Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 25. mail

OPOLUKORD 25052024

Vaenlane tungis edasi Arhangelski, Umanski ja Klištšiivka lähedale. Lahingud jätkuvad Berestovoi, Ivanivka, Krasnohorivka ja Vovtšanskis.

Peastaabi Operatiivinfo seisuga 23.00 24.05.2024.

Kõige kuumem on olukord Kupianski, Pokrovski, Kramatoski ja Harkivi suundadel.

Harkivi suunas toimus 13 lahingukokkupõrget Venemaa zagarbnikamiga. Lipcívi, Tihogo ja Vovtšanski piirkondades tabati 10 rünnakut. Lahing käib Staritsa asula lähedal. Olukord on kontrolli all. Lisaks tõrjuvad Ukraina kaitsjad ründetegevusega vaenlase kaitse rindest eemale ja saavutavad mõnes valdkonnas edu. Ukraina relvajõud alustavad vastupealetungi Harkovi oblastis, vaenlase jõud peatati

Kupânski suunas püüdis vastane 17 korda meie üksusi hõivatud positsioonidelt välja tõrjuda. Lahingud toimusid eelkõige Sinkivka, Petropavlivka, Ivanivka, Stelmahivka, Novoegorivka, Druzhelyubivka ja Nevski asulate piirkondades. Praegu jätkuvad võitlused Novoêgorívka, Petropavlívka ja Ivanívka lähedal. Kahel viimasel alal on vaenlasel osaline edu, olukord on pingeline. Ukraina kaitsevägi rakendab aktiivseid meetmeid olukorra stabiliseerimiseks.

Kolm vastase katset edasi pääseda Ternivi ja Serebryanski metsa aladel lükati Lymani suunas tagasi.

Siversky suunas kasvas agressori rünnakute arv üleöö viieni. Meie kaitsjad peatasid kaks vaenlase rünnakut Bílogorívka ja Spírne piirkondades. Samal ajal käib veel üks lahing Spirne küla lähedal.

Kramatorski suunal tehti kokku 13 vastase katset. Andriyivka piirkonnas on käimas järjekordne võitlus. Pingeline olukord, kuid meie üksuste kontrolli all.

Vene okupandid jätkasid päeval Pokrovski suunal meie kaitsesse imbumist Ocheretyne asula piirkonnast. Vaenlasel on osaline edu. Kokku toimus 15 lahingukokkupõrget. Meie kaitsjad võtavad aktiivseid meetmeid kaotatud positsiooni taastamiseks.

Kurahhivski suunal tõrjusid kaitseväe üksused vaenlase rünnakud Krasnogorivka, Georgievka ja Paraskovjevka lähedal. Olukord Konstantinivkast lõuna pool ja Volodymyrivkast lõuna pool jääb kõige pingelisemaks. Kokku toimus kaheksa lahingukokkupõrget. Olukord on meie vägede kontrolli all.

Image

Staromayorsky piirkonnas pole olukord oluliselt muutunud. Toimus kaks lahingukokkupõrget.

Orihivi suunas tegi venelaste okupandid ühe ebaõnnestunud katse Novodanilívka poole edasi liikuda.

Dnepri vasakkaldal ebaõnnestusid kolm vaenlase katset meie üksusi Krynoki piirkonnas tõrjuda.

Ülejäänud oluliste muutuste suundades ei ole olukord veel olnud.

 

________________________________________________________________________

 • Roman Svitan käsitles 24. mai uues sõjalises kokkuvõttes järgmisi teemasid:
  – ajutiselt okupeeritud Aluštas sai pihta Vene vägede sidesõlm;
  – Donetski oblastis Mospino oblastis jäid Vene okupandid ilma õhutõrjeta;
  – Ameerika liider Joe Biden jääb Ukraina omast igatsema
 • Sõjavägede ülemjuhataja Oleksandr Syrskyi jätkab tööd rindeüksustes. Eile, 23. mail andis ta ülevaate hetkeolukorrast lahinguväljal. Praegu üritavad Vene sissetungijad sooritada aktiivseid rünnakuid, muutudes aktiivsemaks rindealade lähedal. Kuid samal ajal kannavad okupandid suuri kaotusi. Syrsky rääkis olukorrast Vovtšanskis. Saatejuht Andrii Drozda vaatas üle 24. mai seisuga sõjategevuse kaardi, näitas viimaseid muudatusi rindel ning rääkis ka päeva põhiuudised. Eelkõige kommenteeris ta võimsat rünnakut Krimmile, Ukraina droonioperaatorite kordaminekuid ning analüüsis ka olukorda rindejoone erinevates piirkondades.
 • Kuštševskaja lennujaamast ilmusid satelliidipildid pärast seda, kui seda ründasid Ukraina droonid. Hävitati tõepoolest hävitaja Su-27, vigastada sai ka hävitaja Su-34. Kahju oleks võinud saada ka teine Su-30, kuid see jääb nendelt piltidelt ebaselgeks.

Image

 • Hanna Maljar: Vene Föderatsiooni sõjaväelise juhtkonna puhastamine on diktaatori etteaimatav samm. Isikliku jõu tugevuseks tuleb “kaardid pakis” segada. Et nad ei “kleepuks kokku” erinevates ebamugavates seltskondades. Muidugi on siin ka traditsiooniline tegur – igavene võitlus mõjuvõimu pärast FSB ja Vene Föderatsiooni Relvajõudude Riikliku Julgeolekuteenistuse (nagu nad praegu GRU-ks kutsuvad) ja nüüd nende kaitseministeeriumi tippude vahel, millest on saanud omaette võimas mõjukeskus. Ja isiklikud intriigid pole muidugi ilma selleta. See on eranditult kogu poliitilise eliidi tunnusjoon. Kuid põhiprobleem, mis need muutused põhjustas, on sõjaväe eelarvesse seotud inimeste ümberpaigutamine. Sest Putini arvates mõjutab see sõjategevuse kulgu. Küsimus ei ole rikastamises, vaid selles, et pikaleveninud sõjas võib see esile kutsuda sõjalises mõttes mõttetute tegude venimise. Putin oli nördinud eelmisel aastal solvava tegevusega tehtud kulutuste suuruse ja saavutatud tulemuse üle. See on enneolematu raha kulutamine kuristikku, mida nad igal võimalikul moel meedias kajastasid… Ja meie relvajõud jätkavad vaenlase relvade ja isikkoosseisu üleoleku tingimustes neile nende liigsete kaotuste tekitamist. Mitte ükski armee maailmas pole nii kindlalt oma maad hoidnud kui meie oma.
 • Briti luureraport:  Venemaa viis endiste wagnerite Aafrika korpuse Vovtšanski. Nagu märgitud, koosneb 2023. aasta detsembris loodud Vene Föderatsiooni kaitseministeeriumi Aafrika korpus enam kui 2000 kaadrisõdurist ja ohvitserist ning kogenud palgasõdurist, kellest paljud teenisid varem Wagneri PMC-s. Briti luure andmetel olid Aafrika korpuse üksused tõenäoliselt varem paigutatud Süüriasse, Liibüasse, Burkina Fasosse ja Nigerisse.

 • Viimasel sõjalise abi tarnimisel Ukrainale on Berliin üle andnud 10 Leopard 1 A5 tanki, laskemoona tankidele Leopard 2, 8500 padrunit 155 mm laskemoona, 20 Vector luuredrooni, 34 RQ-35 Heidrun luuredrooni ja muud abi.

 • Zelensky: Täna on pikk päev. Harkivi hommikul. Ta viibis paigal, kus Venemaa raketid tabasid üht Ukraina suurimat kirjastuskompleksi. See on lihtsalt kohutav: inimesed surid. Minu kaastunne perele ja sõpradele. Paljud said vigastada. Ja veel – löögist põlenud raamatud, hävinud tehnika. Umbes kolmandik raamatute aastasest trükist riigis läks kaduma vaid ühe sellise trükikoja hävimise tõttu. Vene terror tõestab pidevalt, et nende eesmärk on Ukraina täielik hävitamine ja kogu elu siin meie maal, kõik, mis võimaldab inimestel olla inimene. Teeme kõik, et kaitsta oma riiki ja panna Vene kurjus oma tegude eest vastutama. Täna said Ukraina majandusministeerium ja Harkivi oblasti piirkondlikud võimud kätte kõik vajalikud korraldused, et aidata Harkivis printimist taastada. Vaja on toetada tööstust üldiselt – riigi tasandil. Ja palun, kui teil on selline võimalus, toetage ise meie Ukraina raamatukirjastusi ja Ukraina autoreid. See on tähtis. Kahtlemata on terroriste ja meie reaktsioon sellele löögile. Aitäh kõigile, kes võitlevad ja töötavad meie riigi ja rahva heaks! Au Ukrainale!
 • Lavrovil paluti kommenteerida Mike Johnsoni avaldust USA-lt tarnitud relvade kasutamise kohta Venemaa löömiseks. «Nad ütlesid pikka aega, et ei toeta seda. Samuti ütlesid nad, et nad ei luba seda ja soovitasid [Ukrainal] seda mitte kasutada. Aga tegelikult peavad nad meie vastu sõda. Ameerika relvi on juba kasutatud erinevate sihtmärkide löömiseks väljaspool konfliktipiirkonda. Washington üritab teha kohalikule avalikkusele või NATO liikmetele rahustavaid avaldusi, et teeselda, et otsust pole veel tehtud. See on trikk. Oleme kindlad, et Ameerika ja teiste lääneriikide tarnitud relvi kasutatakse sihtmärkide löömiseks Venemaa territooriumil, eelkõige tsiviilinfrastruktuuris ja elamupiirkondades. Nad vastutavad selle eest, mida need relvad on teinud. vastas ta ilmselt väga vähese veendumusega.
 • USA teatas uuest 275 miljoni dollari suurusest sõjalise abipaketist Ukrainale, mis sisaldab:
  • ATACMS raketid HIMARSile
  • GMLRS-raketid HIMARS-i jaoks
  • suurtükimürsud 155mm, 105mm
  • Miinipilduja moon 60 mm
  • JDAM-i liugpommid
  • Javelin, AT-4 tankitõrjerelvad
  • TOW-tankitõrje traadiga juhitavad raketid

Image

 • The Washington Post. Mõnede lääneriikide GPS-iga korrigeeritud relvade täpsust on oluliselt vähendanud kokkupuude Venemaa elektrooniliste sõjapidamissüsteemidega. Väljaanne kirjutab sellest viitega Ukraina konfidentsiaalsetele hinnangutele. The Washington Posti andmetel räägime HIMARS MLRS-i GMLRS-rakettidest, JDAM-ER-i libisevatest pommidest ja 155-mm M982 Excalibur mürskudest (varem teatati juba nende täpsuse vähenemisest). Excaliburi mürskudega sihtmärkide tabamise täpsus on viimastel kuudel langenud 10%-ni, mistõttu lõpetas USA nende tarnimise ja Ukraina relvajõud nende kasutamise. GMLRS-raketid olid esimesel aastal väga tõhusad, kuid juba vastasseisu teisel aastal hakkasid neid alla suruma ka elektroonilised sõjapidamise süsteemid, mis võivad viia kuni 15-meetrise hajumiseni. Mis puudutab JDAM-ER õhupomme, siis nende esialgne täpsuse langus kompenseeriti osaliselt ja tõusis 60%-ni. Lisaks laskemoonale, nagu kirjutavad ajaleheallikad, segavad rindel viibivate Ukraina pilootide tööd ka elektroonilised sõjapidamise süsteemid.

 

 

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • mai 25, 2024


Previous Post

Next Post