Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 22. mail

OPOLUKORD 22052024

Harkovi oblastis 21.05. Vene pealetungi lähieesmärgid Liptsovi ja Voltšanski vallutamine. Harkovi suunas on küll kerge edasiminek Liptsy poole, kuid see on pigem halli tsooni laienemine. Lisaks sooritasid Vene üksused rünnaku Zeleny suunas, kuid edenesid väga vähe. Voltšanski suunas ei saanud Putini väed kohe läbi Bugrovatka edasi liikuda, et ületada Severski Donets ja lõigata Voltšansk ära. Seetõttu liikusid nad läände ja hõivasid tühja ruumi kuni Staritsani. Kõige kuumemad lahingud toimuvad praegu loomulikult Volchanskis endas. Vene sõjavägi on vallutanud suurema osa linna põhjaosast ja liigub edasi. Kuid Ukraina relvajõud ei taganenud kohe üle jõe, nad hoiavad endiselt hoonetes kaitset. Videod ja fotod Voltšanskist näitavad, kui rängalt on linn hävinud – paljud majad põlevad ja pole kedagi, kes tulekahjusid kustutaks. Ukraina relvajõudude sõdurid valmistavad ette kindlustusi Harkovi oblastis Voltšanski lähedal. Selliste kaevikute valmistamiseks kulub 4 inimesele üks kuu. Ekskavaatoreid on vaja, aga neid pole piisavalt. Voltšanski põhjaosa saab suure tõenäosusega täielikult vallutatud. Vene armee kannab märkimisväärseid kaotusi. Neil ei õnnestunud kiiret läbimurret saavutada, kindralid saavad taas loota rinde järkjärgulisele läbisurumisele. Kuid kas selleks on piisavalt jõudu?

Venemaa viskas Vovtšenski lähedale Tšetšeenia pataljoni Zahhid-Ahmat üksused. Praegu jätkavad Vene väed pealetungi Harkivi oblasti Lyptsi ja Zeleni piirkonnas.

UA Peastaabi Operatiivinfo seisuga 22.00 21.05.2024.

Vene agressor püüdis Harkivi suunas 10 korda meie üksusi okupeeritud positsioonidelt välja tõrjuda. Ukraina sõdurid tõrjusid kuus vaenlase katset edasi liikuda Liptsi asula suunas, aga ka pealetungi Pletenivka-Vovtšanski suunas. Pingeline on olukord Starytsia piirkonnas, kus üks rünnak Uus-Tavolžanka (Venemaa) suunalt. Bugruvatkast jätkuvad veel kaks rünnakut.

Kupjanski suunal kasvas vaenlase rünnakute arv 12-ni. Lahingkokkupõrked jätkuvad Synkivka, Ivanivka ja Novoegorivka asulate aladel. Berestovy suunas tõrjusid meie kaitsjad kaks vaenlase ründavat tegevust. Olukord on kontrolli all, rakendatakse meetmeid keskkonna stabiliseerimiseks.

Lymany suunas vastase katse edasi tungida Terna asula piirkonnas suruti maha.

Siversky suunas tõrjusid meie kaitsjad 10 vaenlase rünnakut Bilogorivka, Viymki ja Rozdolivka piirkonnas. Bilogorivka lähedal käib järjekordne võitlus.

Kramatorski suunas toimus kokku 10 rünnakut. Vene okupandid üritasid viis korda ebaõnnestunult tungida meie vägede kaitsepiiridele Klištšievka piirkonnas, kolm korda – Andriyivka lähedal, samuti Novoja ja Ivanivski piirkonnas.

Avdiivka piirkonnas on vaenlase rünnakute arv tõusnud 37-ni. Vastane üritas Ocheretynogost 15 korda edasi liikuda Novooleksandrivka, Kalinovõ, Progressi, Eugenevka suunas, käimas on rasked lahingud. Lisaks ei jäta Venemaa katseid läbi murda meie kaitsest Novoselivka piirkonnas, põhjas ja Netaylovogo. Mõnes piirkonnas nõuab olukord meie vägedelt manöövrit. Kaitsevägi rakendab meetmeid vaenlase eraldamiseks ja olukorra stabiliseerimiseks.

Kurakhivi suunal jätkavad meie kaitsjad vastase aktiivsuse mahasurumist, kes on päeva algusest peale kahel korral meie positsioone ebaõnnestunud.

Staromayorsky piirkonnas on agressor koondanud märkimisväärse hulga jõude ja suurendanud selle intensiivsust. Toimuvad keskkonna stabiliseerimismeetmed.

Pridniprovski suunal pole olukord muutunud. Toretski, Guljaipilski ja Orihivi suunal vastane täna aktiivseid ründetegevusi ei sooritanud.

 • Väidetavalt plaanis Vene väejuhatus algselt, et Vene väed teevad Põhja-Harkivi oblastis kiiresti märkimisväärseid edusamme, kuid piirkonda paigutatud piiratud jõudude rühmitus viitab sellele, et Vene väejuhatus muutis tõenäoliselt neid plaane. The Economist teatas 20. mail, et vaatles Venemaa sõjalisi plaane määratlemata kuupäevast, mis puudutab kavandatavat Venemaa pealetungi Harkivi linna ja Vovtšanski suundadel. Väidetavalt kutsusid Venemaa vägesid üles tungima 72 tunni jooksul Borštšovasse (umbes 20 kilomeetrit Harkivi linnast kirdes ja umbes 16 kilomeetri kaugusel rahvusvahelisest piirist), et paigutada Vene väed Harkivi linna suurtükiväe laskekaugusesse. Venemaa plaanid nägid väidetavalt ette ka Vene vägede edasiliikumist Petšenihõsse (Vovtšanskist lõuna pool ja umbes 50 kilomeetri kaugusel rahvusvahelisest piirist). Väidetavalt pidi Venemaa pealetung algama 15. kuni 16. mail ning Economist teatas, et pole teada, miks Venemaa väed tõid oma ründeoperatsioonid Põhja-Harkivi oblastis hoopis 10. maile. ISW hinnangul on Vene väed alates 10. maist arenenud Harkivi linna suunas maksimaalselt umbes 10 kilomeetri sügavusele ja Vovtšanski suunas maksimaalselt umbes seitsme kilomeetri sügavusele. Ukraina sõjaväeluure peadirektoraadi (GUR) ülema asetäitja kindralmajor Vadõm Skibitskii teatas 2. mail, et Venemaa väed koondasid rahvusvahelisele piirialale umbes 35 000 isikkoosseisu ja kavatsesid koondada kokku 50 000–70 000 inimest. Väidetavalt alustasid Vene väed ründeoperatsioone Põhja-Harkivi oblastis, kui Põhja vägede rühmitus oli alamehitatud ning on siiani andnud piirkonda vaid piiratud koguse lahingujõudu.

_________________________________________________

 • Ukraina relvajõudude peastaabi andmetel toimus viimase ööpäeva jooksul rindel 112 lahingukokkupõrget – peaaegu 50 võrra vähem kui täpselt nädal tagasi. Kõige kuumem suund on Pokrovski. Seal tõrjusid kaitsjad 37 rünnakut Donetski oblasti Severne, Umanske, Netaylove, Yasnobrodivka, Novoselivka Perša, Sokili ja Novooleksandrivka asulate piirkonnas. Vaenlane püüdis lennunduse toel meie üksusi okupeeritud liinidest välja tõrjuda. Vahepeal jätkas vaenlane Harkivi suunal pealetungi ja pealetungi, kokku toimus viis lahingukokkupõrget. Lahingud toimusid Vovchanski ja Staritsa piirkonnas. Täpsem ülevaade lahingukaardist 21. mai seisuga – vaata videost.
 • Ukraina relvajõudude kolonel reservis ja sõjaline ekspert Roman Svitan arutasid 21. mail toimunud uuel sõjalisel briifingul järgmisi teemasid:
  – Harkivi suunal on lahingkokkupõrgete arv võrreldes eelmise päevaga vähenenud peaaegu poole võrra. Täna tegi okupant viis katset meie vägede kaitsest läbi murda Staritsa, Lyptsi ja Vovtšanski rajoonis;
  – 20. mai hommikul kõlasid ajutiselt okupeeritud Luganskis plahvatused. Varem korraldasid relvajõud raketirünnaku okupantide baasile;
  – mitte uus, vaid töökindel masin: Syrsky pakkus, et USA võiks Ukrainale uusi lennukeid loovutada.
 • Teatavasti on Lõuna sõjaväeringkonna 58. armee endise ülema kindralmajor Ivan Popovi suhtes algatatud kriminaalasi. Uurijate sõnul müüs Popov koos teise Lõuna sõjaväeringkonna ametniku ja Krasnodari ärimehega 58. armee vastutusalas kindlustuste ehitamiseks humanitaarabina tarnitud metalltooteid umbes kaks tuhat tonni. Kriminaalasi algatati Art. 4. osa alusel. Vene Föderatsiooni kriminaalkoodeksi artikli 159 kohaselt (pettus organiseeritud grupi poolt või eriti suures ulatuses) on kahju suurus hinnanguliselt 100 miljonit rubla. Varem juhtis kindralmajor Ukraina vastupealetungi tõrjumisel edukalt kaitset Zaporožje suunas, kuid eemaldati ametikohalt. Ilmselt otsustas kaitseministeeriumi uus juhtkond mitte piirduda ainult formaalse ametist lahkumisega.

 • Ukraina mereväe droon “Sea Baby”, mis on varustatud MLRS-iga juhitamatute rakettide saatmiseks vaenlase rannikule ja laevadele

https://x.com/i/status/1792954413599928553

 • Zelensky: Täna esitasid Ukraina kaitseminister Umjerovi ja kindralstaabi ülema Barhõlevytši üksikasjalikke aruandeid olukorrast rindel ja kaitsevarustuses. Samuti teatas Golovkom Syrsky. Üleeile toimus järjekordne Rammsteini formaadi kohtumine – täna raporteeriti töödest vastavalt meie vajadustele. Esiteks on see õhutõrje, soomusmasinad, mürsud. Kõik partnerid on täielikult informeeritud vajaduste kiireloomulisusest ja tegelikust eesliini olukorrast. Olen tänulik igale riigile, igale juhile, kõikide partnerite kaitseministritele ja partnerite staabiülematele, kes on tõesti valmis aitama ja antud lubadusi ellu viima. Kogu partneritega suhtlemise sisu peaks peegeldama meie sõdurite reaalse lahingutöö sisu – rindel vajaminevaid lüüasaamise vahendeid. Ja nüüd, need nädalad, ja mitte kuskil suvel. Pokrovski suund ja teised Donetski suunad – Kramatorsk, Kurakhiv – on praegu äärmiselt keerulised: seal on ka kõige rohkem lahinguid. Harkivi piirkond – meie väed hävitavad okupandi, tulemused on käegakatsutavad. Tänan kõiki meie sõdureid täpsuse ja vastupidavuse eest. Aitäh kõigile, kes on Ukrainaga!

 

 

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • mai 22, 2024


Previous Post

Next Post