Kolonel Hans

George Orwell on ütelnud, et nalja eesmärk ei ole alavääristada inimest vaid tuletada inimesele meelde, et ta on juba alavääristatud!

Kas Jõuluvana on olemas – teaduslik lähenemine

  1. Maailmas pole teada ühtegi põhjapõdra liiki mis oleks suuteline lendama. Aga maailmas on üle kolmesaja tuhande tundmatu elusa organismi, enamus neist küll putukad ja ainuraksed, ja see on fakt mis ei luba täielikult välistada lendavate põhjapõtrade eksistentsi. Väidetavalt on see sort põtru just jõuluvana rakendi mootoriks.
  2. Maailmas on üle kahe miljardi alla kaheksateist aastase isiku kes on defineeritavad kui lapsed. Kuna jõuluvana ei külasta moslemeid, hindusid, budiste ja juute siis peab ta jõudma üksnes 15%-ni lastest. ÜRO statistikaameti andmetel on kristlastest lapsi ligikaudu kolmsada kaheksakümmend miljonit. Keskmiselt on lapsi peres, väljaarvatud Eestis, kolm koma viis. Eeldame, et igas peres on vähemalt üks hea laps. Seega peab jõuluvana külastama üheksakümmend kahte miljonit peret.
  3. Jõulupühad kestavad kolmkümmend üks tundi. Eeldame, et jõuluvana liigub idast läände mis tundub loogilisena. Võttes arvesse maakera pöörlemist ja erinevaid ajatsoone, peab jõuluvana külastama keskmiselt sekundis ligi 883 ühe hea lapsega peret. Seega on jõuluvanal 1/1000 sekundit aega et parkida oma rakend, väljuda saanist, hüpata läbi korstna tuppa, täita sokid ja sussid, panna ülejäänud kingid kuuse alla, süüa ära kõik suupisted ja juua ära kõik joogid mis talle on jäetud, ronida seejärel mööda korstnalööri katusele, hüpata saani ning liikuda järgmise majani. Arvutamise lihtsustamiseks eeldame, et kõikide majade vahekaugused on võrdsed. Ühest majast teiseni on ligikaudu 125 kilomeetrit mis teeb kogu teekonna pikkuseks umbes sada ja kakskümmend miljonit kilomeetrit. Arvestamata seadustes sätestatud kohustuslikke peatuseid iga kahe tunni järel selleks, et puhata ja sööta põhjapõtru, kujuneb jõuluvana rakendi kiiruseks ligikaudu 1045 kilomeetrit sekundis. See ületab ligikaudu kolmtuhat korda helikiirust. Lihtsalt võrdluseks – maailma kiireima liiklusvahendi, kosmosesondi Ulysses’e, maksimumkiiruseks on ligikaudu nelikümmend kilomeetrit sekundis ja tavaline põhjapõder liigub kiirusega kakskümmendneli kilomeetrit tunnis.
  4. Me pole veel arvestanud seda palju kaalub kogu see kingilaadung mida jõuluvana peab kaasa vedama. See peaks lisama veel üht-teist huvitavat meie arvestustesse. Arvestades, et iga kink kaalub umbes üheksasada grammi, peab jõuluvana oma reisi alustama rakendiga mille kaal on kolmsada ja nelikümmend tuhat tonni. Lisaks veel jõuluvana kaal mida tuleb arvestada kui ülekaalu. Tavaline põhjapõder suudab vedada mitte rohkem kui sada ja kolmkümmend või nelikümmend kilogrammi. Eeldame, et lendav põhjapõder suudab vedada oma tavalisest suguvennast kümme korda raskemat koormat (õhu takistus on palju väiksem kui maapinna takistus). Seega peaks jõuluvana rege vedama kakssada ja viisteist tuhat põhjapõtra mis suurendab rakendi kogukaalu veel kolmekümne tonni võrra. Võrdluseks – umbes samapalju kaalub neli luksuslaeva Queen Elizabeth.
  5. Kolmsada ja seitsekümmend tuhat tonni, liikudes kiirusega üle tuhande kilomeetri sekundis, kohtab üleloomulikku õhutakistust mis on võrreldav selle takistusega, mida kohtab kosmoselaev maa atmosfääris sisenedes. Rakendi juhtpõdrad peavad absorbeerima 14,3-14,5 quintillion-it džauli energiat! Ja seda SEKUNDIS! Iga põder! Hetkega on põdrad põlenud elementaarosakesteks. Ühe põdra haihtumiseks kulub neli koma kolm tuhandikku sekundit. Eeldame, et jõuluvana on kõhnavõitu ja kaalub umbes sada ja viisteist kilo. Tsentrifugaaljõud, mis talle nüüd mõjub, on üle seitsmeteist tuhande korra suurem gravitatsioonijõust. Ta pudistatakse momentaalselt elementaarosadeks.

Järeldus: Isegi kui jõuluvana kunagi eksisteeris, on ta praeguseks ammu surnud. Ja lendavad põhjapõdrad ka.

AnalüüsAnekdootArtikkel

kolonelHans • mai 27, 2010


Previous Post

Next Post

Lisa kommentaar