Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Operatiiv- ja sõjaga seotud info 05. juulil

OPOLUKORD 05072024

ISW: Putin lükkas selgesõnaliselt tagasi Venemaa osalemise mis tahes sisulistel läbirääkimistel relvarahulepingu üle, nõudes selle asemel Ukraina “pöördumatut” “demilitariseerimist” mis tahes relvarahulepingu eeltingimusena. Putin nõuab seega Ukrainalt enne relvarahu tegelikku allaandmist.

Katari emiir soovitab Venemaa presidendil Putinil loovutada territoorium Ukrainale, et vältida Venemaa majanduse täielikku hävingut.

Aga SCO Plusi kohtumisel märkis Putin, et Venemaa võib potentsiaalselt naasta nn Istanbuli lepingute juurde, mis puudutavad Venemaa ja Ukraina vahelist rahu. See avaldus tuleb hoolimata tema hiljutisest teatest läbirääkimiste erinevate tingimuste kohta. Putin pakkus, et need lepingud võivad olla Ukrainale vastuvõetavad, kuna nad olid need eelnevalt “initsialiseerinud”. Ps! Minsk-3 küpseb!

 

ISW: Väidetavalt jätkasid Vene väed edasitungi Toretski lähedal, murdsid läbi Ukraina kaitsest ja tungisid Niu Yorki edelaserva (Toretskist lõuna pool) ning on peaaegu täielikult vallutanud Jurivka (lõuna pool Niu York’i). Jätkasid 4. juulil pealetungioperatsioone Toretski, Dyliivka (Toreskist põhja pool), Pivnichne (Toreskist idas) ja Niu Yorki lähistel.

Avdiivkast loodes tungisid hiljuti Novooleksandrivkast edelas Lozuvatske suunas, liikusid Prohresist idas kuni kilomeetri sügavusele ja 700 meetri laiusele, vallutasid Sokili ja Voskhodi ning liikusid edasi ligi kaks kilomeetrit Novoselivka Perša suunas. Jätkasid pealetungioperatsioone Avdiivkast põhja pool Kalynove lähedal; Avdiivkast loodes Novooleksandrivka, Vozdvyzhenka, Prohresi, Lozuvatske, Jevhenivka ja Novoselivka Perša lähedal; Avdiivkast lääne pool Umanske, Yasnobrodivka ja Karlivka lähedal; ja Avdiivkast edelas Nevelske ja Netaylove’i lähedal.

WarMapper täpsustas %. Venemaa “annekteeritud” piirkondadest kontrollib agressor 72,86% Ukrainast. Väljaspool väidetavaid oblasteid kontrollivad nad ka Harkivi ja Mõkolaivi väikesi osi (Kinburni sääre lõpp), mida nad pole seni püüdnud annekteerida.

Image

Peastaabi Operatiivinfo seisuga 22.00 04.07.2024

Ukraina sõjavägi ründab jätkuvalt otsustavalt vaenlase katseid tungida sügavale meie territooriumile, andes talle tõhusa tuleefekti, mis kurnab üle kogu rindejoone.

Harkivi suunas korraldasid okupandid kogu päeva jooksul lennunduse toel 18 rünnakut Glibokoye, Lipcívi ja Vovčanska läheduses. Kaitseväe üksused on edukalt tõrjunud 14 vastase pealetungi, hetkel on käimas veel neli kokkupõrget. Edenes Sotnõtski Kozatškos, Severnõis.

Neli korda ründas vaenlane Ukraina sõjaväe positsioone Kupjanski suunas Synkivka, Stelmakhivka ja Novoselivka piirkonnas. Pole kunagi olnud edukas.

Venemaa üritas Lymani suunas 14 korda edasi liikuda Grekivka, Makiyivka ja Ternivi lähedal. Ukraina kaitsjad tõrjusid 13 vaenlase rünnakut, Nevski lähedal käib veel üks lahing.

Siversky suunas on vaenlane rünnakuid sooritanud kaheksa korda Bílogorívka, Verkhnyokamânsky ja Viymka piirkondades. Neli rünnakut olid ebaõnnestunud, veel neli on pooleli.

Ukraina väed taganesid eile Chasiv Yari Kanali mikrorajoonist, kinnitasid geolokatsioonid ja Ukraina ametiisikud.

Kramatorsky suunas korraldasid okupandid Kalinívka, Grigorívka ja Klishchíivka piirkondades 14 rünnakut. Üksteist vaenlase rünnakut lõppesid edutult, jätkusid kolm vastasseisu. Olukord on kaitseväe üksuste kontrolli all.

Toretski suunas on olukord pingeline. Sissetungijad ründasid Northerni, Toretski ja New Yorgi lähistel 18 korda edutult.

Võitluse kõrge intensiivsus säilib Pokrovski suunas. Vastasseisude arv on kasvanud 33-ni. Zagarbniki jätkab Ukraina kaitsjate sõjaväelise korra survestamist Novooleksandrivka, Vozdviženko, Kalinovõ, Progresi, Lozuvatski, Novoselivka Esimese, Jevgenivka ja Jasnobrodivka lähedal. Meie sõdalased on tõrjunud 23 vaenlase rünnakut, 10 lahingukokkupõrget jätkuvad.

Avdiivka suund: Venelased okupeerisid Donetski oblastis Sokili ja Voshhodi külad. Lisaks edenes vaenlane analüütikute hinnangul  Družba lähedal, Jevgenivkas ja Novopokrovskis.

Image

Kurakhivi suunas loetakse sel kellaajal 10 lahingukokkupõrget. Okupandid püüdsid edutult edasi liikuda Krasnogorivka, Nevelske ja Paraskovjevka asulate piirkondades. Üheksa rünnakut katkestati, veel üks on pooleli.

Tänasel Vremívski suunal tungis agressor seitse korda meie kaitse esiserva Vodânogo ja Makarívka piirkondades. Ukraina sõdurid on peatanud kuus vaenlase rünnakut, käimas on veel üks rünnak.

Oríhívi suunas toimus kaks vaenlase rünnakut Mala Tokmački ja Robotinogo piirkondades.

Image

Pridniprovski suunas on kaks vaenlase katset Krõnjoki piirkonnas meie sõdalaste positsioone hõivata ebaõnnestunud.

_________________________________________________

 • Putin märkis, et Istanbuli kokkulepped kehtivad endiselt ja võivad olla aluseks läbirääkimiste jätkamisel. Väidetavalt sisaldasid lepingud klausleid, mis nõuavad Ukrainalt geopoliitiliselt neutraalse staatuse võtmist ja NATO mitte liitumist, relvajõudude piiramist ja Ida-Ukrainale eristaatuse andmist – kõik asjad, mida president Zelenskyi on selgelt väljendanud, on tema vastu.
 • Andriy Drozda tegi 4. juuli seisuga vaenutegevuse kaardile uue ülevaate ja näitas viimaseid muudatusi rindel, samuti rääkis päeva peamised uudised. Ukraina kaitsejõud jätkavad võitlust Tšasiv Jari linna eest Donetski oblastis. Küll aga sai teatavaks, et Ukraina kaitsjad olid sunnitud linna teatud piirkonnast taganema. Me räägime Chasovoy Yari mikrorajoonist “Kanal”. Sellest teatas teletoni eetris ametlikult OSUV “Khortytsia” pressiesindaja Nazar Voloshyn. Juba varem teatasid projekti Deep State analüütikud, et Chasovoy Yari naabruskond “Kanal” hävis täielikult. “Mikrorajoon, kuhu vaenlane sisenes, ei olnud muidugi soovitav hoida, sest see ohustas kaitseväelaste elu ja tervist ning meie kaitsjate positsioonid hävisid,” ütles pressiesindaja Vene armee edasitungi pidurdamine rindel 861 päeva. Kuid vaenlane ei lõpeta Donetski oblastis 158 lahingukokkupõrget raketilöögid, 45 õhulööki, 81 Samal ajal jätkavad meie sõdurid okupatsioonivägedele elavjõu- ja varustuskaotuste tekitamist, ammendades vastase võitluspotentsiaali kogu lahinguliinil ja tagalas.
 • Putin on ebakindel, vaatab kartlikult üles võidukalt naeratavale Xi Jinpingile ja jätkab oma kõri puhastamist, kuulutades, et Vene-Hiina suhted põhinevad üksteise suveräänsuse austamisel. Video on pärit Venemaa ja Hiina kohtumisest Kasahstanis Astanas.
 • Petro Porošenko ostis relvajõudude brigaadidele 90 miljoni grivna eest 4000 FPV drooni, sadu Mavikuid, 28 õhutõrjeraketisüsteemi.

Image

 • Vovtšanskis sissepiiratud 83. kaardiväe rünnakbrigaadi ülem vahistati. Kolonel Gorodilov on vahistatud eriti suures ulatuses pettuse eest. Sellest tulenevalt ahvatleb sõjaline karistamatus sageli moraalselt ebastabiilseid komandöre võimalusega kiiresti rikastuda. See pole esimene kord. 2022. aastal osales Gorodilov ja tema sõjaväeosa New York Timesi põhjaliku uurimise andmetel Ukraina tsiviilisikute mõrvades Buchas. Ta on USA sanktsioonide all.

Image

 • Zelensky. Ukrainas on 14 mehitamata brigaadi, ilma relvadeta. Nad on juba hääletanud nende relvade tarnimise poolt, kuid see läheb väga aeglaselt.
  • Kui USA ei anna meile luba lüüa ATACMS-i rakette Venemaa liinide taga asuvatel sõjaväelennuväljadel, siis need relvad ei oma mõju;
  • Teisel rahutippkohtumisel tehakse plaan kõigi punktidega, nagu näeme sõja lõppu. Ja sellel tippkohtumisel peaksid olema Vene Föderatsiooni esindajad;
  • Kui me räägime mingitest muudatustest meie territooriumidel, siis see on põhiseaduse muudatus ja see on kuritegu. Seega, kui nad pakuvad meile sõja lõpetamiseks mingit “saksa” või “korea” mudelit, peame mõistma Ukraina rahva arvamust, mitte ainult minu oma. Sest inimesed on Ukraina omanikud;
  • Ermak on minu meeskonnas võimas mänedžer. Ta teeb seda, mida ma talle ütlen. Kõik halb, mida Ermaki kohta öeldakse, tehti selleks, et nõrgestada kõigepealt Zelensky meeskonda ja seejärel teda ennast.
 • Türgi president Erdoğan ütles Volodõmõr Putinile, et ta võib aidata luua aluse Ukraina-Vene sõja lõpetamiseks. Ja et mõlemale poolele sobiv õiglane rahu on võimalik. “Türgi jätkab jõupingutusi rahu kehtestamiseks piirkonnas ja maailmas. Türgi saab panna aluse konsensusele lõpetada Venemaa ja Ukraina vaheline sõda esmalt relvarahu ja seejärel saavutada rahu. Õiglane rahu, mis võib rahuldada mõlemat poolt on võimalik,” ütles Erdoğan kohtumisel Putiniga. Pole teada, mida Putin ise sellele vastas. Kuid Kreml reageeris Erdogani ettepanekule teravalt. Venemaa diktaatori Peskovi pressiesindaja ütles, et Moskvas ei peeta Erdoğanit võimalikuks vahendajaks Ukrainat puudutavatel läbirääkimistel. Peskovit tsiteerisid Venemaa propagandistid. Erdogani sõnadele reageeris ka ülemraada. Ülemraada välispoliitika komisjoni juht Oleksandr Merežko ütles meediale antud kommentaaris, et Ukraina peab õiglase rahu kontseptsiooni territoriaalse terviklikkuse täielikuks taastamiseks.
 • Tasub kuulata
 • Briti luureraport: Venemaa ekspordib Ukrainast maavarasid Kertši silla kaudu. Üks põhjusi, miks Venemaa püüab parandada transpordivõrke okupeeritud Ukrainas, see, et ta soovib kaevandada rohkem Ukraina maavarasid. Nii jätkavad okupandid Dniprorudnõist lõuna pool Zaporižži piirkonnas kaevandamist, vedades rauamaaki raudteel. Rongid sõidavad läbi Krimmi Kertši silla kaudu Venemaa Föderatsiooni. Operatsioon ei ole siiski riskivaba, kuna rongid peavad sõitma läbi piirkondade, mis on teadaolevalt aktiivsed Ukraina sissidele, kes on juba rünnakute eest vastutuse võtnud.

 • “See on hea signaal”: Zelenski rääkis Orbani visiidist Ukrainasse ja rahutippkohtumisest. Zelenski vastas, et Orbani visiit Kiievi on siiski hea signaal ja see on parem kui dialoogi puudumine. “Ma ei tea, kuidas see tulevikus lõpeb, mul on raske öelda. Aga need on head soojad sammud üksteisega kohtumise suunas. Jah, on soovitav, et naabrid räägiksid ja toetaksid, mitte ei blokeeriks. Ja mina Mul on hea meel, et Ungari toetab juba täna Ukrainat teel EL-i,“ ütles president. Samas ütles ta, et Orbani üleskutse relvarahule ei ole midagi, mida Ukraina ilma selge plaanita teeb. Zelenski lisas, et Ukraina poolel oli sel teemal juba palju kohtumisi ja läbirääkimisi, kuid Venemaa rikkus alati kokkuleppeid ja jätkas ukrainlaste tapmist. “Me ei usalda Putinit, sest ta on mõrvar ja agressor. Oluline oli, et Ungari tunnistaks, et Venemaa on agressor. On oluline, et ta tunnustaks Ukraina territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust,” rõhutas president.
 • USA õhujõudude kindralleitnant David Deptula ütles, et sõja võitmiseks Venemaa Föderatsiooni vastu vajab Ukraina õhuülekaalu. Lisaks takistavad Ukraina vägesid Lääne relvade kasutamise piirangud. Tänapäeval on Venemaal arvuline eelis, sest praegu on käimas kurnamissõda. “Tänane peamine õppetund on õhuüleoleku absoluutne vajadus otsustava sõjalise eelise saavutamiseks. See annaks Ukraina vägedele kaitse vaenlase rünnakute eest ja ka vabaduse rünnata ise,” ütles kindral Deptula.

 

 

 

 

 

MilitaarPoliitikaSõdaUkrainaVenemaa

kolonelHans • juuli 5, 2024


Previous Post

Next Post