Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Harkivi suunalt 13. mail.

Harkivi suunast.

Suur osa olukorra jälgijatest on arvamusel, et venelased on avanud uue rinde. Põhja suuna logo tegemine oli nagu kinnituseks sellele. Harkivist jääb see küll kirdesse aga see selleks. Ukraina poolne ja meelne seltskond süüdistab venelaste edus Harkivi suunal Zelenskyt ja valitsust. Kaitseliinide ja miiniväljade puudumises. Selles, et Vovtšanski’sse jõuab raudtee Venemaalt ja selle linna hõivamises on agressoril võimalik oma vägesid kiiresti sisse tuua. Kui neid oleks? Igal juhul jäid ukrainlased tiba hiljaks. Kas või evakueermisega. Kuberner Oleh Syniehubov teatas täna, et Harkivi oblastis evakueeriti 5762 tsiviilisikut oma kodudest keset ägedaid lahinguid. Oleks võinud varem sest hoiatused olid olemas. Kindlustusliinide puudumises tegelikult valitsust süüdistada ei saa. Sõja ajal piirile neid vaenlase suurtükitule tõttu ehitada ei saanud ja varasemad valitsused seda enne sõda ei teinud. Ehitati, aga umbes 15 km piirist ja on veel poolikud. Mingid miiniväljad on. Vähemalt vene allikatest on infot, et Ukraina miinidel on nende sõdureid surma saanud. Vigu kindlasti tehti ja seetõttu vahetati täna välja Harkivi vägede operatiiv-strateegilise rühma ülem kindral Juri Haluškin. Uueks suunaülemaks määrati brigaadikindral Mykhailo Drapatiy.

„Käivad ägedad lahingud Voltšanski eest, vaenlane saavutab taktikalist edu ja on “pressinud” meie kaitsesse,” teatas Ukraina peastaap ööl vastu esmaspäeva. Praeguseks on teada, et venelased on sisenenud Voltšanski põhjaserva ning hõivanud lihakombinaadi. Olukord pole kiita ka venelaste jaoks. 10. mai pommitamise ajal hävitasid nad silla jõekesel mis läbib Voltšanskit ida-lääne suunal. See või tekitada analoogse olukorra Chasiv Jar’ga kus venelastele on peamiseks tõkkeks kanal. Venelased otsivad operatiivvabadust soomustehnikale kuid nad teavad ka seda, et Ukraina põhikaitseliinid on linnast 10-15 km kaugusel. Ning linnast edasi on peamiselt üks suund. Perspektiiv on nigel. Oluliselt parem perspektiiv venelaste jaoks on Lyptsõ suund. Sealt hargneb edasi kolme suunda operatiivvabaduse leidmiseks. Täna ründasid nad veel Hlyboket põhjast ja kirdest. Lyptsõ’ni jääb sealt veel umbes viis kilti.

Sissetungijad hõivasid möödunud ööpäeva jooksul veel kolm küla Harkivi oblasti piiri lähedal. Vaenlane okupeeris Morokhovetsi, Oliynikove ja Zelene asulad. Ukrainlaste poolt kinni püütud vene sõnumitest on näha, et operatiivvabaduse saamine ei tundu neilegi väga tõenäoline. Iga asustatud punkt teel toob kaasa linnalahingud ja Ukraina peamine kaitseliin on veel kaugel. Väidetavalt on venelaste Põhja grupeeringus kolm diviisi ja Kupjanski suunalt saaks juurde tuua veel paar tanki pataljoni. Käesoleva nädala jooksul on näha kas venelased selle kauaotsitud läbimurde põhjast saavutavad. Kahtlustan, et vist mitte kuna Ukraina on oma reserve ümber paigutamas. Kahjuks idast.

Hannes Toomsalu

erukolonel

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • mai 18, 2024


Previous Post

Next Post