Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 13. mail

OPOLUKORD 13052024

Syrskyi: Olukord on Harkivi oblastis halvenenud, võitlused piirialadel jätkuvad. Relvajõudude üksused peavad raskeid kaitselahinguid ning Venemaa katsed Ukraina kaitsest läbi murda on peatatud. Vaenlane ründab aktiivselt meie üksusi mitmes suunas eesmärgiga tungida sügavale meie riigi territooriumile. Ukraina kaitsevägi teeb kõik selleks, et hoida kaitseliine ja positsioone, tekitada vaenlasele kahju. Kupjanski, Siverski, Lõmanski, Pokrovski suundadel jätkuvad ägedad lahingud, olukord muutub väga dünaamiliselt. Mõnes piirkonnas on vaenlane osaline edu, teistes – kaitsejõud suruvad vaenlast ja parandavad oma taktikalist positsiooni. Kramatorski suunas ei lakka vaenlane Chasiv Yari linna kontrolli alla võtma püüdes taastada kaotatud positsiooni Klishciivka piirkonnas.

ISW: Vene väed tegid hiljuti 12. mail kinnitatud edasitungi Lytpsi (Harkivi linnast põhja pool) suunas. 12. mail avaldatud geograafilised kaadrid näitavad, et Vene väed tungisid Pylnast lõunas ja Lukjansist põhja pool (Lyptsi kirdes) asuva tuuletõkkeni. . Vene ja Ukraina allikad teatasid lahingutest Lyptsi suunas Hlyboke’i (Lyptsi põhja pool) ja Lukjantsi lähedal.

Vene väed jätkavad veidi edasiliikumist Harkivi oblasti põhjaosas. Olulist mehhaniseerimist pole veel nähtud, kuid see on algus. Vene väed näivad siiani olevat 11. armeekorpus, 18. motolaskur diviis ja uus 72. motolaskur diviis. Kokku umbes 30K millest sisenes Ukrainasse umbes 5 pataljoni. Vene väed jätkavad survet mujal, kuid Ukraina kaitse peab enamasti vastu, väljaspool Harkivi on teatatud vaid väikestest muudatustest.

Sumy regiooni piirialadel säilitab vaenlane sõjalise kohaloleku, viib läbi diversiooni-luuretegevust, viib läbi asulate pommitamist Venemaa territooriumilt, suurendab miiniplahvatusohtlike aedade tihedust Ukraina riigipiiri ääres.

Harkivi suunal sooritas vaenlane 10 rünnakut Lukyantsi, Süva, Vovtšanski, Bugruvatka Harkivi oblasti asulate aladel. Lahingud käivad suundades Pylna – Lukyantsi, Pylna – Hlyboke, Pylna – Oliynikove, Murom – Bugruvatka. Lisaks viib vaenlane läbi rünnakuoperatsioone suundades Strelech – Hlyboke, Oliynikove – Hlyboke, Olynikove – Lukyantsi, Murom – Staritsa, Pletenivka – Tyche.

Harkivi oblast, Liptsi rajoon: vaenlane okupeeris tegelikult Morokhovets-Oliynikove-Zelene asulad ja jätkab liikumist Liptsi küla suunas. Aktiivne võitlus jätkub Lukyantsi pärast, mille vaenlane on peaaegu täielikult okupeerinud. Okupandid püüavad Hlybokys kanda kinnitada, jalaväelased üritavad edasi liikuda, kuid nad on pideva tule all, eriti kaitseväe FPV-droonidelt, mis raskendab oluliselt liikumist, kuid kahjuks see neid ei takista.

Harkivi oblast, Vovtšansk: vaenlane jätkab edasiliikumist Vovtšanskisse, et kinnistuda linna edasiseks sisenemiseks. UA võitlejad teevad jõupingutusi, et rünnakut tagasi hoida. Linn on tugeva suurtüki all, jätkub tsiviilelanikkonna evakueerimine. Vaenlase okupatsioonist oli arvukalt teateid, nt. Gatishche, kuid teave on täpsustamisel. Praegu on vaenlasel taktikaline edu. Vaenlane kasutas Vovtšanski linna ründamiseks märkimisväärseid jõude kuni 5 pataljoni koosseisus ega arvestanud oma kaotustega. Vene sissetungijad kaotasid ainuüksi sel suunal hukkudes ühe päevaga üle 100 okupandi.

Eile keskendusid okupandid sellele, et püüda olemasolevatel piiridel kindlustuda ja mitte edasi liikuda. Kaitseväe kahjustused raskendavad liikumist, vaenlane koondub ja keskendub rohkem asustatud alade tulistamisele, kasutades seeläbi võimalust täiendavate reservide moodustamiseks. Liikus palju erinevaid versioone piiriläbimurde põhjustest ja sündmuste arengust. Küsimusi ja probleeme on palju, nii kindlustuste kui ka toimunud sündmuste üldise arengu kohta.

Kupiansky suunal tõrjusid meie sõdurid 9 rünnakut Brestove Harkivi oblastis Petropavlivka asulate aladel; Stelmakhivka Andriyivka Luhanski oblastis, kus vaenlane püüdis taktikalist positsiooni parandada.

Limansky suunal tõrjuti kaitseväe 15 rünnakut Luhanski oblasti Novoyegorivka, Makiyivka ja Serebryanski о блаkogo metsanduse aladel; Terni Donetski oblast, kus vaenlane, keda toetas lennundus, püüdis läbi murda meie vägede kaitsest.

Siversky suunal tõrjus kaitsevägi 10 rünnakut Bilogorivka Luhanski oblasti asulate aladel; Verkhnyokamianske, Spirne, Vyymka, Rozdolivka Donetski oblast.

Kramatorski suunal võitlesid meie sõdurid 16 rünnakut Grigorivka, Novy, Andrijivka ja lõuna Ivanivski Donetski oblasti asulate aladel, kus vaenlane püüdis taktikalist positsiooni parandada.

Toretsky suunal ei viinud vaenlane läbi ründeaktsioone, vaid sooritas õhurünnakuid Donetski oblasti sõpruse ja New Yorgi asulate aladel.

Pokrovski suunal tõrjusid meie kaitsjad 30 rünnakut Novooleksandrivka, Sokili, Novopokrovski, Umans т івke, Yasnobrodivka, Donetski oblasti Netaylove asulate aladel, kus vaenlane püüdis lennunduse toel meie üksusi okupeeritud piiridest välja lükata.

Kurakhivi suunal jätkab kaitsevägi vaenlase piiramist Krasnogorivka asula piirkonnas, kus vaenlane, keda toetas lennundus, püüdis 4 korda meie vägede kaitsest läbi murda.

Ukraina kaitsjad tõrjusid 16 rünnakut Vodyane’i, Urozhayne’i, Staromayorskke Donetski oblasti asulate aladel, kus vaenlane püüdis meie üksusi okupeeritud piiridest välja lükata.

Gulyaipili suunal ei korraldanud vaenlane ründe- (rünnaku)tegevusi, vaid sooritas suurtükiväe ja miinipildujate tulistamist Zaporižžja piirkonna Chervone’i ja Zeleniy Guy asulatel.

Orihhivo suunal ründas vaenlane 2 korda meie kaitsjate positsioone robotinogo zaporižžja piirkonnas. Suurtükiväe ja miinipildujate tulistamine toimus üle 10 asula, sealhulgas Robotiin, Novodanilivka, Zaporižžja piirkonna Pjatykhatka.

Hersoni suunal vaenlane ründe(tormi)tegude päeval ei viinud. Vaenlane põhjustas õhurünnaku Lvivi Khersoni oblasti asula piirkonnas. Suurtükiväge ja miinipildujaid tabas umbes 20 asulat, sealhulgas Mykolaivka, Olgivka, Lviv, Krynki Khersoni oblastist.

______________________________________________________________

 • Venemaa president Vladimir Putin asendas Sergei Šoigu Venemaa kaitseministri ametikohal Andrei Belousoviga 12. mail, viies Šoigu julgeolekunõukogu sekretäri kohale Nikolai Patruševi asemele. Need Venemaa presidendivalimistele järgnenud kõrgetasemelised ümberkorraldused viitavad tugevalt sellele, et Putin astub olulisi samme Venemaa majanduse ja kaitsetööstuse baasi (DIB) mobiliseerimiseks, et toetada pikaleveninud sõda Ukrainas…Šoigu ei läbinud aastal kõige olulisemat testi, erioperatsiooni Ukrainas. Suure tõenäosusega peab nüüd ootama olulisi administratiivseid muudatusi kaitseministeeriumi struktuuris, paljude vanade inimeste lahkumist ja uute esilekerkimist. Belousov moodustab oma ülesannete täitmiseks oma inimestest meeskonna. Võimalik, et tulevikus pääsevad kodumaale tehtud teenete eest kriminaalasjast mitte ainult Timur Ivanov, vaid ka mõned teised tõhusad kaitseministeeriumi administraatorid, kes endiselt struktuuris oma ametikohal töötavad.
 • Ukraina kaitsjad lõid venelased Harkivi oblastis Vovtšanskist välja. See linn on aga praegu suurim oht. Jätkub tsiviilisikute evakueerimine piirialadelt. Vene armee plaanib jõuda piirkonnas strateegilistesse kõrgustesse. Mida oodata Venemaa pealetungilt – ütleb Vasyl Pehnyo “News Factory” arvustuses.
  • 00:00 Vasyl Pekhno olukorrast rindel
  • 00:10 Zelenski avaldus Harkivi oblasti kohta
  • 07:20 Kas Vovtšanski lähedal kindlustusi polnud?
  • 10:13 TrO vastas kuulujuttudele positsioonidelt “põgenemisest”.
  • 12:17 Miks on TrO võitlejatel raske oma positsioone hoida
  • 16:51 Venelased löödi Vovtšanskist välja
  • 23:36 Ternovest saab Harkivi piirkonna võtmepunkt
  • 25:37 Mis toimub rinde teistes piirkondades
 • Ukraina relvajõudude reservkolonel, endine kindralstaabi ohvitser ja sõjaekspert Oleg Ždanov ütles, et Vene Föderatsioonil õnnestus Ukraina relvajõudude kaitsest läbi murda ja umbes 5 pataljoni sisenes Harkivi territooriumile. Vene Föderatsiooni läbimurre ulatub 2–5 km sisemaale. Kesk- ja lõunaterritooriumil puuduvad kaitseliinid. Probleeme on aga ka Vene Föderatsioonil. Esimesed vangid väidavad, et nad saadeti lihtsalt miiniväljadele surema, Vene Föderatsiooni kindralid ütlevad otse: “Me kõik sureme.” Harkivi oblasti territooriumil võib Tšornobajivka lahingute stsenaarium korduda.
 • Hanna Maljar: Venelased ei saanud Donetski oblastis edasi liikuda. Nad proovisid pikka aega. Kuid viimase pooleteise aasta jooksul on Avdiivka dünaamika näidanud, et selliste kaotustega poleks nad sel kümnendil Donetski piirini jõudnud. Ka Bahmuti suund oli nende jaoks “ülespääsmatu”. Jah, on väga raskeid lahinguid, kuid isegi vaenlase absoluutse üleoleku tingimustes meeste ja relvade arvu poolest pole nad mitu kuud edasi pääsenud. Seetõttu oli vaja suundi ja taktikat muuta. Nüüd venitavad nad rinnet, mõistes, et meil on vähem inimesi kui neil, ükskõik kui palju reserve me ka ei valmistaks. See on tõsiasi, millega oleme võidelnud 10 aastat. Nii et nad üritavad sellega uuesti mängida, nagu 2022. aastal. Loomulikult on kogu informatiivne tähelepanu nüüd koondunud Harkivi piirkonnale. Ja venelased koondavad seda veelgi rohkem kui meie. Nii esitatakse Venemaa inforuumis taktikalisi õnnestumisi hallis tsoonis enneolematu läbimurdena ja võiduna. Ja seal, kus nad ei õnnestu, taandavad teabe meie brigaadide ja käskude kohta võltsinguteks. See tähendab, et nad räägivad meie omadest, mitte omadest.

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • mai 13, 2024


Previous Post

Next Post