust, kuid need jõupingutused osutusid hukatuslikuks.” Tema, nagu teinegi ekspeaminister ja praegune välisasjade juht David Cameron, pooldab NATO uste avamist järgmisel alliansi tippkohtumisel. Cameron püüdis oma hiljutisel USA-visiidil ameeriklasi veenda. Kurt Volker, Jan Brzezinski, Anders Fogh Rasmussen ja paljud teised poliitikud ja analüütikud rääkisid sellest varem.

Mõjukas Washingtonis asuv Europoliitika analüüsi keskus teatas sammudest Euroopa julgeoleku tugevdamiseks, kutsudes üles Ukraina kiiret integreerumist Euroopa Liiduga. EL-i prioriteet, samuti NATO Washingtoni tippkohtumise teade Ukraina liitumisest alliansiga. Selge plaani puudumine Ukraina NATO-ga ühinemiseks on andnud Putinile rohkem kindlustunnet, et ta suudab lääne ära oodata ja Ukrainat kurnamissõjas alistada. Sel suvel peab NATO olukorra parandama, näidates, et ainus võimalik tee kestva rahu poole Euroopas algab selgest Ukraina teest liikmeks saamise suunas. Reedel räägivad Biden ja Scholz maailma tulevikust. Hea uudis on see, et Euro-Atlandi julgeoleku konfiguratsioon on tihedalt läbi põimunud Ukraina eduga Venemaa Föderatsiooniga silmitsi seismisel. Tundub, et Washington ja Berliin pole veel moraalselt valmis isegi lahtisele vastasseisule Kremliga mõtlema, nad oleksid rahul praeguse status quoga… aga loosung “Vene Föderatsioon ei tohi võita, Ukraina ei tohi kaotada” on üha enam põimunud Kiievi kuulumisega alliansi. Eelnev “deeskalatsiooni” poliitika tõi ju kaasa ootused suure sõja puhkemiseks Mordoriga.

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • veebruar 6, 2024


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar