Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 11. mail

OPOLUKORD 11052024

Ukraina Peastaap: Praegu käivad Harkivi piirkonnas kaitselahingud Vene sissetungijate katsete vastu korraldada pealetungi ja tungida sügavale meie riigi territooriumile. Harkivi oblasti Liptsi ja Vovtšanski asulate suundadel jätkuvad rünnakud. Vaenlane kasutab jalaväge ja varustust.
Samuti käivad praegu lahingud asulate pärast piirialadel, mis tegelikult asusid hallis tsoonis – Strilecha, Pylne ja Borysivka, samuti Oliinikovo ja Ohirtseve piirkonnas.
Ukraina kaitsevägi tegutseb ettevalmistatud kaitseliinidel ülesandega katkestada vaenlase pealetung ja hävitada meie kaitsesse kiilunud okupant. Meie lahinguüksuste tugevdamise otsused viiakse ellu.

Harkivi suund: Vaenlane kinnitab Vene relvajõudude edasitungi Harkovi oblastis Strelechya-Krasnoe-Pylnaya-Borisovka külade piirkonnas Liptsovi suunas, samuti Pletenevka küla lähedal Volchanski suunas. Rünnakutest osaleb jalaväevägi, mis kasutab vähe rasketehnikat, kuid suurtükitule, luure UAV-de ja elektrooniliste sõjasüsteemide katte all. Vaenlase sõnul pole Vene relvajõudude põhijõude veel lahingusse toodud. Olukord Pylna külas. Vaenlane on vabalt külas viibinud. Vaenlane koondas oma jõud ja asus liikuma nii naaberküladesse kui ka lõuna poole. Vene väed liiguvad Harkovi oblastis edasi. Seni on üksikasju vähe ja operatsiooni ulatus on ebaselge. On selge, et paljud piirialad on tule all ning Ukraina territooriumil asuv väike varustuskolonn on juba hävitatud. Ilmuvad evakuatsiooniteated. Jälgime olukorda, õhtuks selgub täpselt, mis seal toimub. Suur rünnak Harkovile või kohalikud diversioonilöögid. Kinnitamata andmetel on agressor põhjas hõivanud 35km2.

Täna hommikune täiendus: Hommikul jätkas vaenlane Glubokoye asula tsoonis teatud suundades rünnakuoperatsioone. Suurtüki rünnakud Staritsa suunas. Rünnakuid on oodata ka teistes suundades, eriti Streleche-Glybokoe piirkonnas.

Venelased teevad katseid Harkivi piirkonna maismaapiirist läbi murda. Öösel üritati rasketehnikaga läbi murda Vovchanski suunas. Rünnak löödi tagasi. Praegu on toimuv pigem ettevalmistus- ja lahinguluure. Kõik, milleks Venemaa relvajõud praegu võimelised on, on Harkivi ja selle piirkonna tulistamise intensiivistamine ning piirikülade hõivamine. Piire tugevdatakse. Relvajõud on valmis. Põhjapiiril asuvad vaenlase väed on esindatud kolmes grupeeringus: GV Brjansk, GV Kursk, GV Bilhorod. Kokku;  umbes 50 000 sõdurit, 400 tanki, 930 BMV, 990 suurtükki ja 120 reaktiivsüsteemi. Ja kogu see grupp hoiab 700 km pikkust rinnet.

Põhja suunas suurendab vaenlane sõjalist kohalolekut piirialadel, viib läbi diversiooni ja luuretegevust, viib läbi asulate tulistamist Venemaa territooriumilt, suurendab miinitõkete tihedust Ukraina riigipiiri ääres. Vaenlase suurtükiväe ja miinipilduja tule tõttu kannatas üle 10 asula, nende hulgas Karpovychi, Tšernihivi oblasti Progress; Tšernatske, Yastrubi piirkond, Ulanove Sumy piirkond.

Harkivi suunal sooritas vaenlane 5 rünnakut Harkivi oblasti Krasne, Morohovetsi, Oliynikove, Gatishche asulate aladel.

Kupiansky suunal tõrjusid meie sõdurid 10 rünnakut Brestove Harkivi oblastis Synkivka asulate aladel; Luhanski oblasti Stelmakhivka, kus vaenlane püüdis lennunduse toel taktikalist positsiooni parandada.

Limanski suunal on kaitsevägi tõrjunud 6 rünnakut Makiyivka Luhanski oblasti ja Torske Donetski oblasti asulate aladel.

Bakhmuti suunal võitlesid meie sõdurid 17 rünnakuga Luhanski oblasti Bilogorivka asulate aladel; Verkhnyokamianske, Rozdolivka, Grigorivka, Bogdanivka, Kalinivka, Klishchiyivka ja Andrijivka, kus vaenlane püüdis lennunduse toel taktikalist positsiooni parandada. Samuti sooritas vaenlane õhurünnakuid sõpruse asula piirkondades, Chasiv Yar Donetski oblastis.

Avdiyivka suunal tõrjusid meie kaitsjad 22 rünnakut Kalinovo, Novooleksandrivka, Sokili, Uman Donetski oblasti asulate aladel, kus vaenlane, keda toetas lennundus, püüdis meie üksusi okupeeritud piiridest välja lükata. Samuti korraldas õhurünnakuid Stara Mykolaivka, Novogrodivka, Novopokrovskke, Netajlove Donetski oblasti asulate piirkondades.

Novopavlivski suunal jätkavad kaitsevägi vaenlase piiramist Novomõkhailivka edelaosas ja Sweet Donetski oblastis Krasnogorivka asulate aladel, kus vaenlane üritas 3 korda meie vägede kaitsest läbi murda.

Orekhivi suunal ründas vaenlane 8 korda meie kaitsjate positsioone Staromayorski Donetski oblasti ja Robotinogo Zaporižžja regiooni aladel. Vene väikesed edusammud Staromaiorske lähedal ja Netailovesse.

Hersoni suunal vaenlane ründetegevuse päeval ei viinud.

___________________________________________________

 • Roman Svitan käsitles 10. mai uues sõjalises kokkuvõttes järgmisi teemasid:
  – milline on praegune olukord relvajõududes Donetski suunal;
  – Venemaa rafineerimistehast tabasid Ukraina droonid;
  – üksikasjad ründelennuki Su-25 allatulistamise kohta Donetski oblastis.
 • Ukraina relvajõud kaitsevad aktiivselt positsioone idas vaenlase uute rünnakute eest. 10. mail kella viie paiku hommikul üritati aga Harkivi oblastis soomusmasinate katte all kaitsest läbi murda. Venemaa alustas küll uusi vasturünnakuid Harkivi suunas. Venelaste põhirünnakud löödi tagasi ja nüüd jätkuvad erineva intensiivsusega lahingud. Kaitse tugevdamiseks sellel suunal saadeti reservüksused, kuid piiririba lähedal on juba teatav “hall tsoon”.
  • 00:00 – Kaluga lähedal põleb rafineerimistehas
  • 03:16 – Venemaa pealetung Harkivi lähedal
  • 13:34 – Mis on Kupjanski lähedal muutunud?
  • 14:51 – okupandid ei saa Chasiv Yari vallutada
  • 16:27 – Venelaste lüüasaamine Ocheretino lähistel
  • 20:20 – hävitati üle 3000 Vene tanki
  • 22:58 – Saabumine läbi Mariupoli
  • 24:39 – Salajased tehased Ukrainas
 • ISW: Vene väed alustasid 10. mai hommikul pealetungioperatsiooni piki Vene-Ukraina piiri Põhja-Harkivi oblastis ja saavutasid taktikaliselt olulisi edusamme. Vene väed viivad tõenäoliselt läbi Harkivi linnast põhja pool ründeoperatsiooni algfaasi, mille tegevuse eesmärgid on piiratud, kuid mille eesmärk on saavutada strateegiline efekt, kaasates Ukraina elavjõudu ja materjale teistest Ida-Ukraina rinde kriitilistest sektoritest. Vene väed on seni teinud piirkonnas kaks piiratud jõupingutust, ühe Harkivi linnast põhja pool Lyptsi suunas ja ühe Harkivi linnast kirdes Vovtšanski lähedal. Ukraina kaitseministeerium teatas, et täpsustamata suurusega Vene soomusrünnakrühmad üritasid varahommikul Vovtšanski lähedal Ukraina kaitsest läbi murda ja lahingud jätkusid piirkonnas pärast seda, kui Ukraina väed tõrjusid Venemaa rünnakud. Vene ja Ukraina allikad väitsid, et Vene väed alustasid ööl vastu 9.–10. maid ka jalaväe rünnakuid Strilecha (Lyptsist põhja pool) ja Zelene (Lyptsi kirdes) vahel. Vene ja Ukraina allikad teatasid, et Vene väed intensiivistasid märkimisväärselt õhulööke, suurtükituld ja MLRS-lööke Ukraina positsioonide, logistika ja infrastruktuuri vastu enne Venemaa pealetungioperatsioone nendes piirkondades ja nende ajal.Ukraina ajakirjanik Juri Butusov ja Ukraina väljaanne Ukrainska Pravda teatasid, et Vene väed vallutasid Strilecha, Krasne, Pylna ja Borisivka (kõik Lyptsist põhja-kirde suunas) ning Butusov teatas, et Vene väed on viie kilomeetri sügavuses ja 10 kilomeetri sügavuses piirkonda sisenenud. Geolokatsiooniga kaadrid kinnitavad, et Vene väed on vallutanud Pylna ja tunginud asulast lõunasse ning Vene allikad on samuti laialdaselt väitnud, et Vene väed vallutasid Strilecha, Krasne ja Borisivka. NASA Fire Information for Resource Management (FIRMS) 10. mai andmed näitavad, et nendes neljas asulas ja selle läheduses on tõenäoliselt toimunud rasked lahingud. ISW hindab Ukraina usaldusväärsete aruannete ja tõendite ülekaalu põhjal suure kindlusega, et Vene väed on hõivanud Strilecha, Krasne ja Borisivka, kuid ei ole veel jälginud selle hinnangu geograafilist kinnitust. Samuti väitsid Vene allikad, et Vene väed vallutasid Zelene, Ohirtseve ja Hatõštše (mõlemad Vovtšanskist läänes). Reuters teatel on kõrge Ukraina sõjaväe allikas väitnud, et Vene väed tungisid Vovtšanski lähedal vähemalt ühe kilomeetri sügavusele. ISW hinnangul on Vene väed edasi liikunud Vovtšanski suunas, kuid pole leidnud piisavalt tõendeid, et hinnata ligikaudset rindejoont lähipiirkonnas. Ukraina allikad teatasid, et hiljem pärastlõunal jätkusid lahingud Krasne, Morokhovetsi (Lyptsist kirdes), Oliinõkove (Lyptsist kirdes) ja Hatõštše lähedal.

Image

 • USA teatas uuest sõjalise abi paketist Ukrainale. See pakett on suunatud Ukraina kriitiliste vajaduste lahendamisele. Paketi komponentide kogumaksumus ulatub 400 miljoni dollarini. Vahendid eraldatakse PDA programmi raames – otsetarned USA armee reservidest.  Pakett sisaldab:
  • Patrioti õhutõrjesüsteemi lisamoona;
  • lisamoona NASAMSi jaoks;
  • MANPADS Stinger;
  • seadmed Lääne raketisüsteemide, rakettide ja radarite integreerimiseks Ukraina süsteemidega;
  • täiendavad HIMARSid ja laskemoon nende süsteemide jaoks;
  • 155 mm ja 105 mm kaliibriga suurtükimürsud;
  • Bradley BMP;
  • APC M113;
  • MRAP-id;
  • haagised rasketehnika transportimiseks;
  • PTKR TOW;
  • Javelin tankitõrjekompleksid ja tankitõrje granaadiheitjad AT-4;ülitäpne lennumoona;
  • HARM radarivastased raketid;
  • käsirelvad ja lisalaskemoon käsirelvade ja granaatide jaoks;
  • lõhkeaine ja vahendeid takistuste kõrvaldamiseks;
  • ranna- ja jõevalvekaatrid;
  • keemilised, bioloogilised, radioloogilised, tuumakaitsevahendid;
  • varuosad, hooldusseadmed ja muud abiseadmed.
 • Zelensky: Peamine Harkivi piirkond. Vene väed üritasid täna laiendada operatsioone Ukraina vastu. Me mõistame okupandi vägede ulatust, näeme tema plaani. Meie sõdurid, meie suurtükivägi, meie droonid reageerivad okupandile. Olen tänulik igale meie sõdurile, igale seersandile, igale ohvitserile, kes kaitseb meie positsioone nii, nagu peab. Lisame oma jõud Harkivi suundadele. Ja piki oma riigipiiri ja kogu rindejoont hävitame me alati okupandi nii, et see nurjab kõik Venemaa ründavad kavatsused. Täna andis Holovkom mulle aru nii hommikul kui õhtul, ta on pidevalt ühenduses kaitseministriga – anname kõik vajaliku oma positsioonide kaitsmiseks. Kõik sõltub meie sõdurite stabiilsusest ja kõik, kes omavad positsiooni, kaitsevad nüüd kogu Ukraina positsiooni. On oluline, et partnerid toetaksid õigeaegsete varudega meie sõdureid ja Ukraina stabiilsust. Tõesti õigeaegne. Pakett, mis tõesti aitab, on Ukrainasse toodud relvad, mitte ainult paki väljakuulutamine. Tänan iga juhti, kes olukorda nii tajub.

 

 

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • mai 11, 2024


Previous Post

Next Post