Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 29. juunil

OPOLUKORD 29062024

Syrsky kutsus kõiki kodanikke astuma kaitseväe ridadesse: põhiseadus ei sätesta mitte ainult õigusi ja vabadusi, vaid paneb kodanikele ka kohustused. Nii õnnitles vägede ülemjuhataja Oleksandr Syrskyi kodanikke ja ennekõike kaitsjaid põhiseaduse päeva puhul. Syrsky tuletas meelde, et Ukraina põhiseaduse artikkel 65 sätestab, et kodumaa, Ukraina iseseisvuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitsmine ning riigisümbolite austamine on Ukraina kodanike kohustus. “See Ukraina põhiseaduse artikkel on eriti sümboolne ja oluline praegu, Venemaa täiemahulise agressiooni ajal. Õiguste austamine – me ei tohi unustada kohustusi. Ukrainat ei kaitse keegi peale meie! Seetõttu kutsun üles kõiki kodanikke astuma kaitseväe ridadesse!”

ISW: Ukraina väed taastasid hiljuti kaotatud positsioonid Kreminnast lõuna pool ja Ternyst ida pool (Kreminnast läänes), edenesid Ternõi ja Jampolivka lähedal (mõlemad Kreminnast läänes) umbes 1,5 kilomeetrit, samal ajal kui Venemaa väed olid keskendunud pealetungioperatsioonidele Borova suunas (Svatovest läänes). Vene väed tungisid hiljuti edasi idapoolseimas Chasiv Yaris, tungisid hiljuti läände Kanal Microraioni (kõige idapoolseima Chasiv Yar) betoonitehase juurde. Ukraina Hortõtsia vägede rühma pressiesindaja kolonelleitnant Nazar Vološin tegi 27. juunil mitu avaldust, et Ukraina väed tõrjusid enamiku Vene vägedest Kanal Microraionist, kuid piiratud, isoleeritud Vene rühmitused jäävad Mikroraioni.

Vene väed jätkasid 28. juunil pealetungioperatsioone Toretski suunal, kuid rindejoone muutusi selles piirkonnas ei olnud. Vene väed väitsid, et 28. juunil saavutasid edu Niu Yorki äärelinnas (Toretskist lõunas) ja Zalizne ja Pivdenne (mõlemad Toretskist kagus) lähedal. Et tungisid Novooleksandrivka loodeosas (Avdiivkast loodes) tiigi lähedale ja suruvad Ukraina vägesid Vozdvyzhenka (Avdiivkast loodes) suunas. Vene väed jätkasid pealetungioperatsioone Avdiivkast loodes Vozdvyzhenka, Novooleksandrivka, Prohresi, Jevhenivka ja Novoselivka Perša lähedal; Avdiivkast lääne pool Umanske ja Yasnobrodivka lähedal; ja Avdiivkast edelas Karlivka lähedal.

Öösel vastu 29. juunit ründas vastane Primorsko-Ahtarski rajoonist (Venemaa) 10 ründedrooniga “Shahed”. Mõkolaivi, Hersoni, Dnipropetrovskaja, Kirovogradi, Tšerkasõ ja Vinnõtsja oblastis tulistati alla kõik 10.

May be an image of text

Peastaabi Operatiivinfo seisuga 22.00 28.06.2024

Harkivi suunas ründasid okupandid kogu päeva jooksul lennunduse toel Vovchanska piirkonnas 12 korda. Kaitseväe üksused on edukalt tõrjunud 10 vastase pealetungi, hetkel on käimas veel kaks kokkupõrget. Olukord on kontrolli all.

Vene 83. õhudessantbrigaad taganes Vovtšanskist pärast kulukat kolm nädalat kestnud rünnakut. Liiga palju on venelasi kaotusi, nad ei saa võidelda, liiga palju on sõdureid, kes keelduvad võitlemast koos terve pataljoni ellujäänutega, kes on kaheks nädalaks keemiatehases lõksus olnud.

Image

Kupjanski suunas tegi vaenlane üheksa katset, et tõrjuda meie üksused Sinkivka, Stepova Novoselivka, Stelmahivka ja Krugljakivka asulate lähistel hõivatud positsioonidelt. Ukraina sõdurid tõrjusid kaheksa vaenlase rünnakut. Lahing käib Sinkivka lähedal.

Lymani suunas püüdsid Vene sissetungijad 19 korda edasi liikuda Grekivka, Makiyivka, Nevski, Torski ja Serebrjanski metsa piirkondades. Ukraina kaitsjad tõrjusid 17 vaenlase rünnakut, võitlused jätkuvad. Võetakse meetmeid, et takistada sissetungijate liikumist sügavale meie territooriumile.

Süversky suunas on olukord pingeline. Alates päeva algusest on okupandid korraldanud 19 rünnakut Bílogorivka, Spirnogo, Verkhnyokamâns шkogo, Rozdolívki ja Viiymki lähedal. Kaitseväe üksused tõrjusid 15 Vene okupantide rünnakut, käimas on veel neli kokkupõrget. Võetakse meetmeid kaitse vastupidavuse suurendamiseks.

Kramatorsky suunal ei loobu okupandid oma kavatsustest edasi liikuda Tšašovoje Jari, Novoja ja Ivanivski piirkonnas. Ukraina kaitsjad tõrjusid kaks vastase rünnakut, veel kolm rünnakut pole lõppenud.

Gorlivka-Toretski suunal ründas lennunduse toetatud vastane Ukraina armee positsioone 15 korral. 14 vaenlase rünnakut on ebaõnnestunud, järjekordne lahing on käimas. Olukord on kaitseväe kontrolli all.

Võitluse kõrge intensiivsus säilib Pokrovski suunas. Kokkupõrgete arv kasvas 37-ni. Agressor jätkab meie üksuste ründamist Vozdvizhenko, Novooleksandrivka, Evgenivka, Progresu, Novoselivka Esimese ja Umanski lähedal. Meie sõdalased tõrjusid 29 vaenlase rünnakut. Ukraina kaitsjad pingutavad maksimaalselt, et ohjeldada vaenlase tegevust ja seda kurnata.

Kurakhivi suunas alates päeva algusest toimus 11 rünnakut. Viis rünnakut Georgíivka, Konstantinívka ja Paraskovívka lähedal lõppesid vastase jaoks edutult. Samal ajal säilib vastase tegevus Krasnogorivka lähedal, kus tõrjutakse neli agressori rünnakut ning jätkub veel kaks kokkupõrget. Olukord on äge. Kaitsevägi rakendab meetmeid olukorra stabiliseerimiseks.

Vremívski suunas üritab vaenlane tungida Vodyany piirkonnas meie üksuste kaitse esiserva. Vaenlase tegevust toetab aktiivselt suurtükivägi. Ukraina sõjavägi pingutab maksimaalselt, et okupandid kurnata ja neile olulisi kaotusi tekitada.

Orihivi ja Pridniprovski suunas on kõik agressori vägede püüded meie üksusi okupeeritud positsioonidelt lahjendada nurjunud.

Image

Teistes suundades on olukord oluliste muutusteta.

_____________________________________________________

 • Roman Svitan käsitles 28. juuni uues sõjalises kokkuvõttes järgmisi teemasid:
  – Tambovi oblastis kukkus droon Mitšurinski munitsipaalrajooni naftabaasi peale, Venemaa võimude teatel, nagu alati, “midagi kannatada ei saanud”;
  – täna õhtul toimus Ameerika Ühendriikides Georgia osariigis esimene kahest USA presidendivalimiste eel kavandatud debatist;
  – Ukraina kaitsjad tõrjusid Vene väed Donetski oblastis Chasiv Jari linnas asuvast “Kanali” mikrorajoonist välja, mistõttu Vene armeed seal pole;
  – Joe Biden rääkis kohati nii ebakindlalt, et kohe pärast debati lõppu hakkas demokraatlik toetus mõtlema presidendi väljavahetamisele.
 • Sots meedias räägivad “kurjad keeled”, et UA Relvajõud hävitasid Venemaa relvajõudude uue õhutõrjesüsteemi S-500. Ligikaudne hind on 600 miljonit dollarit. Ootame ametlikku kinnitust.

 • Trump nimetas Putini “rahuplaani” vastuvõetamatuks ja kinnitas, et suudab Ukraina sõja lõpetada. USA endine president ja nüüd taas sellele kohale kandideeriv Donald Trump nimetas Venemaa diktaatori “rahumeelset” Ukrainat puudutavat ettepanekut Washingtoni jaoks vastuvõetamatuks. Samas kinnitab ta, et niipea, kui temast saab taas riigi juht, lõpetab ta selle sõja – ilmselt “pooltevaheliste läbirääkimiste teel”. Ta ütles seda 90-minutilisel arutelul Ameerika praeguse juhi Joe Bideniga, mida jälgis OBOZ.UA. Kandidaadid käisid CNN-is silmast silma, rääkisid oma saadete põhipunktidest ja vastasid küsimustele, millest üks esimesi oli Ukraina sõja teema.
 • Briti luure kirjeldab Venemaa õhuväebaasidele suunatud edukate rünnakute tagajärgi. Hiljuti on Ukraina korraldanud mitmeid edukaid rünnakuid Venemaa õhuväebaasidele, kust lasti välja droone, mis sundis Venemaad ajutiselt startide arvu vähendama. Luureteadete kohaselt on Ukraina nurjanud Venemaa plaanid kehtestada kontroll oma õhuruumi üle.

Image

 • Venemaa Zaporižži oblasti okupatsiooni juht Dmitri Rogozin ütles 27. juunil, et “on aeg põletada kõik ukrainalik juurteni”, et “ei jääks jälgegi”.
 • Arutelu… hmmm… katk teie mõlema maja peal! Biden oli füüsiliselt kohutavalt haige, mitu korda segaduses ega suutnud oma mõtteid selgelt väljendada. Peamised teesid: 1) Trump on valetaja 2) Ma lahendan kõik probleemid, kuid ma ei ütle teile, kust ma raha saan. Trump oli kunstiliselt hea, vältis pidevalt otsestele küsimustele vastamist ja (ma nõustun Bideniga) valetas otse, numbrites ja faktides. Põhitees: minuga oli kõik hästi, aga see tuli ja rikkus kõik ära. Järeldus: Biden ei võitnud debatti ja Trump ei kaotanud.
 • Saatejuht Andrii Drozda tegi 28. juuni seisuga vaenutegevuse kaardile uue ülevaate ja näitas viimaseid muudatusi rindel, samuti rääkis päeva põhiuudised. Vaenlane üritab Tšasovoi Jari kaitsest läbi murda ja avaldab Toretskile survet. Ukraina kaitsjad jätkavad vaenlase tõrjumist. Kaitsejõud löövad tagasi Vene sissetungijate rünnakud, hävitades personali ning kümneid varustuse ja relvade tükke. Seega toimus möödunud ööpäeva jooksul 140 lahingukokkupõrget. Samuti pommitas vaenlane Ukraina territooriumi erinevat tüüpi rakettide, õhupommide ja suurtükiväe abil. Lisaks ründas vaenlane umbes 1300 korda erinevat tüüpi kamikaze droonidega.
 • USA laiendab oma sõjalis-tehnilist kohalolekut Ukrainas. Washington kaalub võimalust lubada kaitseettevõtete filiaalide asukohta Ukrainas. See kiirendab (ja vähendab nende maksumust) Ukraina relvajõududele Ameerika Ühendriikidest tarnitud relvade ja sõjavarustuse remonti. Vene-Ukraina sõjalise konflikti algusest peale püüdis Bideni administratsioon Ameerika kodanikke kaitsta, soovitades neil tungivalt Ukraina külastamisest hoiduda. Siiski näib, et Venemaa sõjaline tegevus on mõjutanud Valge Maja prioriteete. Otsust lubada Ameerika ettevõtetel Ukrainas tegutseda pole veel tehtud. Küll aga teemat arutatakse ja võimalik, et see laheneb lähiajal positiivselt. See võimaldab Pentagonil sõlmida Ameerika ettevõtetega lepinguid töötamiseks “potentsiaalselt ohtlikul” territooriumil. Selge on see, et jutt käib eelkõige tööst HIMARSi, Patrioti kompleksidega ja nende süsteemide rakettidega, aga ka NASAMS õhutõrjesüsteemidega (USA-s toodetakse ka AIM-9 ja AIM-120). Selles nimekirjas on ka hävitaja F-16, mille Ukraina peaks sel aastal saama. Ameerika spetsialistid saavad Ukraina töötajaid telefoni ja videovestluste kaudu nõustada, kuid see ei lahenda kõiki probleeme. Praegu tehakse nende süsteemide remonti ja „rasket“ plaanilist hooldust peamiselt Poolas. Osa asju remonditakse/hooldatakse Rumeenias, teisi teistes NATO riikides. On selge, et see vähendab Ukraina relvajõudude teenistuses olevate süsteemide üldist lahinguvalmiduse taset. Remondi- ja hooldustööde viimine Ukraina territooriumile vähendab töökohale ja tagasi transpordile kuluvat aega. Üheks tingimuseks, et ettevõte saaks “potentsiaalselt ohtlikus piirkonnas” töölepingu sõlmida, on tegevuskava väljatöötamine töötajate riski vähendamiseks. Eeldatavasti töötab Ukrainas korraga mitukümmend kuni paarsada Petagoni töövõtjat.
 • Sri Lanka nõuab Venemaalt hüvitist Ukraina sõjas hukkunud kodanike eest. Sri Lanka nõuab hüvitist konfliktis hukkunud 17 kodaniku eest. Lisaks nõuab Sri Lanka oma endiselt sõjas osalevate kodanike lepingute ennetähtaegset lõpetamist ja rahalise toetamise küsimuste lahendamist.
 • Venemaa president Vladimir Putin kutsus riiki üles taastama 28. juunil lühi- ja keskmise ulatusega tuumarakettide tootmist, vastuseks Putini väitele, et USA paigutab üle maailma keskmaarakette.
 • Ukraina kaitseministeerium kinnitas Venemaa kosmosesidekeskuse hävitamist Krimmi rünnaku käigus 23. juunil. Rajatis NIP-16 ehitati Jevpatorias Nõukogude kosmoseprogrammi raames. Seda kasutati Kuu ja Marsi sondidega suhtlemiseks 1960. ja 70. aastatel. Kuid see suudab suhelda ka tänapäevaste Lotus-C spioonsatelliitidega ja GLONASSi navigatsioonisatelliitidega. Forbes kirjutas varem, et keskusest võib 23. juuni rünnaku ajal saada Ukraina sõjaväe sihtmärgiks. Ajalehe teatel tulistas Ukraina armee pühapäeval NIP-16 suunas välja vähemalt neli ülitäpset raketti. Tulekahjud möllasid kohapeal terve öö ja esmaspäeval tehtud Planeti satelliidipildid näitasid maapinnal plahvatuste jälgi. Nagu märkis Forbes, aitavad GLONASSi satelliidid suunata Venemaa planeerimispomme KAB. Samuti tuvastavad nad elektromagnetkiirgust sõjalistelt sihtmärkidelt – näiteks merel olevatelt laevadelt.

 

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • juuni 29, 2024


Previous Post

Next Post