Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Venemaa suurpealetung vist algas 09. mail?

Ukraina maavägede ülem kindralleitnant Oleksandr Pavliuk intervjuus The Economistile rääkis, et sõja kriitiline faas saabub järgmise kahe kuu jooksul. „Venemaa teab, et kui saame kuu või kahe jooksul piisavalt relvi, võib olukord pöörduda.“ See, et Venemaa seda teab, näitab tõusuteel olev rünnakute arv ning see, et need on meeleheitlikumad ning elavjõudu raiskavad. Mis on ka maailmale silma jäänud. Raketirünnakud energia taristu vastu teenivad samuti lääne abi tõkestamise eesmärki. Rahuajal ja lääne eeskujul, on Ukraina ka suure osa oma raudtee transpordist elektrifitseerinud. Abi aga saabub suuresti raudteed mööda.

Kuu-kaks tagasi olid ukrainlased veel kindlad, et Harkivi suunast Venemaa rünnakut ei tule. Viimane kuu on olnud vaikne kuid kui ma oma märkmeid revideeriks, siis paar nädalat tagasi kirjutati vene üksuste liigutamisest põhja. Veel eile kirjutas Krakeni komandör Nemitšev, et mai keskel plaanivad okupandid rünnakut Harkivi piirkonnale. Piiri taha on koondunud 40K-50K agressori sõdurit ja vaevalt et need vene vabaduse leegioni eest kaitseks on. Tema hindas, et vene armee linna ei pääse kuna kaitse on nüüd palju tugevam. Nende eesmärgid oleks Harkivi äralõikamine Kiievist või 10 km laiuse puhvertsooni loomine. Tundub, et ukrainlastel oli mingi info saabuvast rünnakust olemas kuid öösel ja varahommikul alanud rünnak oli neil siiski üllatuseks. Varahommikustes uudistes veel ründamise infot ei olnud.

Harkivi oblasti juhi sõnul üritasid eile õhtul Harkivi oblastis piiri ületada mitmed Vene luurerühmad, kuid need tõrjuti. Ukraina Kaitseministeerium teatab, et … „Ukraina kaitsejõud kaitsevad tugipunkte Harkivi oblastis. Möödunud ööpäeva jooksul kasutas vaenlane Vovtšanski suunal õhulöökide sooritamiseks juhitavaid õhupomme. Öö hakul suurendasid Vene okupandid suurtükiväe toel tulesurvet meie kaitseliinile. Umbes kell 5 hommikul üritas vaenlane soomukitega meie kaitseliinist läbi murda. Praeguse seisuga on need rünnakud tõrjutud; erineva intensiivsusega lahingud jätkuvad. Rindepiirkonna kaitse tugevdamiseks on paigutatud reservüksused. Ukraina kaitsejõud jätkavad vaenlase pealetungi pidurdamist.“

Sõltumatute allikate sõnul on Venemaa relvajõud alustanud siiski suurpealetungi Kirde-Ukraina Harkivi oblasti vastu. Põhja grupeeringus on soomuskolonnid ja mehhaniseeritud jalavägi raskekahurivägi ja taktikalised lahingulennukid. Grupeering, nagu eespool mainitud, on 40K-50K. See on ületanud Ukraina piiri Lääne-Venemaa Belgorodi piirkonnast mitut marsruuti mööda. Vaenlane üritas siseneda mitmetes piiriäärsetes asulates – Strelecha-Krasne-Pylna-Borysivka külades. Samuti Gatištše-Pletenivka asulates. Peamised vene jõud rünnakul on jalaväelased väikese hulga tehnika toel. Eelnimetatud asulatest kaugemale liikuda ei julgeta, võib-olla on oodata suuremate jõudude kaasamist. Vaenlase poolt hetkel kasutatavatest ressurssidest sügavaks edasiliikumiseks ei piisa kuid vaenlane destabiliseerib piirialasid. Pole teada, kui palju põhijõude on ta valmis selleks manöövriks kasutama.

Ukraina reservelemente toimetamine piirkonda on toimumas, et peatada vaenlase edasiliikumine. Ukraina allikate andmetel on venelastel siiski õnnestunud piirkonda rajada mitu sillapead, kusjuures Ukraina kaitsjad kannatasid alguses üllatus-rünnaku tõttu märkimisväärseid kaotusi. Seni on venelased teatanud mitme piiriäärse küla hõivamisest, mis olid hallis tsoonis; Streletšja, Pilna, Borisovka ja Pletenevka läksid Venemaa kontrolli alla. Kinnitust veel pole ja sügavaid läbimurdeid ei täheldatud. Kõige raskemad lahingud ja tulistamine toimub Vovtšanski linna piirkonnas. Aktiivselt kasutatakse ka EW ja UAV süsteeme. Ilmusid kaadrid Ukraina allikatelt Venemaa soomukite ja isikkoosseisu kaotustest Kirde-Ukraina Harkivi piirkonnas ja Gostri Kartuzy üksuse võitlejatelt, mis viitavad okupantide varustuse hävitamises piirialal Pylna küla lähedal sissesõidul asulasse. Vovtšanski suunas on olukord praegu väga raske. Oli raske öö, ütleb 24. ZSHB “Aidar” sõdur. Lähiajal on oodata ka Venemaa põhijõudude kaasamist. Vovchanskist Harkivisse on vaid umbes 70 km.

Viimase paari päeva lahingute info näitab, et venelaste rünnakute intensiivsus Avdiivka ja Bahmuti piirkonnas pole vähenenud vaid pigem suureneb. Harkivi lisandumine viitab sellele, et agressori suur pealetung on alanud. Otsustavaks saab see, kas Ukraina suudab pealetungivad jõud hävitada või mitte. Minu hinnangul on see venelaste viimane meeleheitlik … sõda vist sellega ei lõpe.

Avaldatud Postimehes 11. mail, 2024.

https://arvamus.postimees.ee/8018609/hannes-toomsalu-venemaa-suurpealetung-vist-algas?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1VwB_jKIrPWgRfWBxPDsFiWKaP_Tg4hvH9Y79cmBTM-V3E2jNanadt7rk_aem_AQaKBvr9Zg6LRCvx6tqrTQAr3ixUFbIejDeQayAxu86PD2elFZHSAXGrDd1jeeV-AM1zjBiLyLU5SEe10JKfsSpv

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • mai 12, 2024


Previous Post

Next Post