Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 16. veebruaril

OPOLUKORD 16022024

Vene väed tegid hiljuti kinnitatud edusamme Kupjanski, Bahmuti, Avdiivka ja Donetski-Zaporižžja oblasti piirialal. Tavria opsuuna ülem Aleksandr Tarnavskyi nimetas olukorda Avdiivkas raskeks, kuid kontrollitavaks. Linna sees käivad ägedad lahingud. Ukraina väed kasutavad vaenlase ohjeldamiseks kõiki olemasolevaid jõude ja vahendeid. Toimub “plaaniline üksuste tugevdamine ja vägede manööverdamine ähvardavatel suundadel”. Lisaks on eraldatud täiendav ressurss laskemoona ja muid hävitamisvahendeid. „Kuulujutud“ räägivad aga sellest, et Ukraina on alustanud suuremat taandumist suurte ohvritega. Tuleb meeles pidada, et kontrollitud teavet on vähe. Venelased ujutavad inforuumi sihikindlalt üle valeinformatsiooniga, et tekitada ukrainlastes kaose, paanika ja läbikukkumise tunnet. Kaitsjate jaoks ei paista olukord paljulubav. Vene allikad teatatavad suvilate piirkonna territooriumil asuva Vinogradniki kindlustatud alade hõivamisest.

 • Venelased on linnas veelgi edasi liikunud ja tunginud ka koksitehase piirkonda,
 • Zenit on kukkunud, kuuldavasti õnnestus enamikul kaitsjatest taganeda,
 • Reserv logistika teed on väga tõsiselt ohus,
 • Olukord võib olla hullem, kui kaardil näidatud,
 • Olukord läheb järjest keerulisemaks, Avdiivka kukub suure tõenäosusega varsti, kui tõhusaid stabiliseerimismeetmeid ei võeta/ei ole võimalik võtta,

Kupjanski suund: Ukraina kaitsjad tõrjusid 1 rünnaku Ivanivka ümbruses (Harkivi oblastis), kus vaenlane andis õhurünnaku. Inteli ressursid kinnitavad Vene vägede suurt koondumist Kupianski-Kreminna rindele. Tõenäoliselt suurendavad RE väed selles operatsioonipiirkonnas peagi pealetungitempot.

Image

Lymani suund: Ukraina kaitsjad tõrjusid 5 rünnakut Ternõi, Jampolivka ja Vesele (Donetski oblast) lähedal. Selles piirkonnas tegi vastane katseid Ukraina kaitset murda.

Bahmuti suund: Ukraina kaitsevägi tõrjus 9 rünnakut Bohdanivka, Ivanivske, Klištšiivka, Andriivka (Donetski oblast) ümbruses, kus okupandid õhutoetusega üritasid oma taktikalist olukorda parandada.

Avdiivka suund: Ukraina kaitsjad tõrjusid 14 rünnakut Avdiivka ümbruses ja 1 rünnaku Pervomaiske (Donetski oblast) lähedal. Selles piirkonnas jätkavad okupandid õhutoetusega katseid Avdiivka vallutamiseks. Vaenlane tungis põhjast Lastochkino ja Avdiyivka suunas. Tavria relvajõudude rühmituse pressiesindaja Dmitri Lihhovi. Ukraina armee taandub Avdejevkas “soodsamatele positsioonidele“. Avdiivkas toimub manööver, kus meie üksused taanduvad soodsamatele positsioonidele. Varud Avdiivkasse viia ja evakueerimine sealt on keerulised. Kuid kasutatakse eelnevalt ettevalmistatud logistika reserv teed. Päev varem katkes Ukraina relvajõudude logistikaarter Avdievka lõuna- ja põhjaosa vahel vene rünnakutes millega püütakse piirata ümber Ukraina relvajõudude kaitsepositsioonid lõunas.

Venemaa väed jõudsid Avdiivka läänepoolse sissepääsuni. Olukord on muutumas Ukraina kaitsjate jaoks kriitiliseks ning hakkas ilmuma kinnitamata uudiseid, et osaline UA taganemine on alanud.

Image

Vene väed sisenesid Avdiivkast lõuna pool asuvasse endisesse õhutõrjebaasi, mis oli sealse Lõuna-Ukraina kaitseliini tugipunktiks. Ukraina väed taganesid, et vältida ümberpiiramist. Teatatakse, et Ukraina relvajõudude võitlejad lahkusid edukalt Avdiivkas Zeniti ja Cheburashka kindlustatud piirkonnast.

Image

 

Mar’inka suund: Ukraina kaitsevägi jätkab sissetungijate tagasihoidmist Krasnohorivka, Heorhiivka, Pobjeda, Novomõhhailivka (Donetski oblast) ümbruses.

Novopavlivka suund: Ukraina kaitsjad tõrjusid 3 rünnakut Pretšõstivkast lõuna pool ja Staromaiors’ke lähedal (Donetski oblast).

Zaporižži suund: vastane ei korraldanud pealetungi. Tavria operatiiv-strateegilise rühma pressiesindaja Dmitro Lihhovi. Okupandid valmistavad ette uut pealetungi Zaporožje suunas. Viimased päevad või nädalad Orihivi suunale koondunud vaenlase rühmitus ületab isikkoosseisu poolest praegu Avdiivi suunal tegutsevat gruppi. Ilmselge on, et moskvalased ei läinud sinna jalutama. Tema sõnul püüab Vene Föderatsiooni armee tõenäoliselt edu saavutada Robotino suunas.

Hersoni suund: okupandid ei loobu oma kavatsusest ajada Ukraina üksused Dnipro vasakul kaldal oma tugipunktidest välja. Päeva jooksul tegi vaenlane 1 katse rünnata Ukraina vägede positsioone.

____________________________________________________________

 • Eilse vene raketilöögi jälg mille tagajärjel põlesid 40 meetri raadiuses kõik puud maha. Kraater mille arvatavasti jättis Põhja-Korea lühimaa ballistiline rakett KN-23. 1000 kg kaaluva lõhkepeaga raketi võisid kõrvale juhtida Ukraina EW üksused – või see ei tabanud kuna on valmistatud Põhja-Koreas.

 • Vene “sõjaväekorrespondendid” teatavad, et Venemaa Musta mere laevastiku juht võis kaotada oma positsiooni pärast seda, kui Ukraina relvajõud hävitasid Caesar Kunikovi suure dessantlaeva. Mõnede “Z-kanalite” kohaselt täidab Musta mere laevastiku komandöri ülesandeid praegu staabiülem.

Image

 • Roman Svitan käsitles 15. veebruari uues sõjalises kokkuvõttes järgmisi teemasid:
  — mis on Zalužnõi tagasiastumise tegelik põhjus;
  — Venemaa kaotused Avdiivkas ületasid juba nende kaotusi Vugledaris ja Bahmutis;
  — kogenud piloodid ja maapealsed töötajad läbivad praegu Taanis ja USA-s F-16 lennukite ümberõpet
 • Saksamaa lubab 🇺🇦Ukrainale uut sõjalise abi paketti summas 100 €:
  • MRAP-ide arv ja tüübid on teadmata
  • Pommid väikeste droonide relvastamiseks
  • 77 veoautot MAN KAT1 A1 (koorma kandesüsteemiga)
  • Meditsiinitarbed
  • Varuosade paketid erinevatele relvasüsteemidele

Image

 • Julia Latõnina ja Arestovich arutlesid Putini intervjuus Ameerika ajakirjaniku Tucker Carlsoniga nõrkade külgede üle: erinevad minevikutõlgendused, sealhulgas vaidlused riikide seaduslike ja suveräänsete piiride üle ning eetiliste standardite ümberkujundamine sõjaliste operatsioonide kontekstis, Putini katse ehitada impeerium lääne regulaarsete pettuste ohvri positsioonist, kaasaegse vene maailma olemusest, kättemaksust Ukrainale, kognitiivse sõja õhutamisest ja muudest huvitavatest punktidest.
  • 00:00 Mis on Rus ja kes on venelased.
  • 02:35 Putini intervjuu nõrkused.
  • 06:10 Mineviku erinevad tõlgendused. Riikide õiguslikud ja suveräänsed piirid. Sõdades eetika kaotamise põhjused. Ajaloosündmuste erinevad kuupäevad tähendavad erinevaid territoriaalseid nõudeid.
  • 12:20 Genotsiid. Rahva jagunemine.
  • 15:50 Ukrainlased võitlevad oma enesetuvastuse kaitsmise eest. Ukraina sõjavangide kohtlemine venelaste poolt.
  • 20:33 Putini väited on imperiaalsed ja tema tegevuse eesmärk on ukrainlastele kätte maksta. Ta tõi välja, millised võiksid olla Ukraina kultuuri puudutavad keiserlikud aktsioonid, mis eraldavad Ukraina poliitilise projekti.
  • 25:13 Putin esitleb end tavaliste pettuste ohvrina. Impeeriumi saab petta ainult üks kord. Putini peamine soov ja mehhanismid selle saavutamiseks.
  • 33:12 Miks ukrainlased ei taha Venemaaga ühineda: ukrainlaste massimõrvad Vene armee poolt Mariupolis, piinamine Khersonis, Buchas.
  • 42:22 Te tunnete nad ära nende viljade järgi: kuidas Vene armee “vene rahvas” piinab Ukraina armee vene rahvast.
  • 47:06 Venemaa silmakirjalikkus: regulaarne petmine on vasakpoolsete protestiliikumiste populaarne strateegia läänes.
  • 53:11 Impeeriumid lepivad rahumeelselt kokku huvipakkuvates küsimustes või peavad õilsat sõda inimestega, kes ei taha nõustuda.
  • 57:22 Vene kiriku kustumatu plekk. Õige Rus ei ole Putini ega vene rahva oma.
  • 01:03:27 Putini soov liituda NATOga. Demokraatide silmakirjalikkus. Mitteetniline sõda.
  • 01:10:56 Putini eesmärk on kutsuda esile vastureaktsioon vihkamisele ja süvendada sõda. Kognitiivne sõda.
  • 01:18:08 Miks inimesed tänapäeva maailmas kergesti solvuvad?
  • 01:24:10 Venemaa on tõe tsivilisatsioon, mis vastandub modernsusele.
  • 01:28:35 Ukraina propaganda tunnused. Vene kultuuri tühistamine: kuidas tutvustada Ukrainat ukraina keeles maailma kultuuri?
  • Putini Venemaa ei ole impeerium ega puuduta Venemaad.
 • Itaalias toimus kaklus Vene ja Ukraina eskorttüdrukute vahel. Naised olid 57-aastase kliendi teenindajad. Seal tekkis nende vahel konflikt, ukrainlane ründas venelannat, peksis teda ja võttis talt rahakoti 440 euroga. Kannatanu pöördus arstide poole ja ukraina kodanik vastab nüüd kohtule.
 • Neli Venemaa lennufirmat koges lennutõrkeid ühe päeva jooksul: Lennufirma Rossija Airlines reisilennuk Sukhoi Superjet 100 tegi mootoririkke tõttu hädamaandumise Moskva Šeremetjevo lennujaamas. Lennuk oli lennul Moskvast Peterburi. Pärast starti Vnukovost 2,5 kilomeetri kõrguselt teatas meeskond vasakpoolse mootori rikkest. Selle andmetel otsustas kapten algselt pärast kütuse lõppemist lähtelennuväljale naasta, kuid 15 minuti pärast muutis otsust ja teatas, et suundub Šeremetjevo varulennuväljale. Veel kaks intsidenti lennukitega, milles osalesid lennufirmad Azimuth ja Alrosa, mis mõlemad naasid lähtelennujaama. Esimene lendas Nižnevartovskist Mineralnõje Vodysse ja tiirles mitu tundi Megioni kohal tehnilise rikke tõttu, kus kütus lõppes. Neljapäeva hommikul maandus tehnilistel põhjustel tagasi ka Novosibirskist Neryungrisse (Jakuutia) lennanud Alrosa Airlinesi Boeing-737. 15. veebruaril põrkas Moskvast Stavropoli lendu lennanud Pobeda Boeing 737-800 sabaosaga vastu rada. Lennuk ei jõudnud sihtkohta; Stavropoli udu tõttu suundus see Mineralnõje Vodõ asenduslennuväljale. Lennuk keelati edasiste lendude tõttu.
 • Väidetavalt õnnestus ukrainlastel taganeda Zenith (Avdiivka lõunaservas) ja Tcheburashka (Avdiivka ida servas) kindlustatud punktidest. Koksitehas peaks olema ukrainlaste käes veel. Taandumine Avdiivkast tähendab ka taandumist Marinkast kuna tegemist on seotud kindlustuste tsooniga. Teine kaitseliin aga pole pooltki nii võimas kui oli Avdiivka ja Marinka esimene liin mis on vastu pidanud 2014’st aastast. Radu Hossul ja Ukraina 3. Ründebrigaad kirjutavad:Täna oli Avdiivka lahingus kriitiline hetk. Venelased piirasid Zeniidi kindlustused  päeval ümber ja ilmusid esimesed kaadrid selle hõivamisest sissetungijate poolt. Mõni päev tagasi Avdiivka kaitset tugevdama saadetud 3. rünnakbrigaad seisab silmitsi venelaste lainetega, kes lihtsalt põrkavad Ukraina kaitsele vastu absoluutselt ilma sõjalise või inimliku põhjuseta. 3. ründebrigaad selgitas täna Telegrami kanalil, et nad pole midagi sellist näinud isegi kõige mustemates Bahmuti lahingutes.Avdiivka on langemas venelaste kätte. Sõjaeelne linn, kus viimasel loendusel oli 32 000 elanikku, alates 2014. aastast rindelinn, mida on invasiooni algusest peale pidevalt pommitatud, valmistub langema. Pärast 2 aastat, pärast seda, kui venelased registreerisid siin umbes kaks korda rohkem surmajuhtumeid, kui neil oli kümme aastat kestnud sõjas Afganistaniga. Nad on siin kaotanud arvatavasti ligi 1000 tanki, soomukit ja suurtükiväe ning mõnedel andmetel üle 30 000 sõjaväelase. Kahjuks hukkus ka palju ukrainlasi ja suureks põhjuseks on laskemoona puudus, lisaks venelaste arvuline ülekaal sõdurite, varustuse ja laskemoona osas.Loodan, et Ukraina relvajõududel õnnestub linnast enne järjekordset Deblatsevet taanduda. Ukraina võitlejatele, kes võitlesid erakordse visaduse ja meeletu julgusega, Ukraina võitlejatele, kes ohverdasid end, saame avaldada vaid erakordset austust. Armee vastu, mis on arvuliselt lõputult parem, kontekstis, kus nad välist abi ei saa, õnnestus neil tekitada venelastele kaotusi, mis jäävad ajalukku, mida Putin tahab varjata. Oma julguse ja ohvrimeelsuse kaudu on nad hoidnud kinni paljud Vene üksused, mis pole seega suutnud mujal Ukrainas hävingut tekitada.Au neile! Au ukrainlastele!
 • Volodymyr Zelenskyi õhtune pöördumine: “Pidasime täna mitu ettevalmistavat kohtumist enne meie rahvusvahelist tegevust… Plaanis on olulised kohtumised partneritega. Uued kokkulepped. Teeme kõik, et muuta nad Ukraina jaoks tugevaks, ja ma olen kindel, et see nii läheb. Loome oma riigile uut julgeolekuarhitektuuri, mis ei aita mitte ainult siin ja praegu, vaid tõesti pikemas perspektiivis. Ja see on midagi, mida Ukrainal pole kunagi olnud, kuigi seda on alati vaja olnud.”
 • Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi juht Kirill Budanov ütles Ukraina telekanalile ICTV antud kommentaaris, et USA juhitud Ukraina kaitse kontaktrühma 19. kohtumisel 14. veebruaril Ramsteini formaadis lubasid läänepartnerid Ukrainale tugevdada toetust mitmes valdkonnas. “Eelkõige võin märkida toetust meie õhutõrjele täiendavate rakettide ja laevavastaste raketisüsteemide jaoks mõeldud rakettide hankimisele. Õhutõrjerakettide osas on see arv üsna korralik.“
 • Lockheed Martin on juba suurendanud M142 HIMARSide tootmist 48-lt 60-le aastal ja jõuab 2024. aasta lõpuks 96-ni aastas. Eelmine MAX-i sihtmäär 2024. aastaks oli 72 aastas, 96-ni aastas ei olnud plaanitud. Tootmisvõimsuse kasv tuleneb Ukraina täiendavate assigneeringute seadustest tulenevale rahastamisele ja märkimisväärsele välismaise sõjalise müügi nõudlusele, Austraalia, Eesti, Itaalia, Läti, Leedu, Maroko ja Taiwani allkirjastatud või ootel olevatele tellimustele ning Poola ja Ukraina jätkuvale täitmisele. Pluss USA enda lepingud. Javelin on ületanud ka 2024. aasta MAX määra 300 võrra, jõudes 2400-ni aastas.

 

 

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • veebruar 16, 2024


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar

Your email address will not be published / Required fields are marked *