Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 02. juunil

OPOLUKORD 02062024

Mai lõpu seisuga okupeerib agressor Ukrainast kokku 17,57% (+0,03%), sealhulgas Krimm ning Donetski ja Luganski alad, mis olid okupeeritud enne 2022. aastat. See on ligikaudu 201 km² võrra suurem  kui kuu tagasi. Viimase seitsme kuu jooksul on see Venemaale suurim kuu jooksul hõivatud ala.

Image

Vene väed tungisid hiljuti pisut edasi Kupjanskist kagus, 1. juunil jätkates võitlust Kupyansk-Svatove-Kreminna joonel. 31. mail avaldatud geolokatsiooniga kaadrid näitavad, et Vene väed on hiljuti Novoselivskest edela suunas liikunud.

Ööl vastu 2. Juunit hävitas Ukraina õhutõrje 25 šahedist 24. Droonid tulistati alla Nikolajevi, Odessa, Hersoni, Kiievi, Hmelnõtski, Dnepropetrovski, Kirovogradi ja Vinnõtsja piirkondade kohal.

Peastaabi Operatiivinfo seisuga 19.00 01.06.2024.

Lahingkokkupõrgete arv üle rindejoone on päeva algusest kasvanud 73-ni. Enamik lahinguid toimus Pokrovski suunal. Samuti ka ka Siversky ja Kurakhivsky suunal.

Vovtšanski põhjaosa hävitas vaenlase suurtükivägi praktiliselt kolme nädalaga. Satelliidipiltidelt on näha olulist kahju linna hoonefondile. Umbes 50–80 protsenti hävib ja seda ei saa taastada. Linna lõunaosas on veel terveid maju, kuid isegi need ei pea sellise intensiivsusega kaua vastu. Linnalahingud Vovtšanskis jätkuvad, kuigi nende intensiivsus hakkas tasapisi langema. Ukraina kontrollib 70% linnast.

Kupjanski suunas kasvas lahingukokkupõrgete arv neljani. Kaks rünnakut on meie sõdalased edukalt tõrjunud, veel kaks jätkuvad Druželûbívka lähedal. Siin kasutavad Vene okupandid aktiivselt ka juhitud lennupomme.

Siversky suunal kasvas lahingkokkupõrgete arv 10-ni. Ühe rünnaku tõrjusid Ukraina kaitsjad, üheksa on veel pooleli. Olukord on kontrolli all.

Kramatorski suunas ründasid Vene väed lennunduse toel. Vene zagarbnikívi neli rünnakuaktsiooni tõrjusid kaitseväe üksused.

Olukord Pokrovski suunas on endiselt pingeline. Alates päeva algusest on siin toimunud juba 23 rünnakut. Vaenlane üritab nurjata meie lennunduse toetatud kaitset. Meie sõdalased tõrjusid 14 rünnakut, üheksa on veel pooleli.

Kurahhivi suunal kasvas rünnakute koguarv 19-ni. Ukraina kaitsevägi tõrjus edukalt 13 Vene sissetungijate rünnakut. Krasnogorívka, Konstantinívka ja Vodânogo lähedal, kus vaenlane aktiivselt lennundust rakendab, on käimas veel kuus lahingut.

Vremívski suunas tõrjusid Ukraina sõdalased neli Vene okupantide rünnakut. Venelased avasid Zaporižži oblastis uue rindelõigu – Nesterjankast läänes ja ida pool. Sealt võib potentsiaalselt jõuda Ukraina tagalasse, mis kaitseb Robotinot ja Orikhivit mis on Ukraina kaitse võtmepunkti Zaporižži rindel.

Image

Pridniprovski suunas, Krynoki piirkonnas, on päeva algusest peale toimunud kolm võitlust. Vaenlane kasutas lennundust.

Ülejäänud lõikudel erilisi muudatusi pole.

___________________________________________________________

 • Just täna hävitati Harkivi ja Hersoni oblastis 2 vene “Pantsõri”.

Image

 • Roman Svitan käsitles 1. juuni uues sõjalises kokkuvõttes järgmisi teemasid:
  – liitlaste otsus lubada Ukrainal lüüa Venemaa Föderatsiooni territooriumi lääne relvadega;
  – SBU erioperatsioon Nebo-SVU radari likvideerimiseks ajutiselt okupeeritud Krimmis;
  – tulekahju Moskva metroos;
 • Ukraina on väidetavalt sõlminud kahepoolsed julgeolekulepped ka Norra ja Islandiga. Norraga sõlmitud lepingu kohaselt annab Norra tänavu Ukrainale sõjalist abi ligikaudu 1,2 miljardi euro ulatuses ning kokku on sõjalise abi kogusumma aastatel 2023-2027 ligi 6,4 miljardit eurot. Norra lubas abi osutada ka Ukraina õhuväe arendamisel F-16 hävitajate üleandmisel ning NASAMSi õhutõrjesüsteemide ja -varustuse tarnimisel. Norra annab ka “olulise panuse merendusvõime arendamisse Mustal ja Aasovi merel” Vastavalt Islandiga sõlmitud kokkuleppele annab see riik 2024.–2028. eraldab Ukrainale igal aastal vähemalt 4 miljardit Islandi krooni (umbes 30 miljonit dollarit).
 • Ihor Havryshchak kommenteeris olukorda rindejoonel 1. juuni sõjaliste operatsioonide kaardil. Venemaa jätkab kriminaalset täiemahulist sõda Ukraina vastu. Samas ei lakka meie sõdurid andmast vaenlasele väärilist vastulööki rinde kõikides suundades. Ööl vastu 1. juunit ründas Venemaa järjekordselt Ukrainat strateegiliste pommitajate Tu-95 rakettidega. Lisateabe saamiseks vaadake videot.
 • “Kas ta tahab olla kaotaja president?” Zelenski reageeris Trumpi väljaütlemistele seoses sõja lõppemisega Vene Föderatsiooniga. “Ma ei saa aru, kas ta tõesti tahab olla kaotaja president? Kujutagem ette, et Trump sai presidendiks ja otsustas Ukraina arvelt sõja lõpetada. Näiteks Putinilt sai ta kuidagi kinnituse, et see on peatus, et see on peatatav,” ütles ta. see on kõik,” ütles Zelensky intervjuus The Guardianile. Ukrainlased ei lepi sellise stsenaariumiga ning Trump võib omakorda keelata Kiievi toetamise, lisas riigipea. “Ja Ukraina ei saa ilma relvadeta sõdida. Kujutagem ette. Kujutagem ette, et Putin läheb pärast seda kaugemale. Kelleks siis see USA president kogu maailma jaoks saab – ütles Zelenski?”
 • Ukraina kaitsjad teatavad Venemaa rünnakust Vuhledari ja Novomõhhailivka vahel: «Poisid tõrjusid suure pealetungi Vugledari ja Novomõkhailivka vahel. Kaasatud oli palju AFV-sid. Põletati 5 ühikut AFV-sid. Lühidalt: “põlevad venelased jooksid üle põllu.” Viimasel ajal on vaenlane olnud väga aktiivne liikumine Vugledari suunas.

Image

 • Belgia teatab, et ei lase Ukrainal lüüa Venemaal asuvaid sihtmärke 30 lennukiga F-16, mille Belgia Ukrainale saadab. Ei Harkivi lähistel ega kusagil mujal. Ukraina sõdurid on endiselt sunnitud võitlema üks käsi selja taha seotud

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • juuni 2, 2024


Previous Post

Next Post